روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

مواظبت از نیروهای امنیتی، حمایت از تمامیت ارضی کشور است

حمایت از نیروهای امنیتی و خانواده های آنان و در همین راستا حمایت و مواظبت از خانواده های شهدای عرصه های نظامی که حمایتگر در خانواده ندارند از وظایف اولیه دولت و حکومت است، چرا که از نظر شریعت اسلامی حکومت در برابر رعیت به مثابه چوپانی است که پاسداری و نگهداری گوسفندان را به عهده دارد، میبایست تا آخرین توان در حمایت و مواظبت این رمه تلاش کند و آنانرا از خطر و حوادث نجات دهد.

بنابر همین مبرمیت، مواظبت و حمایت از مردم و ملت به خصوص نیروهای امنیتی، در سرخط تمام وظایف و فعالیت های یومیه و برنامه های کاری دولت قرار دارد، به خصوص مواظبت و حفاظت از خانواده های شهدا و در نخست خانواده هایی که پدران و برادران خود را که نان آور خانه گفته می شدند و در راه دفاع از وطن و آزادی سینه های خویش را سپر نمودند و در این راه جان های شیرین خود را فدا ساختند و شهید راه آزادی شدند و امروز خانواده های شان نیاز کمک و غمخواری دارند. مواظبت از این خانواده ها و رسیدگی به نیازمندی های اعضای خانواده های نیروهای امنیتی و سایر خانواده های بی بضاعت که در چنین شرایط قرار دارند از وظایف مهم مسئولان حکومت وحدت ملی است تا با پرداخت  حقوق و امتیازاتی که قانون برای آنان تعیین نموده است، مشکلات این خانواده ها را مرفوع سازند.

در عین حال حمایت از نیروهای امنیتی کشور که در خط مقدم جبهه مصروف فعالیت های دفاعی می باشند و تقویت این نیروها عامل کسب پیروزی در میدان نبرد با دشمن می گردد از وظایف نهایت مبرم حکومت وحدت ملی گفته می شود و نیاز به توجه زیادتر دارند.

اما بررسی ها نشان می دهد که با وجود تأکید رئیس جمهور در رابطه به مواظبت از نیروهای امنیتی و حمایت از خانواده های شهدای نظامی  نهادهای که در این راستا مسئولیت دارند و طوری که نیازمندی های یومیه نیروهای امنیتی مبنی بر تجهیز و تقویت قطعات مطابق شرایط نظامی که ایجاب می نماید، همچنان رسیدگی به مشکل خانواده های شهدای نظامی نظر به نیازمندی و احتیاجات آنان و پرداخت حقوق و امتیازات بازماندگان شهدای نظامی و غیر نظامی  مسئولان خزینه تقاعد و شعبات مربوط تقاضای این خانواده ها را  برآورده نساخته و اکثراً در پرداخت حقوق تقاعدی آنان و در مجموع متقاعدین کوتاهی صورت می گیرد، به این معنی که اصلاً تأکیدات رئیس جمهور را کمتر در عمل پیاده می سازند و کار امروز آنانرا به فردا و ماه های دیگر محول می سازند.

این در حالی است که نیروهای امنیتی کشور با تمام توان سینه های خود را سپر ساخته و با از خودگذری در دفاع از کشور به خصوص در ولایاتی که گروپ های مخالف وطالبان مسلح وداعش به فعالیت های تخریبی شان می افزایند  نیروهای امنیتی مبارزات خود را تشدید و به خاطر افزایش دستاوردهای خویش تلاش زیادتر می نمایند.

تجارب و بررسی ها از فعالیت مؤفقانه نیروهای امنیتی گواهی می دهد که سربازان و افسران جان برکف نیروهای امنیتی با سپری نمودن سینه های شان از مردم و کشور دفاع می نمایند و بر تلاشهای پیگیر خویش، ضربات کاری را بالای گروپ های خرابکار وارد می سازند. و بر دستاوردهای خویش فزونی می بخشند. چنانکه همین جانفشانی های نیروهای امنیتی در دفاع قاطعانه از سنگرهای دفاعی، رئیس جمهور کشور را به هلمند کشاند تا از نزدیک فداکاری های آنان را به چشم و سر مشاهد کند.

رئیس جمهور کشور طی سفرش به هلمند، در تالار کنفرانس های قول اردوی ۲۱۵ میوند در صحبت و ملاقات با سربازان و افسران قول اردوی مذکور یادآور شد:

به نمایندگی از ملت، از شما و خانواده های تان تشکر می کنم که مانند شما فرزندان دلیر تربیت کرده اند، رئیس جمهور کشور که علت سفرش را اظهار تسلیت به خانواده های شهدا در ولایت هلمند وانمود ساخت، قهرمانی های نیروهای امنیتی را در کسپ پیروزی در انجام فعالیت های دفاعی تبریک گفت و از فداکاری های نیروهای امنیتی در انجام فعالیت های تصفیوی ولسوالی های ولایت هلمند که گروپ های مسلح طالبان زندگی مردم را مختل ساخته بودند، مورد ستایش قرار داد گفت  اجرای وظیفه در دو سال گذشته در هلمند، قلب شیر، روحیه وطندوستی و صداقت می خواست که شما آنرا دارید  زیرا شما فرزندان صادق و قهرمان وطن هستید، اما از فعالیت های دفاعی تان در انجام موفقانه انتخابات ولسی جرگه از شما به طور اخص تشکر می کنم، زیرا در این فعالیت ها تمام پلان های دشمن را ناکام و نقش برآب ساختید، این پیروزی نتیجه هماهنگی خوب میان ارگانهای امنیتی و دفاعی ولایت هلمند بود که بر اساس برنامه منظم قول اردوی ۲۱۵ راه اندازی و مؤفق گردید.

رئیس جمهور در ضمن بازدید با افسران و بریدملان به آنان اطمینان داد که حکومت به زندگی هر سرباز، بریدمل و افسر نیروهای امنیتی توجه دارد، بر تمام پیشنهادات شما فیصله ها و اقدامات مناسب صورت خواهد گرفت.

رئیس جمهور کشور به حمایت از منسوبان نیروهای امنیتی گفت: تأخیر در پرداخت معاشات و امتیازات نیروهای امنیتی و دفاعی کشور قابل قبول نیست، هر سرباز باید اطمینان حاصل کند که معاشات او به وقت و زمانش پرداخته می شود.

این موضوع می رساند که از طریق مسئولان حکومت وحدت ملی و مسئولان نیروهای امنیتی تلاش های زیاد صورت می گیرد تا نیروهای امنیتی از حمایت کامل برخوردار باشند و خانواده های آنان از این حمایت دوامدار استفاده کرده و از مشکلات اقتصادی رنج نبرند.

اما نباید فراموش گردد که جانبازی و قهرمانی در راه وطن کار ساده نیست  همین نیروهای امنیتی کشور اند که به خاطر حفاظت از ننگ و ناموس کشور سرهای خویش را فدا می سازند.

انتظار می رود که مسئولان دولتی و امنیتی به پاس از خودگذری های نیروهای امنیتی که جان های شیرین شان را فدا می سازند در قدردانی از آنان تلاش زیادتر نمایند، زیرا حمایت از نیروهای امنیتی، حمایت از آزادی و حمایت از تمامیت ارضی کشور است.

نوری هروی

ممکن است شما دوست داشته باشید