روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

مشاورامنیت ملی کشوردرشورای امنیت ملل متحد: مسئولیت مبارزه با تروریزم تنها به عهده افغانها نیست این کارنیازبه پاسخ پایدارجهانی دارد

برای تأمین صلح باید گذشت و سازش صورت گیرد؛ اما نه به قیمت قربانی‌ساختن آرمان مردم. پنجمین دورگفتگوهای نماینده خاص امریکادرامورصلح افغانستان پایان یافت.ازجریان این نشست ومذاکرات حرف هاونظریه های گونه گونی درفضای رسانه هاپیچیده است که سلسله نگرانی هایی رادرمحافل داخلی وخارجی به وجودآورده است. کارشناسان عرصه سیاسی ونظامی واشنگتن می گویند: امریکا باید در مقابل کشورهایی که منافع ستراتیژیک شان روز به روز تنش بیشتری با امریکا ایجاد می‌کند عزمی راسخ و رویکردی روشن داشته باشد و درحالی که کشورهایی چون چین و روسیه به دنبال پیاده کردن مدل اقتدارگرایانه خود در کشورهای جهان اند امریکا باید همه تلاش خود را برای دفاع همه جانبه در این زمینه انجام دهد.

هر گونه توافق صلح در افغانستان، باید در بر گیرنده یک برنامه درازمدت باشد که منافع جهان و مردم افغانستان در آن تأمین شود.

 امریکا باید اطمینان بدهد که در درازمدت در کنار افغانستان باقی می‌ماند. با توجه به نگرانی‌ها نسبت به شتاب امریکا برای زمینه‌سازی توافقات صلح با طالبان جهان باید به تکرار، اطمینان حاصل کند که برنامه امریکا و متحدانش در افغانستان، استوار بر پیروزی توام با یک دیدگاه درازمدت برای ثبات آینده افغانستان است. نگرانی‌هایی وجود دارد که حاکی از تلاش امریکا برای یافتن راه حل کوتاه مدت و اعلام پیروزی و ترک افغانستان باشد، چیزی که نتایج فاجعه‌باری خواهد داشت.

 به چنین نگرانی‌ها، باید پایان داده شود. امریکا برای حل بحران افغانستان، نیاز دارد تا از حوصله بیشتری کار بگیرد. حتی در صورت بدست آمدن توافق صلح در افغانستان، احتمالاً نیاز خواهد بود تا امریکا برای سال‌های زیادی از دولت افغانستان برای رسیدن به اهدافش حمایت کند.

این درحالیست که نشست شورای امنیت ملل متحددرباره اوضاع جاری وپروسه صلح افغانستان درنیویارک دایرگردید. اشتراک کنندگان به نوبه خود اوضاع جاری درافغانستان رابه بررسی گرفتند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: صلح با طالبان در افغانستان به معنای پایان تهدید تروریزم بین‌المللی نخواهد بود. محب در نشستی که در نیویارک برگزار شده بود، افزود که نیروهای امنیتی افغان به مبارزه‌شان علیه تروریزم ادامه خواهند داد اما مسئولیت این مبارزه تنها به عهده افغانستان نیست و نیاز به پاسخ پایدار جهانی دارد. از شورای امنیت سازمان ملل خواست که سازشی در تحریم‌های وضع‌شده صورت نگیرد. ناتوانی در این زمینه به ناکامی شورای امنیت در مبارزه موثر علیه تروریزم و بنیادگرایی تعبیر خواهد شد و این گروه‌ها را قادر به ادامه فعالیت‌های مخربانه ‌شان خواهد کرد.در همین حال، تاداماچی یاماماتو، رئیس دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان نیز درباره وضعیت افغانستان سخنرانی کرده گفت: در سه ماه گذشته پیشرفت قابل توجهی در روند برگزاری انتخابات افغانستان و مذاکرات صلح به میان آمده است.

امریکا و طالبان در حال مذاکره روی توافق صلح افغانستان در قطر هستند و طالبان تاکنون آماده گفتگو با دولت افغانستان در این زمینه نشده اند. یاماماتو آماده شدن طالبان برای مذاکره با دولت افغانستان را امری ضروری در این روند خواند.او گفت جامعه بین‌المللی و کشورهای منطقه‌باید از روندی به رهبری و با مالکیت افغان‌ها حمایت کنند.

 محب نیز در این باره گفت: ما هنوز هم برای مذاکرات مستقیم آماده هستیم و اگر طالبان به واقعیت، خواهان صلح هستند باید در عمل نشان دهند، نه اینکه بالای مردم بی‌گناه و نیروهای امنیتی افغان حملات را انجام دهند. در تازه ترین مورد رئیس اجرائیه در نشست شورای وزیران صحبت می کرد، روشن نبودن برخی مسایل مورد بحث نمایندگان امریکا و طالبان را در نشست دوحه نگران‌کننده خواند. مردم افغانستان در کنار خوشبینی‌به این نشست، در قبال آن نگرانی‌هایی نیز دارند. مردم افغانستان از این نشست از یک طرف امیدوار هستند و از طرف دیگر چون بعضی موارد آن واضح نیست، به همین دلیل مردم تشویش دارند.

 یک بخش مذاکرات زلمی خلیلزاد با نمایندگان طالبان در قطر زمینه سازی برای گفتگوهای مستقیم میان حکومت افغانستان و گروه طالبان است و این موضوع در نشست دوحه مطرح شده است. نظام جمهوری اسلامی در مذاکرات احتمالی با طالبان به معامله گرفته نخواهد شد و در صورت آغاز مذاکرات مستقیم حکومت و سیاسیون افغان مسئولیت دفاع از حفظ “نظام جمهوری اسلامی” را دارند.

 اگر قرار باشد که ما از جمهوری بودن نظام بگذریم، یعنی از حق رای بگذریم هیچ راه حل دیگر که مورد قبول مردم افغانستان باشد وجود ندارد.

این نگرانی‌ها از نشست قطر در حالی مطرح می‌شود که دور پنجم گفتگوهای مذاکرات نمایندهٔ ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان با طالبان در پشت درهای بسته، ادامه دارد و تا حالا جزئیات از گفتگوهای دو طرف به بیرون درز نکرده است. کارشناسان وآگاهان امورسیاسی امریکایی با انتقاد از مذاکرات ایالات متحدۀ امریکا با گروه طالبان می‌گویند که واشنگتن در این مذاکرات ضمانت قطع در رابطه با گروه‌های دهشت‌افگن را از یک گروهی می‌خواهد که خود این گروه عملاً دست  به اعمال دهشت‌افگنی می‌زند.یانیس کاسکیناس، کارشناس امور افغانستان در نشستی تحت نام «مذاکرات ترامپ با طالبان برای افغانستان چه معنا می‌دهد در «بنیاد نیو امریکا» گفت که واشنگتن نباید با گروه طالبان مذاکره کند. «می‌خواهم واضح بگویم نباید با آنان(طالبان) گفتگو کنیم. شما در حقیقت وارد گفتگو با گروهی می‌شوید که مسئولیت حملات مرگبار بر هلمند و میدان وردک وامثالهم را به عهده گرفته است.» اگر او زلمی خلیل‌زاد را به حیث فرستادۀ ویژه امریکا برای روند صلح افغانستان تعیین می‌کرد، از خلیل‌زاد می‌خواست تا این مذاکرات در کابل انجام شود، نه در دوحه.این کارشناس امور افغانستان وضعیت کنونی را برای مصالحه با طالبان نامناسب خواند و گفت: «همه‌گان به این نظر اند که مصالحه و گفتگو یک کار درست است. من می‌گویم که در حال حاضر این یک کار مناسب نیست. اگر مصالحه به نفع ماامریکا است، باید حکومت افغانستان را به سطحی تقویت ببخشیم که از مردم افغانستان به طورکامل نمایند‌گی کند. این کارشناس امور افغانستان مخالفت خود را با هر اقدامی که منجر به تضعیف دولت و نظام افغانستان شود، ابراز کرد. وی افزود: «اکنون به عوض این‌که بگذاریم تا به یک حکومت جدید(انتخابی) دست یابیم که به گونۀ واقعی گفتگو ‌های صلح را ادامه بدهد، ما آنچه را که از سال‌ها به این‌سو برای تقویت آن کار کرده‌ایم، تضعیف می‌بخشیم.» واشنگتن ‌اکنون هم می‌تواند بر گروه طالبان اعمال فشار کند. ما می‌توانیم بر طالبان فشار‌ها را افزایش بدهیم و این کار را می‌توانیم از ندادن فرصت برای تقویت موقف طالبان آغاز کنیم تا آنان این‌گونه تصور نکنند که حکومت بعدی از آنان خواهد بود.انتقاد کارشناسان از نحوۀ مذاکرات امریکا با طالبان در حالی صورت می‌گیرد که این مذاکرات پس از دوهفته است که ادامه دارد. اما جزئیات آن هنوزهم ناروشن است.

لام – جیم

ممکن است شما دوست داشته باشید