روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

مشکلات موجود در محیط زیست را جدی بگیریم

از جمله مشکلهای عمده ساکنان مرکز کشور، یکی از هم آلودگی محیط زیست و عوامل بزرگ شرایط جغرافیایی، اقلیمی، آب و خاک، تغییرات فواصل، نوسانات درجه حرارت گرمی و سردی  تراکم نفوس، روابط اجتماعی وحتا ماهیت نظام خانوادگی را احتوا می کند. این نارسایی های اجتماعی در روند زندگی فردفرد جامعه، اثرات منفی به جا گذاشته و بالای روح و روان ساکنان کشور مسلماً تأثیرات سوء خواهد داشت. از جانب دیگر تراکم روز افزون وسایط باربری کهنه و وسایط شخصی استهلاک شده که ماشین آن دودی است واز تیل دیزل در آن استفاده می‎شود که باعث تولید گازات و دود غلیظ، در هوای آزاد می گردد. همین سان استفاده صاحبان دکاکین و رستورانت ها از جنراتورهای دیزلی و عدم استفاده شهروندان از زباله دانی ها و استفاده غیر اصولی از آن  باعث بروز کثافات و امراض می‎گردد. زیرا فرهنگ محافظت از محیط زیست کمتر در میان مردم ما، جایگاه خود را احراز نموده و همشهریان عزیز ما در قبال آن، احساس مسئولیت نمی نمایند و هم در تخلیه کثافات، مسئولین حکومت و خانواده ها، چندان توجه مبذول نمی دارند.  ورود تیل های بی کیفیت، توسط تجاران و متشبثین خصوصی و استعمال آن وسایطی که استهلاک گردیده و گشت و گزار آن از نظر قانون ترافیک در شهر مجاز نیست به کثرت به مشاهده میرسد که متأسفانه وسایطی که در همین ردیف قرار می گیرند  ۶۰فیصد خرابی و آلودگی هوای شهر ناشی از دود تولید شده همین وسایط فرسوده و تاریخ گذشته بوده می تواند که تولید گازات مضره از همچو وسایط نه تنها در خرابی هوا تأثیرات منفی داشته، بل توسط رسوب ذرات هوا بالای غذای ما نیز تأثیرات سوء می گذارد. بناءً آلودگی این عناصر مضره، محیط زیست ما را به شدت هرچه بیشتر متأثر ساخته و زندگی را بالای ساکنان شهرها به یک زهر  مبدل نموده است. از جانبی هم، عدم ساختمان سرکهای شهری، که تماماً در اثر کم توجه یی مقامات ذیصلاح ومسئولان امور، به یک گودالی و حفاری مبدل شده است که باعث بروز گرد و خاک در فضای شهر می گردد. خصوصاً لحظه یی که وسایط نقلیه از آن ساحه عبور می کنند باعث بروز خاک و گرد گردیده و باعث خرابی طرق تنفسی و اختلالات ریوی و دفاغی و سایر امراض گوناگون می‎گردد. زیرا وضعیت سرکهای مرکز شهر به حدی خراب است که هیچ قابل تذکر نیست. به همین سان ناامنی های ولایات و جنگهای تحمیلی بالای مردم، تعداد زیادی از مردم ولایات به مرکز مراجعه و مسکن گزین گردیده اند که بیشترینه مردم ولایات به اعمار ساختمان های خودسر درمرکز شهر شده اند که این عمل به ذات خود از یک جانب باعث تراکم نفوس در شهر شده و از جانب دیگر باعث از بین رفتن زمین های زراعتی گردیده و ساختمان هایی که توسط ساکنان ولایات در مرکز صورت می گیرد، همگی فاقد یک ماستر پلان شهری بوده و تماماً بدون درنظرداشت کانالیزاسیون، اعمار می گردد که از یک  جانب باعث اخلال ساختمان پلانی در شهر می‎گردند و از طرف دیگر، باعث بندش سرکها شده و عموماً در  به وجود آوردن تجمع آب های فاضلاب در نقاط مختلف شهر گردیده است که اجرای چنین عمل  باعث خرابی صحت و محیط زیست می گرد.

د تدابیری که باید صورت بگیرد:

بهره گیری از تکنالوژی روز و استفاده از اشخاص با تجربه و مسلکی و ایجاد طرح های اجرایی و اصولی در بُعد اقتصادی، اجتماعی و مشارکت مردمی و پخش و نشر آموزشهای عمومی از طریق رسانه های جمعی اعم از رادیو، تلویزیون و اخبار، متیواند راهکاری باشد جهت رسیدن به موفقیت هایی در این عرصه، مسئولان شاروالی ها از تجارب شاروالی های کشور همسایه در طرح و راهکارها برآمده باتصویب ضوابط و مقررات ضروری برای حل مشکلات بکوشند. ترافیک شهری از ورود وسایط کهنه و دیزلی که باعث دود در فضای شهر می گردد، جلوگیری نمایند.

داشهای نان پزی که از چوب وسایر مواد دودزا، استفاده می کند جلوگیری به عمل آمده به عوض چوب از گاز استفاده شود. از اعمار ساختمان های خودسر جداً جلوگیری به عمل آمده و ادارات ذیربط در ساختمان اپارتمان های رهایشی برای شهروندان شوند و به کرایه نازل و یا به قیمت پائین برای خانه بدوشان سپرده شود این کار از یک جانب از زمین های زراعتی در کشت حبوبات استفاده می گردد  و از جانب دیگر از ساختمان های خوسر جلوگیری به عمل آورده شود و حکومت در صدد ساختمان بندهای آب برآمده و از آن طریق به شهروندان مرکز، آب صحی توزیع شود. زیرا کندن چاه های عمیق باعث کمی آبی در مرکز شده و اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند، نظر به اظهارات مسئولان مسلکی وزارت انرژی و آب، آبهای زیرزمینی مرکز طی ده سال دیگر، کاهش قابل ملاحظه یی خواهد یافت.

پس در این مقطع از زمان که تماماً ساکنان شهرما به یک میحط سالم که فاقد همه دغدغه های ناسالم محیطی باشد، ضرورت دارند و برای رفع معضل موجود، منحیث یک انسان، آن انسانی که به زیبایی می نگرد؟ اصول و اداب سالم نگهداشتن محیط و ماحول خود را در زندگی روزمرهه خویش مراعات می کند، وجیبه اسلامی و انسانی ماست تا در حراست از محیط زیست که مستلزم گذشت و فداکاری است در خود پرورش بدهیم و دست به دست هم داده در صدد تمیز نگهداشتن خانه، کوچه و محیط خود برآمده از همه سبقت بجوییم تا خانه، کوچه و ماول خود را پاک و صفا نگهداریم. یقیناً این عمل از دیدگاه دین مقدس اسلام که پیروانش را به پاکی و صفایی دعوت می کند خود، شخصیت، خانه و جامعه خود را بسازیم و از محیط ناسالم که باعث تنفر ساکنان آن باشد جداً خودداری ورزیده و اهمیت خاصی به پاکی و صفایی خود و جامعه خود قایل شویم. زیرا شهرما، خانه ماست.

سید محمود راد

ممکن است شما دوست داشته باشید