روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

موج سوم کرونا را جدی بگیرید

از زمان شیوع موج سوم ویروس کرونا در افغانستان، سیر گسترش و شیوع آن در میان مردم با گذشت هر روز بیشتر شده می‎رود و طبق آمار رسانه‎ها اخیراً تست مثبت روزانه این ویروس در میان مردم از مرز صد تن گذشت.با آنکه برای مهار این ویروس خطرناک حکومت اعمال قرنطین را اعلام نمود و تمام مراکز و نهادهای تعلیمی و تحصیلی و در یک اقدام دیگر مراکز تجمعات عمومی از قبیل سالون های عروسی تعطیل گردید، اما طوری که دیده می شود مردم آن طوری که لازم است رهنمودهای صحی را رعایت نمی کنند.
مسئولان وزارت صحت عامه کشور همواره از مردم می خواهند که فاصله های اجتماعی را رعایت نمایند و تا حد امکان از خانه های شان بیرون نشوند، تا آنان بتوانند با استفاده امکانات و ظرفیتی که در اختیار شان است در برابر موج سوم ویروس کرونا مبارزه نمایند، ولی مردم گویا این توصیه ها را جدی نمی گیرند.
این در حالی است که سیر صعودی ابتلاء افراد به بیماری کووید-۱۹ چند هفته است که با فرا رسیدن موج سوم کرونا شدت یافته است اما به دلایل سنتی، بسیاری از مردم افغانستان موارد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را ثبت نمی‌کنند یا علت مرگ بستگان خود را که به این دلیل می‌میرند، پنهان می‌کنند.به همین دلیل بسیاری معتقد اند که آمار وزارت صحت عامه افغانستان، تنها از بخشی از فاجعه بزرگی که این کشور را فرا گرفته است، خبر می‌دهد.
از سوی دیگر، دسترسی افغانستان به تجهیزات درمانی و واکسین کرونا هم بسیار ناچیز است. بر اساس اطلاعات منابع بین‌المللی، در افغانستان تنها درصدی کمی از مردم دوز اول واکسین کرونا را دریافت کرده‌اند. با افزایش تعداد تلفات ناشی از کووید-۱۹، تقاضا برای واکسین نیز بیشتر شده‌ است.
وزارت صحت عامه اعلام کرده است که تاکنون بیش از ۶۵۶ هزار غیرنظامی در این کشور واکسین کرونا دریافت کرده ‌‌اند که نسبت به جمعیت ۳۵ میلیونی افغانستان بسیار ناچیز است.
پزشکان می‌گویند که روزانه صدها نفر در کابل پشت در مراکز تزریق واکسین صف می‌کشند و در هر مرکز روزانه ۳۰۰ تن که بیشتر شان افراد بالای ۴۰ سال اند، واکسین دریافت می‌کنند.
براساس تجارب کشورهای دیگر، مبارزه در برابر شیوع ویروس کرونا زمانی مؤثر واقع می گردد که مردم در کنار مسئولان صحی بایستند و به توصیه های آنان گوش دهند و آنچه که پرسونل صحی به مثابه مبارزان خط مقدم این جهه به مردم می گویند باید عملی نمایند، در این صورت می توان در مبارزه با این ویروس خطرناک پیروز شد، در غیر آن هر قدر امکانات و پرسونل صحی مجهز داشته باشیم، ولی مردم در برابر توصیه های صحی بی باک باشند و خطرات ناشی از این مرض مزمن را جدی نگیرند، نمی توان امید چندانی در مهار ویروس کرونا داشت.
با توجه به وضعیت وخیمی که نه تنها در افغانستان در اکثر کشورهای جهان مردم به آن گرفتار اند، هر نوع غفلت یا بی توجهی در برابر این مرض مهلک و خطرناک می تواند پیامدهای جبران ناپذیر برای دولت ها و ملت های جهان داشته باشد. بنابراین، خواست ما از تمام هموطنان این است که موج سوم ویروس کرونا را جدی بگیرند و برای مهار آن با نهادهای مسئول خاصتاً پرسونل صحی بسیج شوند و هر رهنمود و راهکاری که مسئولان صحی پیشنهاد می نماید، همه باید به آن لبیک بگویند، تا بتوانیم در آینده نزدیک از شر این ویروس همه گیر مصمون بمانیم.
با تاکید باید گفت که هر نوع چالش خطرناک یا مرض مزمن فقط با به کارگیری راهکارهای معقولانه و اندیشمندانه می تواند مهار گردد و یقین کامل داریم که غلبه بر موج سوم کرونا نیز نیازمند بسیج همگانی است، تا زمانی که همه باهم کنار یکدیگر قرار نگیریم و هر فرد در حد توان راهکارهای مقابله معقول و اثبات شده را عملی نسازند، فایق شدن براین مرض مهلک آسان نخواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید