روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

مشکلات حاد محیط زیستی و اقلیمی برطرف شود

مسایل محیط زیستی و تغییر اقلیم در جهان یک حادثه نو نیست، بلکه مشکل قابل توجه برای مردم دنیا و ملل متحد بوده که در باره محیط زیست و ایکوسیستم به سطح جهان تدابیر لازم اتخاذ گردیده است، اما در بعضی کشور ها صرف منحیث پالیسی، تبلیغ می شود و کار عملی آن کم بوده که این خود یک مشکل عمده بوده می تواند.
در این باره از طرف عده یی از کشورها بالاخص از طرف کشورهایی که از نگاه صنعتی بودن در طراز اول قرار دارند، چون امریکا، انگلستان، فرانسه، جرمنی، هسپانیه، پرتگال، ایتالیا، روسیه، جاپان و هکذا از طرف دیگر کشورهای جهان که جدیداً پا به صنعت بلند گذاشته است چون هندوستان، افریقای جنوبی، مصر، ایران، کانادا، استرالیا، برازیل و عده یی از کشورهای اروپای غربی، امارات متحده و عربستان سعودی و شهرهای پرنفوس و صنعتی پاکستان، بنگله دیش و فلپین چون لاهور، کراچی راولپندی، کویته، پشاور، داکا، لوگونا، همچنان بنکاک تایلند، تهران و انقره ترکیه قوانین ویژه ای تدوین گردیده است تا بتوانند از آلودگی هوا و آب ابحار جلوگیری نماید. بر علاوه آن در ساختن و یا نگهداشتن یک محیط شایسته، زیبا سرسبز و انسانی برای بشر حسب طرزالعمل ها و قوانین ویژه در باره محیط را تدوین کرده است.
مگر بازهم راجع به گازهای گلخانه یی و سطح اوزون اتوموسفیر و محیط زیست و زباله های فرسوده کارخانه جات و فابریکه های تولید گازهای سمی خطرناک، مشکلات و دشواری های زیادی موجود است که بشر و دیگر اجسام حیه چون حیوانات وحش، نباتات، پرندگان و حیوانات بحری را با مشکلات زیادی مواجه نموده و این یک مشکل حاد جهانی است.
به هر صورت کنوانسیون های تغییر اقلیم از طرف سازمان ملل متحد تحت نام اعلامیه جهانی حقوق بشر به دست نشر سپرده شد که این اعلامیه ۳۷ ماده دارد و ۲ ماده آن مربوط به بخش محیط زیستی برای بشر و زنده جان ها می باشد که برای بشر ضرورت است که در یک محیط پاک، زیبا، صفا و درست زندگی کند و سلامتی جسمی و روانی داشته باشد و نسل آینده نیز بهتر باشد. بر علاوه آن در سال ۱۹۶۵ قطعنامه تهران از طرف کشورهای صنعتی و کشورهایی که راه های بحری دارند صادر شده است و در آن راجع به محیط زیست، گازهای زهری و نگهداشت خوب محیط زیستی خشکه و بحری و هوا برای زنده جان ها و بشر در ۱۲ ماده تدوین گردیده است.
مگر باز هم مشکلات تزیید گردید، زیرا که صنعت پیشرفت کرد و کارخانجات و فابریکه ها احداث شده که این صنعت در امور تولیدی، صنعتی، زراعتی و مواد سوختی نفتی وکیمیاوی و امور در بنادر شهرهای کلان صنعتی دنیا و با شهرهای پر نفوس جهان کماکان تزیید شده می رود این شهرهای پر نفوس که عراده جات مختلف در آن تردد و گشت و گذار دارد چون دهلی، کلکته، لاهور، کراچی، تهران، کابل، جلال آباد، پشاور، مسکو و یک تعداد از شهرهای پر ازدحام اروپایی و امریکای شمالی و غربی، افریقای جنوبی و بعضی از کشورهای خلیج می باشد که با مشکلات زیاد محیط زیستی و تاثیرات تغییر اقلیمی مواجه می باشند و تاثیرات ناگوار آن بالای محیط زیست، ایکولوژیک و حتی براتوموسفیر در دنیا ملموث بوده است.
مگر بعضی از کشورها به نسبت غرس نهال ها واحداث پارک ها، باغ ها و ساختن کولاب ها و… تدابیر لازم را اتخاذ کرده است، طبعاً تاثیرات خوبی بر محیط زیست دارد.
یادداشت: رشد اقتصادی، کشاورزی، صنعتی وتجاری همواره با افزایش چالش های محیط زیستی بوده است که این یک موضوع نگران کننده برای بشر و دیگر زنده جان ها می باشد ک جهان با آن رو به رو است و بالای محیط زیست و ایکو سیستم تاثیرات بدی دارد و در تغییر اقلیم نیز موثر بوده می تواند به همین دلیل علمی که جهانیان متوجه شدند در باره مشکل فوق تدابیر درست، لازم و جدی داشته باشد، در ماه جون سال ۱۹۹۲م نمایندگان ۱۸۰ کشور دنیا در کنفرانس ملل متحد پیرامون محیط زیست وانکشاف در کشور امریکایی(برازیل) عقدنامه یی را به تصویب رسانیدند در این مصوبه سه کنوانسیون شامل می باشد چون کنفرانس تغییر اقلیم، کنوانیسیون تنوع حیات و کنوانسیون ملل متحد در باره مبارزه با صحراگرایی می باشد که اساس آن تغییر اقلیم و حفظ محیط زیستی بوده است کاهش در گاز های گلخانه یی که تاثیرات آن در اتوموسفیر می رسد، لذا به این هدف رسیدن یک میعاد زمانی مشخص لازم می باشد تا ایکوسیستم ها بتوانند به طور طبعی با تغییر اقلیم توافق حاصل کنند.
در حال حاضر این عهدنامه یا کنوانسیون ۱۹۷ عضو دارد که تحت زعامت ملل متحد از آن پیروی می کنند. پس از تصویب این کنوانسیون به تاریخ ۲۱ مارچ سال ۱۹۹۴ به منصه اجرا در آمد واز آن زمان به بعد به نام کنفرانس اعضا یا ملل متحد یاد می شود.
در ماه جنوری سال ۱۹۹۵م اولین کنفرانس اعضای این کنوانسیون در شهر برلین آلمان برگزار شد و در آن اعضا مجلس در باره تغییر اقلیمی و حفظ محیط زیست درست برای جهانیان تبادل نظر کردند و یک پروتوکول چهار ماده یی را به تصویب رسانیدند و بعضی فیصله های فرعی را نیز به منصه عمل قرار دادند.
در سال۱۹۹۷ در شهر توکیوی جاپان نیز در باره انطباق پروتوکول تغییر اقلیم و حفظ محیط زیست و راه های مناسب به آن جلسه تدویر گردید که در آن تصمیم اتخاذ شد تا محیط زیستی را درست نگهداشته و در باره تغییر اقلیم جهان تدابیر ثابت را طرح و وضع کند. در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ در شهر دوحه قطر نیز کنفرانس دایر گردید و پروتوکول را امضا نمودند که از سال ۲۰۱۲م الی۲۰۲۰م کاهش گازهای گلخانه یی شامل آن بود بر علاوه آن اصلاحات در امور قوانین برای تطبیق آن حتمی است.
در این کنفرانس ۳۸ کشور پیشرفته جهان اشتراک کرده بود.
در افغانستان نیز حسب حکم ماده ۱۵ قانون اساسی کشور که دولت مکلف است در مورد حفظ و بهبود جنگلات ومحیط زیست تدابیر لازم را اتخاذ نماید.حسب آن عمل می کند وادارات اقتصادی، زراعتی، تحصیلات عالی، معارف، صحت عامه، شاروالی ها، پوهنتون ها، اکادمی علوم افغانستان و ریاست عمومی محیط زیست باهماهنگی مسایل تدابیر لازم را اتخاذ می نمایند، مگر با تزیید نفوس و زیاد شدن موتر و ترانسپورت، خراب بودن سرک ها و مواد سوختی در هوتل ها، حمام ها و… پایین بودن سطح آگاهی مردم و صنعت اقتصادی وتحمیل جنگ های چهل ساله بالای مردم و دولت مسئله محیط زیستی در کشور، با آسانی و به زودی حل نخواهد شد، اما می بایست که قوانین هم وضع شود و سطح دانش و اقتصاد مردم هم بالا برده شود و در مورد مسایل مربوط به کارخانه ها و صنعت هم قوانین داشته باشند، تا مشکلات مردم و شهر های کلان کشور از این ناحیه حل گردد.عبدالهادی قریشی

ممکن است شما دوست داشته باشید