روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

معصوم ستانکزی: قاتل جنرال عبدالرازق از پاکستان دستور گرفته بود

معصوم ستانکزی، رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان دیروز تایید کرد، عامل حمله مسلحانه در ساختمان دفتر والی قندهار از آن سوی مرز این کشور (پاکستان) دستور گرفته بود.

ستانکزی برای بررسی چگونگی حملۀ مسلحانۀ روز پنج‌شنبۀ هفتۀ گذشته در کندهار، به این ولایت رفته است، می‌گوید که عامل این حمله از آن سوی مرز دستور گرفته بود.

به گزارش طلوع نیوز، او افزود، این مهاجم، با نام و شناس‌نامۀ جعلی و با تضمین یک شخص غیردولتی، یک و نیم ماه پیش از حمله، به عنوان محافظ والی کندهار گماشته شده بود.

رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان علاوه کرد، مرد مهاجم پنج دقیقه پیش از حمله، برای دو و نیم دقیقه با افرادی در آن‌سوی مرز افغانستان (در پاکستان) گفت‌وگوی تلفنی داشته است.

قابل ذکر است، پس از چاشت روز پنج‌ شنبه ۱۸ اکتبر ۲۰۱۸ یک مهاجم در محوطۀ مقام ولایت قندهار هنگامی دست به تیراندازی زد که مقام‌های امنیتی، والی قندهار و نیز جنرال سکات میلر، قوماندان مأموریت پشتیبانی قاطع در افغانستان، از یک نشست امنیتی از دفتر والی این ولایت بیرون می‌شدند.

در این تیراندازی، جنرال عبدالرازق قوماندان پولیس و جنرال عبدالمبین، رئیس امنیت ملی ولایت قندهار به شهادت رسیدند همچنان زلمی ویسا، والی قندهار و جنرال نبی الهام قوماندان زون ۴۰۴ میوند زخمی شدند.

معصوم ستانکزی، رییس عمومی امنیت ملی افغانستان می‌گوید که ۱۵ تن در پیوند به این تیراندازی بازداشت شدند، اما بررسی‌ها تاکنون پایان نیافته است.

ستانکزی همزمان گزارش‌هایی را رد کرد که گویا در نشست مقام‌های امنیتی قندهار با قوماندان پشتیبانی قاطع، پیش از تیراندازی، برسر خط دیورند و گفت‌وگوهای صلح مشاجرۀ لفظی شده است.

از سوی دیگر، وزارت امور داخله افغانستان اعلام کرد که تادین خان، برادر جنرال رازق به عنوان قوماندان جدید پولیس قندهار معرفی شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید