روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

ملت افغانستان به هیچ قدرت خارجی اجازه تعیین سرنوشت خویش را نداده و نخواهد داد

رئیس جمهور امریکا مدعی شده که کشورش می تواند در عرض چند روز افغانستان را از نقشه دنیا حذف کند، اما او به جایش تصمیم گرفته تا نیروهای امریکایی را بعد از حدود دو دهه جنگ در افغانستان، از این کشور خارج سازد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در دیداری که با عمران خان صدراعظم پاکستان درباره جنگ و صلح افغانستان داشت، تأکید کرد که اگر می خواستیم که به جنگ افغانستان ادامه دهیم و پیروز شویم، کاری می کردم که تنها در عرض یک هفته در این جنگ، پیروز شویم، من اما قدم به این مسیر نگذاشتم، زیرا نخواستم ده میلیون نفر را به کشتن دهم.

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در حالی با این سخنان احساساتی روان ده میلیون انسان دردمند این سرزمین را جریحه دار ساخته که قرار است در آینده نزدیک توافقنامه ابتدایی صلح میان دولت افغانستان و طالبان به امضا برسد و زمینه خروج نیروهای خارجی از افغانستان نیز مساعد گردد.

هرچند این اظهارات واکنش های زیادی را در سطوح مختلف به همراه داشت، زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در صفحه تیوتر خود نوشت که سخنان ترامپ در دیدار با عمران خان تصریح این سخن است که هیچ راه حل نظامی برای جنگ افغانستان وجود ندارد و صلح باید از راه گفتگو های سیاسی بدست آید، اما ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به اظهارات دونالد ترامپ، طی اعلامیه مطبوعاتی گفته است که افغانستان یکی از کهن ترین ملت- دولت های دنیا است و در طول تاریخ از بحران های متعددی عبور نموده است.

ملت افغانستان به هیچ قدرت خارجی اجازه تعیین سرنوشت خویش را نداده و نخواهد داد.

شراکت و همکاری ما با جهان به خصوص با امریکا برمبنای منافع متقابل، و احترام متقابل استوار است و ما از همکاری امریکا برای آوردن صلح حمایت می نماییم، اما سرنوشت اساسی کشور ما در جلسات سران دولت های خارجی بدون حضور زعامت افغان ها، تعیین شده نمی تواند افغانستان ما با صلاحیت و ابهت در صحنه سیاسی دنیا باقی خواهد ماند.

همچنان در این اعلامیه گفته شده که دولت افغانستان با درنظرداشت روابط همه جانبه میان دو دولت همکار، از مجرای دیپلوماتیک خواهان صراحت و توضیحات از ایالات متحده امریکا در مورد اظهارات دونالد ترامپ می باشد.

از اینرو کشور های منطقه و جهان باید بدانند که حکومت افغانستان مطابق فیصله های لویه جرگه مشورتی، روند گفتگو های صلح را دنبال می کند و در مسایل که به ملت افغانستان ارتباط مستقیم می گیرد، محتاطانه در مشوره با سران احزاب سیاسی، جهادی، فعالان مدنی، زنان و… گام بر میدارد و هیچگاهی دستاورد های هجده سال پسین را قربانی صلح نمایشی و فرمایشی نمی کند، بلکه سعی می نماید تا دستاورد های مردم افغانستان و جامعه جهانی را که باخون هزاران انسان این سرزمین و کشور های مختلف جهان، بدست آمده به هدر ندهد.

بناءً مردم افغانستان به هیچ کشوری اجازه نخواهد داد تا در غیاب مردم و حکومت مشروع و قانونی افغانستان در رابطه به سرنوشت شان تصمیم بگیرد، زیرا آریانای کهن، خراسان دیروز  و افغانستان امروز از جمله کشور های جهان به شمار می رود که نه تنها دارای تاریخ کهن بوده، بلکه کارنامه های ماندگار و درخشانی نیز در صفحات زرین تاریخ جهان از خود به یادگار مانده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید