روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

موجودیت پارلمان در شرایط کنونی، یک امر حتمی است

بر اساس صراحت قانون اساسی افغانستان، دیروز باید کار دور جدید شورای ملی کشور آغاز می شد، اما بنابر عدم اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی این کاربه تعویق افتاد.

در وضعیت حساس کنونی زمانی که حرف صلح و جنگ مطرح است، موجودیت قوای مقننه در چوکات دولت یک امر حتمی و یک نیاز جدی است، مگر با تأسف، پارلمان افغانستان که قرار بود دیروزکارش را آغاز کند، بنابر دلایل افتتاح نشد، مهمترین دلیل عدم اعلام نتایج نهایی انتخابات شورای ملی  است.

کمیسیون انتخابات تاکنون تنها نتایج نهایی انتخابات هجده ولایت را اعلام کرده است، نتایج انتخابات چهارده ولایت دیگر مبهم است و در ولایت غزنی اصلاً انتخابات برگزار نشده است.با آنکه خواست نمایندگان دور شانزدهم شورای ملی اینست که رئیس جمهور باید کار دور جدید شورای  ملی را با حضور آنان افتتاح کند .

مگر تأکید ارگ ریاست جمهوری بر این است که دور تازه شورای ملی با اعضای جدید به کار آغاز خواهد کرد. این  یک جواب منطقی به آدرس وکلای پیشین است.

این که  کار شورای ملی به وقت و زمان آن افتتاح نشد خود تخطی از یک بخشی از قانون است .

این مسئله به کم کاری و حتا قانون شکنی ها بر می‌گردد که در کمیسیون های انتخاباتی وجود داشت.

مردم مطرح می کنند در شرایطی که مسئله مذاکرات صلح با مخالفان مسلح، بگو مگوهای خود را دارد و در شرایط که وضعیت امنیتی و اقتصادی کشور شکننده است و دولت باید روی مسایل نهایت مهم و حیاتی تصمیم بگیرد موجودیت پارلمان در شرایط کنونی، یک امر حتمی است، مگر با تأسف که این امر برآورده نشد، از طرف دیگر کارهای ناتمام زیادی از پارلمان گذشته باقی مانده است که اعضای جدید باید به آن رسیدگی کنند، در‌حالیکه اعلام نتایج در یک وضعیت مبهم قرار دارد.امیدها بر این است که کمیسیون های انتخاباتی در وجود کادرهای جدید بتوانند به حادترین معضل سیاسی و اجتماعی در کشور که اعلام نتایج نهایی انتخابات و آغاز کار پارلمان جدید است نقطه پایان بگذارند و یک بدنه فلج شده دولت را دوباره فعال کنند. ا- ب

ممکن است شما دوست داشته باشید