روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

میزان عرضه برق به مشترکین در کابل، به ۴۸۰ میگاوات رسیده است

د افغانستان برشنا شرکت، مطابق جدول از پیش تنظیم شده، هم اکنون به چهار گروپ از مشترکین خود در جریان روز، برق ۱۲ ساعته و در جریان شب، بین ۹ تا ۱۲ ساعت برق فراهم می کند.
سلیم سلیمی، معین عملیاتی دافغانستان برشنا شرکت، که روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت- اداره ارتباطات عامه واستراتیژیک ریاست جمهوری، حضور یافته بود، گفت: مشکلی که در هفته گذشته برای دو روز در روند برق رسانی برای عموم مشترکین برق به ویژه در شهرکابل رونما شد، ناشی از ایجاد عارضه در سیستم تولید پروژه ۷۳۰ میگاواتی برق گازی ازبکستان بود.
وی با اشاره به آنکه بخش اعظم برق مورد نیاز افغانستان از منبع برق وارداتی تأمین می شود، افزود: عارضه پیش آمده در سیستم پروژه تولید ۷۳۰ میگاواتی برق گازی ازبیکستان، نه تنها سبب ایجاد مشکل در روند برق رسانی درآن کشور شد، بلکه روند عادی واردات ۳۹۰ میگاوات برق ازبیکستان به افغانستان را با مشکل روبه رو ساخت و سطح واردات برق را برای دو روز به ۱۵۰ میگاوات کاهش داده بود.
سلیمی تصریح کرد که کاهش در روند تورید برق ازبکستان به افغانستان تنها برای دو روز ادامه یافت و پس از آن به عالت عادی برگشت.
به گفته معین عملیاتی د افغانستان برشنا شرکت، فرا رسیدن زود هنگام فصل سرما که همزمان بود با کاهش میزان برق وارداتی ازبیکستان، به مشکل کمبود برق در کابل افزود، اما این مشکل دیر نپایید و به زودی رفع گردید.
سلیم تأکید کرد که در نحوه عرضه خدمات دافغانستان برشنا شرکت به مشترکین برق درکابل، در مقایسه با سال گذشته بهبود رونما شده و امسال میزان مجموعی عرضه برق به ۴۸۰ میگاوات رسیده است، در حالی که سال گذشته سطح عرضه برق، ۴۵۰ میگاوات بود.
بر اساس آمار دافغانستان برشنا شرکت، در حال حاضر ۲۵ ولایت کشور به پروژه ملی برق وصل اند و قرار است ۴ ولایت دیگر درجریان سه سال آینده به این پروژه وصل شوند. ۵ ولایت باقیمانده که اکنون تا حدودی از پروژه های کوتاه مدت تولید برق آفتابی، بادی وآبی تأمین می شوند، بین ۵ تا ۶سال آینده به پروژه ملی برق نیز وصل خواهند شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید