روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

نتایج کنفرانس مشترک علمای پاکستان و افغانستان مهم و تاریخی است

شیخ داکتر عبدالرحمن سدیس، خطیب بزرگ مسجدالحرام در کعبه شریف در تازه‌ترین خطبه‌اش به روز (جمعه، ۲۱ جوزا) خواستار قطع جنگ و خشونت و برقراری صلح و ثبات در افغانستان گردید.
داکتر سدیس در خطبه‌اش از بیانیه‌ی نهایی کنفرانس مشترک علمای پاکستان و افغانستان به میزبانی عربستان سعودی حمایت کرد و نتایج کنفرانس را یک دستاورد مهم و تاریخی خواند.
در این کنفرانس علمای سه کشور، جنگ افغانستان را ناروا و نامشروع دانستند و بر توقف فوری خشونت‌ها تأکید ورزیدند. این فیصله در مکه‌ مکرمه، کنار مسجدالحرام و کعبه شریف صورت گرفته است.
خطیب بزرگ مسجدالحرام می‌گوید که علما نقش مهم در تأمین صلح و حل منازعه در افغانستان دارند تا نتایج کنفرانس اخیر را به ثمر برسانند. آقای سدیس بر علمی شدن فیصله‌های علمای پاکستان و افغانستان در راستای برقراری صلح و ثبات در کشور پافشاری نموده است.
دکتر سدیس می‌افزاید که دین مقدس اسلام مسلمانان را به صلح-ثبات، امنیت و آشتی تشویق می‌کند و از تفرقه و اختلاف، کشمکش و درگیری و خلق بحران‌ها بر حذر می‌دارد. امیدواریم که جنگ در افغانستان پایان یابد.
خطیب مسجدالحرام می‌گوید که اسلام طرفدار یک اجتماع امن، باثبات، سرسبز و در صلح و باهمی است نه اختلافات و جدایی. دکتر سدیس تلاش‌های علمای پاکستان و افغانستان را یک دستاورد بزرگ و مبارک خواند.
دکتر سدیس صلح و آشتی را بزرگ‌ترین اصول دین مقدس اسلام عنوان کرد و به برقراری هرچه زودتر صلح، ثبات و امنیت در افغانستان تأکید کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید