روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

معترضان در برابر حمله‌ی روزدوشنبه بر پوهنتون کابل، خواستار لغو گفتگوهای صلح شدند

یک روز پس از حمله‌ی تروریستی بر پوهنتون کابل، شماری از اعضای خانواده‌‌های قربانیان، دانش‌جویان و فعالان مدنی، با راه‌اندازی تجمع اعتراضی‌ای در برابر دروازه‌ی شمالی این پوهنتون، خواهان لغو گفتگوهای صلح در قطر شدند.
این معترضان، دیروز در بیانیه‌یی تأکید کردند که حمله بر پوهنتون کابل، در ادامه‌ی حمله به پوهنتون امریکایی افغانستان، شفاخانه‌ی صد‌بستر دشت‌برچی، مرکز آموزشی کوثر دانش و صدها حمله‌ی دیگر بر مراکز علمی و فرهنگی، بیش از پیش چهره‌ی «کریه و زشت» گروه طالبان را به نمایش گذاشت.
معترضان، از دولت امریکا، خواستند تا سیاست خود در برابر گروه طالبان را بازنگری کرده و گفتگوهای صلح قطر را ملغا اعلام کند. آن‌ها، از دولت افغانستان نیز خواستند تا هیئت گفتگوکننده اش را از قطر فرابخواند و همه نیروهای امنیتی و دفاعی را از حالت دفاع فعال بیرون کرده و به حالت تهاجمی درآورد.
در بیانیه‌ی معترضان آمده است که سازمان ملل متحد، باید گروه طالبان و هم‌پیمانانش را در فهرست گروه‌های تروریستی و سیاه این سازمان قرار بدهد. «فجایع خون‌باری که توسط مزدوران طالب رقم خورد، نشان داد که این گروه با استفاده از اعمال خشونت‌بار و تروریستی، به دنبال برآورده‌ساختن اهداف سیاسی خود است. سازمان ملل و کشورهای خارجی، بر مهد تروریزم منطقه‌یی و بین‌المللی تمرکز کند و هرگونه تعذیراتی را برای کنترول مهار خواستگاه تروریزم به کار ببندند.
معترضان، از دادگاه بین‌المللی لاهه نیز خواستند که گروه طالبان و حامیانش را به محاکمه کشانده و جنایت آن‌ها را در کنار جنایت سایر گروه‌های تروریستی بین‌المللی تلقی کند.
آن‌ها، هم‌چنان از کشورهای همسایه و شرکای بین‌المللی دولت افغانستان خواستند که در کنار دولت و مردم افغانستان ایستاده و گروه طالبان را در فهرست سیاه و تحریم‌های خود درج کنند.
پیش از چاشت روز دوشنبه حمله‌ تروریستی بر پوهنتون کابل، آغاز شد و پس از ۶ ساعت درگیری، با کشته‌شدن ۳ مهاجم مسلح پایان یافت. در این حمله، ۲۲ نفر جان باختند و ۲۷ نفر دیگر زخمی شدند. بیش‌تر قربانیان این حمله، دانش‌جویان بودند.

ممکن است شما دوست داشته باشید