روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

مولوی شمس الدین شریعتی: فداکاری های مجاهدین امارت اسلامی در مقابل آمریکا کتاب های بزرگ تاریخ را می خواهد

خبرنگار انیس، به مناسبت اخراج نیروهای اشغالگر امریکایی از افغانستان، مصاحبه یی را انجام داده است با یک تن از سابقه‌داران امارت اسلامی، مجاهد کبیر محترم الحاج مولوی شمس الدین (شریعتی) لوی‌سارنوال افغانستان.

بسم الله الرحمن الرحیم

سوال: محترم! شما یکی از مجاهدین دوره اول امارت اسلامی هستید و امارت اسلامی افغانستان که تقریبا بیست و هفت سال قبل به نام (تحریک  طالبان افغانستان) به رهبری مرحوم امیرالمومنین ملامحمدعمر مجاهد ظهور کرد، علت ظهورش چه بود؟

جواب: بسم الله الرحمن الرحیم.

تحریک طالبان افغانستان که بعداً به امارت اسلامی افغانستان مسمی شد و ارتقا کرد، به خاطر جلوگیری از ظلم و فساد در افغانستان، از ولایت قندهار ظهور نمود و تحت قیادت امیرالمومنین مرحوم ملامحمدعمر مجاهد رح به فعالیت آغاز نمود، علت ظهورش جلوگیری از ظلم و فسادی بود و هم در آن هنگام در افغانستان جنگ هاى تنظیمى، ملک الطوایفی، بی‌نظمی و جنجال‌های قومی به اوج خود رسیده بود.

سوال: بعد از ظهور، این تحریک به زودترین فرصت به فتوحاتی وسیعی دست یافت و توانست به مدت کم، مناطق و ولایاتی زیادی را فتح کند، علت این پیشروی‌های تحریک اسلامی طالبان درآن وقت، چه بود؟

جواب:

علت سرعتِ پیش‌روی‌ها و فتوحات تحریک اسلامی طالبان این بود که ملت از ظلم و فساد به ستوه آمده بودند و با ظهور تحریک اسلامی طالبان، خوشنود شدند و برای برچیدن گلیم ظلم، فساد و بی‌بندوباری، با طالبان همکاری کردند و به نصرت الهی کامیابی‌های زیادی در مدت کمى، نصیب طالبان شد.

سوال: بعد از حادثه ۱۱ سبتامبر ۲۰۰۱ در امریکا، امارت اسلامی تحت حملات سنگین امریکا قرار گرفت و امریکا بهانه اش این بود که امارت اسلامی افغانستان، سازمان القاعده را حمایت می‌کند و هم سازمان‌دهنده‌ی این حملات است، آیا این ادعای امریکا حقیقت داشت، یا توطیه و دسیسه یی بود علیه امارت اسلامی و اشغال افغانستان؟

جواب: ادعای امریکا مبنی بر حمایت امارت اسلامی از القاعده و سازماندهی حمله بر برج های امریکا واقعیت نداشت و امریکا با این دسیسه‌ها و بهانه‌ها در افغانستان تجاوز کرد و بالآخره با چشیدن زهر شکست، افغانستان را ترک گفت و دانست که این سرزمین از خود صاحبی دارد و مجاهدین امارت اسلامی از وجب وجب این سرزمین دفاع و پاسداری می‌نماید.

سوال: بعد از عقب‌نشینی امارت اسلامی از کابل و ولایات، مجاهدین و نیروهای امارت اسلامی دوباره بسیج شدند و حملات شان را بالای امریکایی‌ها و غلامانش در افغانستان آغاز کردند، علت این بسیج شدن چه بود و چطور به زودی دوباره بخش های نظامی امارت اسلامی فعال شدند؟

جواب:

مجاهدین امارت اسلامی، متعهد به اسلام، وطن و ملت بودند و قلب‌های شان سرشار از ایمان و عشق خدا بوده و همچنان دفاع از اسلام و آزادی کشور را وجیبه‌ی خود میدانستند، بناءً مجاهدین امارت اسلامی منظّم وارد میدان جهاد شدند و با زحمات و قربانی‌های بی‌دریغ و فرمان‌برداری از امر امیران خویش، به مبارزه‌ی بزرگ و تاریخی پرداختند و از سراسر افغانستان در مقابل دشمنان اسلام و وطن بسیج شدند و با وحدت و همدلی این بار سنگین را به دوش کشیدند.

سوال: نقش نیروها و مجاهدین امارت اسلامی و همکاری ملت افغانستان در جهاد علیه نیروهای اشغالگر و همدستان داخلی شان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

جواب: نقش نیروهای امارت اسلامی در جهاد علیه امریکا از آفتاب روشن تر است که هیچ‌کس ازاین فداکاری بزرگ انکار کرده نمی تواند، و ملت نیز قدر حال خود با مجاهدین همکاری کردند و از کمک مالی و جانی شان باید هر فرد مجاهدین امارت اسلامی، امتنان و سپاس نماید و من نیز سپاسگزارِ ملت مجاهد خود هستم.

سوال: فداکاری و جانبازی مجاهدین امارت اسلامی در بیست سال اشغال چگونه بود، آیا شما خاطرات تلخ و شیرینی از جهاد افغانستان و از تکلیف و زحمت مجاهدین در مقابل نیروهای اشغالگر را در حافظه دارید؟

جواب: فداکاری های مجاهدین امارت اسلامی از ما کتاب‌های بزرگ تاریخ را می‌خواهد که باید توسط نویسندگان و قلم‌به‌دستان مجاهد کشور نوشته شوند و من عاجزم که فداکاری‌ها، جانفشانی‌ها و خاطراتی از مجاهدین را در زمان اندک، بیان نمایم.

اما اینقدر می‌گویم که مجاهدین امارت اسلامی این جنگ طاقت‌فرسا و نابرابر را با خون خود به پیش بردند و با زحمات و قربانی‌های بی‌دریغی، دماغ دشمن را به خاک ذلت مالیدند.

سوال: نقش امیران و رهبران امارت اسلامی؛ مرحوم ملامحمدعمر مجاهد، شهید ملا اخترمحمد منصور، شیخ هبت الله آخنده رح در جهاد چگونه بود و اطاعت مجاهدین در جریان جهاد چطور بود و نظم و نسق مجاهدین از چه قرار بود؟

جواب: بدون شک نقش امیران ما در این جهاد بزرگ، برجسته بود و هریک به نوبه‌ی خود شهکاری کردند و تاریخ رنگینی را از خود به جا گذاشتند.

و اطاعت مجاهدین از امیران ما نیز الحمدلله بسیار خوب بود و این اطاعت و فرمانبرداری و نظم و نسق بود که کامیابی های بزرگی را به نفع مسلمانان و امت اسلامی رقم زد و دستاوردها و فتوحات عظیمی نصیب مجاهدین گردید.

سوال: مجاهدین صفحات شمال کشور در جهاد علیه امریکا چه نقش داشتند و در کنار مجاهدین سمت جنوب، شرق و غرب، چه زحماتی را متحمل شدند؟

جواب: در طول جهاد در صفوف مجاهدین امارت اسلامی حرفی از زبان، قوم، سمت و نژاد وجود نداشت و تنها آرمان و آرزوی مجاهدین امارت اسلامی، شکست دشمن و ذلت و زبونی اشغالگران، متجاوزان و غلامان شان و آزادی کشور بود.

یعنی دشمن هرقدر پول برای متفرق کردن مجاهدین به مصرف رساند، نتوانست درز و شکافی را در میان مجاهدین به وجود بیاورد و به نفع خود ازآن استفاده نماید.

نقش مجاهدین سمت شمال علیه اشغالگران، مثل مجاهدین دیگر نقاط کشور بسیار برجسته بود و امیران ما از جهاد و جانبازی آنان، کاملا راضی بودند و امیدوارم که خداوندکریم راضی باشد و جهاد، شهادت، رشادت، زحمات و فداکاری‌های شان را مقبول درگاه خود گرداند.

سوال: برخی از تحلیلگران سیاسی، خروج امریکا را ❪معامله❫ می‌گویند، آیا امریکا از اثر فشار جنگ و جهاد مجاهدین امارت، مجبور به خارج شدن و امضای توافقنامه شد، یا کدام حرفی دیگری هم وجود داشت؟

جواب: من اصلا با کلمه (خروج) موافق نیستم و امریکا بانصرت الله متعال و زور تفنگ مجاهدین (اخراج) شده است و دریای خون مجاهدین و شهدا بود که پلیدی تجاوز و اشغال را از لوح وطن، شست‌وشو کرد و پاک نمود.

من این گونه تحلیل ها را غیر منصفانه و مغرضانه میدانم و با این نوع تبصره‌ها هرگز موافق نیستم.

اکیداً عرض می‌کنم که اگر جهاد و فداکاری و حملات شهادت‌طلبانه‌ی مجاهدین امارت اسلامی نمی بود، امریکا برای ابد افغانستان را اشغال کرده بود و برای همیش ازاین خاک به‌حیث مرکز بزرگ خود برای کافرگری، سلطه‌جویی، ترویج فساد و دیگر اهداف شوم خود در منطقه استفاده می‌کرد.

اما این قربانی‌های بی‌شمار و فداکاری‌های عجیب و غریب مجاهدین امارت اسلامی بود که دشمن متجاوز را  ذلیل و زبون ساخت و به شکست فاحش و تاریخی مواجه کرد.

سوال:  بر همکاران داخلی امریکا که قبلا لاف از جهاد میزدند و در بیست سال اخیر در کنار امریکا قرار گرفتند و برای سرکوبی مجاهدین عمل کردند، نظر شما چیست و حالا که از افغانستان فرار کرده اند، برای شان چه پیام و گفتنی دارید؟

جواب: من بر حال آنان متاسفم و باید آنان هم در مقابل تجاوز و اشغال امریکا ایستاده‌گی میکردند و مثل مجاهدین امارت اسلامی، کارنامه‌های درخشان شان ثبت تاریخ می‌گردید و هم جهاد قبلی شان باطل نمی‌شد.

حالا حرف و پیشنهاد من بر آنان این است که از همین کشور هستند و این خاک، وطن شان است و باید بیایند در کنار ملت شریف افغانستان با آرامی، عزت و سربلندی زندگی کنند و از امکاناتی که در این بیست سال جمع‌آوری کرده اند، به نفع ملک و ملت استفاده نمایند.

سوال: روابط امریکا و افغانستان را بعد از امضای توافقنامه چه گونه ارزیابی می‌کنید؟

جواب: امریکا پس از امضای توافقنامه یک سلسله تخلفات داشته است.

از جمله حملات طیاره‌های بی‌سرنشین در پایتخت کشور و گردش و گزمه‌ی پهباد‌ها در حریم افغانستان، این‌ها همه تخلف و تخطی آشکاری هستند که امریکا به آن متوصل گردیده است.

امیدواریم که امریکا به این تخلفات نقطه پایان بگذارد و اصول جامعه‌ی جهانی و قوانین انسانی و قواعد توافقنامه را جدی رعایت نماید.

سوال: در بیست سال جهاد علیه امریکای متجاوز، بخش فرهنگی امارت اسلامی چه نقشی را ایفا می‌کرد و از عهده‌ی مسئولیت خود برآمده می توانست و نقش شان در نشر و پخش اخبار و دستاوردها چگونه بود؟

جواب: بخش فرهنگی امارت اسلامی افغانستان، مثل بخش نظامی و سیاسی وظیفه‌ی خود را به وجه احسن انجام داد و با تقبل مشکلات فراوان در پخش‌ونشر اخبار، تبلیغ اسلامی، مقالات واقع‌بینانه، شعرهای حماسی و آزادی‌خواهانه و ترانه‌های جهادی همت گماشت و از هیچ‌گونه زحمت و فداکاری دریغ نورزیدند که حتی دشمن هم بر شهکاری‌ها و موفقیتِ بخش فرهنگی امارت اسلامی افغانستان، اِعتراف داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید