روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

نشست ملی رشد زراعت در کابل برگزار شد

کنفرانس ملی رشد سکتور زراعت، به منظور تهیه ستراتیژی‌های پنج ساله و ۱۰ ساله در راستای انکشاف و رشد سکتور زراعت، آبیاری و مالداری در کشور، در مقر وزارت زراعت آبیاری و مالداری برگزار شد خبرنگار روزنامه ملی گزارشی را از این کنفرانس ملی تهیه کرده که نشر می گردد.

کنفرانس ملی رشد زراعت به تاریخ ۳قوس ۱۳۹۸ برگزار شد که در آن صدها تن از مسړولان نهادهای مربوط به سکتور زراعت، متخصصان استادان پوهځی ‌های زراعت روسای اداره های زراعت ولایات، نماینده‌گان بانک‌های قرضه‌‌دهنده، اتحادیه‌های زراعتی، مالداری، تولیدی و صادراتی حضور داشتند

ابتداً نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، گفت:در این کنفرانس تمام معلومات در زمینه‌های چگونه‌گی رشد و انکشاف زراعت، چالش‌ها و منابع موجود ارائه شد که پس از بحث‌های همه‌جانبه ستراتیژی‌های پنج ساله و ۱۰ ساله تهیه خواهد شد.

 درانی به شرکت‌کننده‌گان این کنفرانس گفت:از شما عزیزان و خبره‌گان کشور توقع دارم که نظریات عالمانه تخصصی و عملی‌‌تان را با درنظر داشت شرایط عینی کشور با رویکرد جدید مرتبط به قوت های منطقه و فرامنطقه‌ای شریک بسازید تا با بررسی معیارهایی که منتج به ترتیب یک ستراتیژی عملی و تطبیقی پلان رفاه کشور شود از طریق رشد سکتور زراعت و بالاخره به رشد اقتصاد ملی بینجامد.

وزیر زراعت افزود: بررسی منابع فعلی و تعویض اقلام وارداتی زراعتی در مرحله اول و ارزش‌افزایی به محصولات زراعتی مختص به افغانستان و تبدیل کردن افغانستان به یک کشور صادراتی، بررسی چگونه‌گی جلب توجه سکتور خصوصی برای سرمایه‌گذاری در عرصه زراعت برای تقویت زنجیره ارزشی محصولات زراعتی، استفاده موثر از ظرفیت‌ها و منابع موجود و ایجاد ظرفیت‌های جدید از جمله معیارهایی برای ترتیب ستراتیژی‌های پنج ساله و ده ساله است.

وی تأکید کرد: کاهش آسیب‌پذیری سکتور زراعت در برابر تغییرات اقلیمی، گذار از زراعت سنتی به زراعت عصری و مدرن، تلاش برای رفع چالش‌ها و یافتن راه‌حل‌ها و استفاده موثر از فرصت‌های موجود از دیگر معیارها برای تهیه پلان جدید است.

نصیراحمد درانی از محصولات زراعتی مختص به افغانستان که شامل جلغوزه زعفران، هینگ، زیره، آلویه‌ورا و میوه خشک و تازه میشود به عنوان فرصت‌های بالفعل و بالقوه یاد کرد و گفت که این محصولات همین اکنون بازار خوب بین‌المللی دارند.  

درانی اضافه کرد در عرصه زراعت، زمینه سرمایه‌گذاری به ارزش دو میلیارد دالر وجود دارد و این فرصت زمینه خوبی برای جلب توجه سکتور خصوصی است.

بدون سهم فعال سکتور خصوصی رشد پایدار سکتور زراعت ممکن نیست.

امیدوارم نظریات دانشمندانه اشتراک کنندگان این کنفرانس وزارت زراعت، آبیاری و مالداری را قادر به ترتیب یک ستراتیژی رشد سکتور زراعت که منتج به عملی شدن پلان رفاه پنج ساله و ده ساله کشور برای خودکفایی اشتغال‌زایی پایدار، فقرزدایی مصونیت و امنیت غذایی به محور سکتور خصوصی گردد سازد.

اجمل احمدی سرپرست وزارت صنایع و تجارت ، در این کنفرانس گفت: نزدیک به ۶۰ درصد شهروندان افغانستان مصروف کار در عرصه زراعت هستند و زراعت نزدیک به ۳۰ درصد از ساحات مربوط به کشور را تشکیل می‌دهد و محصولات زراعتی بیش‌ترین اقلام صادراتی افغانستان را تشکیل می‌دهند.

اما با وجود آن، میزان صادرات و واردات کشور نامتوازن است و افغانستان سالانه حدود هفت میلیارد دالر واردات و نزدیک به یک میلیارد دالر دیگر صادرات دارد.

او از بیلانس تجارتی به عنوان بزرگ‌ترین مشکل یاد کرد.

شکیب شریفی رئیس عمومی پلان و هم‌آهنگی برنامه‌ها در وزارت زراعت، گفت: دیدگاه تمام شرکت‌کنندگان، نقشه راه رشد زراعت را تشکیل خواهد داد. به این معنا که ما تمام دیدگاه‌ها را موبه‌مو، ثبت و در ترتیب نقشه راه از آن استفاده می‌کنیم.

هم‌چنین، عبدالحمید هلمندی مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور زراعت و انکشاف، گفت: افغانستان در راستای رشد و انکشاف زراعت ظرفیت خوب دارد.

به گفته او، هنوز هم چهار میلیون هکتار زمین زراعتی بدون کشت باقی می‌ماند و ۷۰ درصد آب‌های این کشور به بیرون می‌رود.

خواجه نصیر احمدصدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید