روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

ناآرامی در سانتیاگو به دلیل افزایش قیمت تکت مترو

رئیس‌جمهوری شیلی به دنبال شدت گرفتن تظاهرات علیه افزایش قیمت تکت مترو در سانتیاگو، پایتخت وضعیت اضطراری اعلام کرده است.
تظاهرکنندگان که بسیاری از آنها دانش‌آموز و دانشجو هستند، به ایستگاه‌های مترو در پایتخت حمله کرده‌اند. آنها در خیابان‌ها آتش روشن کرده و باعث بروز ترافیک شدیدی در شهر شدند.مقام‌های شیلی گفته‌اند خسارات زیادی به شهر وارد آمده و سیستم حمل و نقل با اختلال مواجه شده است.تصاویر تلویزیونی، تظاهرکنندگانی را نشان می‌دهد که با پرتاب سنگ به خودروهای پولیس حمله می‌کنند. آنها حداقل یک اتوبوس را به آتش کشیده‌اند.پولیس ضد شورش در پایتخت از گاز اشک آور و باتوم برای متفرق کردن معترضان استفاده کرده است.
در چند روز گذشته، اعتراض‌های فراوانی به افزایش قیمت تکت مترو صورت گرفته است.
مقام‌های مترو سانتیاگو، پایتخت شیلی گفته‌اند تمام خطوط مترو حداقل برای دو روز تعطیل خواهند بود. آنها دلیل تعطیلی را “خسارات شدید” وارده می‌دانند و‌می‌گویند در شرایط فعلی، امکان “اداره امن” مترو وجود ندارد.
خسارات وارده نزدیک به ۷۰۰ هزار دالر اعلام شده و مقام‌های شهری گفته‌اند معترضان دوربین‌های مداربسته و شماری از دیگر تجهیزات را از بین برده‌اند.مترو سانتیاگو یکی از مدرن‌ترین قطارهای شهری در امریکای جنوبی است.دولت شیلی در ماه اخیر قیمت تکت مترو در ساعات ازدحام را به دلیل افزایش هزینه سوخت و کاهش ارزش پول ملی یک دالر و ۱۷ سنت افزایش داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید