روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

مولوی فریدالله: رمضان ماه همدردی با فقرا و مستمندان است

«رمضان ماهیست که روزه در آن فرض و قرآن کریم فرو فرستاده شد. پس لازم است هرکس این ماه را دریابد باید آنرا روزه بدارد تقوا پیشه کند»

مولوی فریدالله آمر معارف و فرهنگ اسلامی ریاست تدقیق و مطالعات وزارت ارشاد، حج و اوقاف طی مصاحبه یی در رابطه به فضیلت و احکام روزه ماه مبارک رمضان می گوید:

بدون شک هر عبادت را که الله‎جل جلا له بالای ما فرض نموده است بهترین و بزرگترین فواید و حکمت های را در قبال دارد. یکی از جمله این عبادات روزه ماه مبارک رمضان است. در میان ۱۲ ماه قمری چنان ماهیست که در آیات قرآن عظیم الشأن و در احادیث گرانبار رسول مقبول صلی الله علیه وسلم فرضیت آن ذکر گردیده است.

الله(ج) در آیت ۱۸۳ سوره بقره میفرماید: ترجمه: «ای کسانیکه ایمان آورده اید روزه بر شما مقرر شده است همانگونه که بر امت های پیش از شما مقرر شده بود باشد که به تمایلات خویش فایق آیید و تقوا پیشه کنید» در این آیت الله(ج) فرضیت و هدف روزه‌را بیان می‎نماید: در آیت دیگر میفرماید: ترجمه: «از الله(ج) بترسید و اطاعت احکام الله(ج) و رسول‎اش را نمایید.» یعنی با اطاعت از اوامر خداوند(ج) و پیروی نمودن از سنت رسولش باید روزه گرفت. ماه مبارک رمضان سردار تمام ماه ها است و چنان ماهیست که از فضایل زیادی برخوردار بوده که یکی آن همانا فرضیت گرفتن روزه در این ماه است. از فضایل دیگر آن شأن نزول کتاب های آسمانی و صحیفه ها برای پیامبران به خصوص نزول قرآن کریم و وجود شب قدر در این ماه است.

قرآن عظیم الشأن بر اساس روایتی در بیست و چهارم ماه مبارک رمضان از لوح محفوظ به آسمان دنیا نازل و در طی ۲۳ سال آیت،آیت توسط جبرئیل امین بر رسول مبارک صلی الله علیه وسلم نازل گردیده است. خداوند(ج) در آیت «۱۸۵ سوره بقره» میفرماید: ترجمه: «رمضان ماهی است که قرآن کریم در آن نازل گردیده برای هدایت بشر و برای رهنمایی و امتیاز حق از باطل و در سوره انزال در فضیلت لیله القدر و از آیات اول سوره دخان در فضیلت لیله المبارکه میفرماید: ترجمه: نازل نمودیم قرآن را در شب مبارک و لیله القدر در سوره بقره در آیه ۱۸۵ الله(ج) میفرماید: ترجمه: ماه رمضان ماهی است که قرآن در آن فرو فرستاده شد در حالیکه برای عموم مردم رهنمود است پس هرکس از شما این ماه را دریابد باید آنرا روزه بدارد. و»

و در سوره قدر میفرماید «ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم و در سوره دخان میفرماید که ما قرآن عظیم الشأن را در قدر نازل کردیم، شب مبارک نازل نمودیم که عبارت از شب قدر است. مراد از لیله القدر و شب مبارک، هردو شأن نزول قرآن عظیم الشأن از لوح محفوظ به آسمان دنیا و از آسمان دنیا به پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه وسلم در لیله القدر توسط جبرئیل امین و در ماه مبارک رمضان است. یک تابعی از حضرت عباس«رض» می پرسد برای من تعجب است الله(ج) یک جای میفرماید ما قرآن را نازل نمودیم در لیله القدر و در جای دیگر در لیله المبارک قرآن را نازل و در آیت دیگر در شهر رمضان میفرماید که قرآن را نازل نموده اند.

حالانکه در ماه های مختلف و در ذی القعده و ذوالحجه و در سایر ماه به قدر ضرورت آیت به آیت نازل شده است تطبیق آن چگونه است. حضرت عباس(رض) فرموده نزول قرآن عظیم الشأن دو نوع است ابتدأ از لوح محفوظ به آسمان دنیا از سوی ذات اقدس جملتاً واحدتاً شأن نزول یافته و ثانیاً از آسمان دنیا آیت توسط جبرئیل امین به نبی(ص) در روز ۲۴  رمضان نازل شده است. از نبی(ص) سوال شده که از شما در مورد روح می پرسند. ذوالقرنین و چیست؟ بلکه بقدر حاجت آیت آیت از آسمان دنیا در طول ۲۳ سال بقدر ضرورت شأن نزول یافته است. یکی شأن نزول جملتاً واحدتاً از لوح محفوظ به آسمان دنیا و از آسمان دنیا به قدر ضرورت در طی ۲۳ سال به حضرت رسول اکرم(ص) توسط جبرئیل امین است که اولین بار آیت سوره (اقرأ با سم ربک الذی خلق…) در غار حرا بر نبی اکرم(ص) توسط جبرئیل امین نازل شده است. عمر حضرت رسول اکرم(ص) در آنزمان ۴۰ سال بود. در طی ۲۳ سال تکمیل گردید.

بناءً بهترین ماه قمری ماه مبارک رمضان یعنی ماه نزول قرآن عظیم الشأن است.

مولوی فریدالله در ادامه افزود: اینکه روزه از چه فرایض و چه حکمت های برخوردار است.

حضرت رسول اکرم(ص) میفرماید: ماه مبارک رمضان ماهیست که رزق مومن در آن افزوده می شود. ماه مهمانی خدا(ج) است. نبی اکرم(ص) میفرماید این ماه شهر مواصات  خیر، همدردی با فقرا، مستمندان و نیازمندان است.

ابوهریره(رض) می گوید پیامبر(ص) فرمودند: هر عمل نیکی که انسان انجام می دهد برایش از ده نیکی تا هفتصد نیکی نوشته می شود و خداوند می فرماید: «تمام اعمال نیک به همین صورت است» بجز روزه که برای من است خود شخصاً پاداش آنرا میدهم، چون بنده ام شهوت و غذایش را به خاطر من ترک می کند و روزه دار دو خوشحالی دارد که یکی هنگام افطار و دیگر هنگام ملاقات با پروردگار است و بوی بد دهن روزه دار نزد الله(ج) از بوی مشک و عنبر خوش تر است، رمضان سبب آمرزش گناهان بنده مومن می گردد.

همچنان ابوهریره(ص) می گوید که پیامبرصلی الله علیه وسلم فرمود: هرکس در راه خدا دو نوع انفاق نماید، از دروازه های بهشت صدا زده می شود: ای بنده خدا! این است نتیجه کار خیر پس هرکس اهل نماز بوده او را از دروازه بهشت و هرکس اهل جهاد بوده او را از دروازه جهاد و هرکس اهل روزه بوده او را از دروازه ریان و هرکس اهل صدقه بوده، او را از دروازه صدقه صدا می کنند ابوبگر(رض) گفت: ای رسول‎خدا«ص» پدر و مادرم فدایت! وقتی کسی از یک دروازه صدا زده می شود چه نیازی دارد او را از دروازه های دیگر صدازنند و گفت: آیا کسی هست که از همه دروازه ها صدا زده شود؟ فرمود آری امیدوارم تواز آن ها باشی.

انس بن مالک(رض) می گوید ماه رمضان فرا رسید پیامبر«ص» فرمود: این ماه فرارسیده در این ماه شبی است که عبادت در آن از هزاران ماه بهتر است، هرکس از این شب محروم شود از تمام خیر‌ها محروم شده است و از خیر این کسی جز محرومان حقیقی محروم نمی شود. پیامبر «ص» می فرماید: هرکه رمضان را از روی ایمان و برای حصول رضای خداوند«ج» روزه گرفت گناهان گذشته اش بخشیده می شود.

مولوی فرید الله افزود:

طوریکه قبلاً اشاره شد هرنیکی در این ماه اجر و ثواب بیشتر دارد از جمله دادن افطاری به روزه دار ولو یک دانه خرما و یا یک جرعه آب و شیر باشد. عبادات فرضی در رمضان معادل هفتاد فرض در غیر آن است و عبادت های غیر فرضی در رمضان معادل عبادت های فرضی در غیر رمضان است.

عبدالله بن جابر«رض» می‎گوید نبی علیه الصلوه و السلام برای ما توصیه کردند وقتی شور با پخته می کنید یک مقدار آبش را زیادتر کرده با همسایه خود خیر برسانید و در رفع مشکلاتش همکاری کنید.

حضرت رسول اکرم«ص» فرمودند: در ماه مبارک رمضان خوردنی های تانرا با سایر روزه‌داران به سبب اجر و ثواب نصف کنید ولو نصف خرما باشد.

یک صحابی برای رسول الله«ص» عرض کرد خود ما برای خوردن چیزی نداریم نبی«ص» فرمودند دادن افطاری برای فقرا ثواب فراوان در نزد الله«ج» دارد هرکس در حدتوانش ولویک دانه خرما و نصف آن باشد ویا یک جرعه آب و یا شیر را که به یک روزه دار می دهید اجر و ثواب مانند روزه دار از جانب الله«ج» برایتان نوشته می شود همچنان در نفقه دادن به خانواده آسان گیر و دست باز داشته باشند به شرطی که جنبه اسراف نداشته باشد تا همه مردم این ماه مبارک را به شادی و بی نیازی بگذرانند.

پس برما لازم است در این ماه مبارک، همدردی و مواصات که رزق مومن افزوده می شود.

دست تعاون و کمک و همدردی با فقرا و نیازمندان دراز نماییم بناءً از اجر و ثواب که در ادای فرایض و نوافل در این ماه نهفته است باید بی نصیب نمانیم، پس باید روزه را وسیله شکرگذاری و رضای پروردگار  جهاد و تهذیب نفس از گناه و عصیان ساخت.

حامده صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید