روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

نارضایتی مردم از کیفیت و قیمت انترنت

 شماری از پایتخت‌نشینان از پایین بودن کیفیت خدمات انترنتی شکایت می‌کنند و می‌گویند با وجودیکه بهای انترنت سنگین است اما کارکرد آن نسبت به گذشته ضعیف شده است.

باشندگان کابل از مسوولان می‌خواهند که به این مشکل رسیدگی کنند و بهای بسته‌های انترنتی و مخابراتی را کاهش دهند.

نوید، باشنده کابل، گفت: «مردم نمی‌توانند واقعاً که انترنت یک جی‌بی دو جی‌بی رافعال کنند.»

محمد نسیم، باشنده کابل، گفت: «قیمت انترنت در افغانستان بگویم تقریبا پنجا چند یا شصت چند بلندتر است چرا این کنترول نمی‌شود از طرف دولت چرا از طرف وزارت مخابرات کنترول نمی‌شود.»

از سوی هم، شماری از دانش‌جویان می‌گویند که به علت سنگینی بهای انترنت و کیفیت پایین آن، نمی‌توانند مواد درسی شان را از انترنت تهیه کنند.

عبدالقادر، گفت: «منابع که ما در دانشگاه پوهنتون این‌جا می‌خوانیم به آن اشد ضرورت به انترنت داریم که از آن معلومات جمع آوری بکنیم که متاسفانه هم قیمت گزاف دارد هم سرعت پایین دارد.»

مسوولان وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می‌گویند که پیش از این یک گیگا بایت انترنت ۲۵۰ افغانی فروخته می‌شد؛ اما اکنون به ۱۱۰ افغانی کاهش یافته است. آنان اطمینان می‌دهند که با وصل شدن ولایت‌ها به فایبر نوری، سرعت انترنت نیز افزایش خواهد یافت.

عنایت‌الله الکوزی، سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، گفت: «وزارت مخابرات وتکنالوژی معلوماتی قیمت انترنت و مکالمه را در افغانستان کاهش داده، هیچ شبکه مخابراتی نمی‌تواند از۱۱۰ افغانی به بالاتر انترنت را به فروش برساند.»

بیشتر در شهرهای بزرگ افغانستان مردم به خدمات انترنتی و مخابراتی دسترسی دارند و این خدمات در ولسوالی‌های دوردست کمتر است و مردم با مشکل روبه‌رو استند.

ممکن است شما دوست داشته باشید