روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

مسئولیت حکومت در قبال ملت

حکمت

حکومتی که برخاسته از متن ملت باشد، خود را در قبال ملت مسئول می‌داند و برای حل مشکلات ملت، سعی بلیغ و همه‌جانبه یی را به خرچ می‌دهد.

امارت اسلامی افغانستان، نظام و حکومتی است که از متن جامعه برخاسته است و ملت برای پیروزی این نظام اسلامی در مقابل اشغال و تجاوز از هیچ‌گونه کمک و همکاری دریغ نورزیده و تا مرز، فتح و پیروزی این نظام را یاری رسانده اند.

امروز که امارت اسلامی به نصرت حضرت پروردگار و حمایت همه‌جانبه‌ی ملت مجاهدوشهیدپرور افغانستان به موفقیت‌های چشمگیری نایل آمده و در سراسر افغانستان، حاکمیت پیدا کرده است، باید برای برطرف کردن مشکلات مردم، سعی بلیغ نماید و وجیبه‌ی دینی و ملی خویش را در قبال ملت مستضعف افغانستان، ادا کند.

ملت افغانستان حق دارد از نظام اسلامی خود مطالباتی داشته باشند و مشکلات و چالش‌های خویش را وقتاً فوقتاً با نظام خود شریک بسازند.

متقابلاً امارت اسلامی نیز خواست‌ها و برنامه‌های خود را با ملت شریک بسازد و برای حل مشکلات، تبادل نظر و تعامل مثبت و متقابل داشته باشد.

واضح است حکومتی که با ملت در مشوره باشد، عمر طولانی توٲم با آسایش و رفاه خواهد داشت و مشکلاتش با گذشت هرروز کاهش خواهد یافت. حکومتی که با ملت در تضاد باشد مسلماً که مشکلاتش با گذشت هر لحظه بیشتر خواهد شد و روزگار تلخ و نامناسبی را تجربه خواهد کرد.

پس بر امارت اسلامی افغانستان است که با ملت بیشتر در تفاهم باشد و برای مشکلات ملت، بیشتر از پیش تلاش نموده، تسهیلات بیشتر و بهتری را برای ملت آماده بسازد.

چون ملت‌ مسلمان است که این حکومت اسلامی را مشروعیت ملی بخشیده است و جهان نیز با درک این حقیقت، نزدیک است که این نظام  اسلامی را به رسمیت بشناسد.

واضح است؛ زمانی که این نظام از طرف جهان به رسمیت شناخته شود، مشکلات افغانستان به طور وسیع ‌و گسترده برطرف خواهد شد و افغانستان از بحران اقتصادی و منجلاب دشواری‌ها بیرون خواهد گردید و این سرزمین، زندگی تازه و نوینی را به تجربه خواهد گرفت.

ملت افغانستان به دو نعمت بزرگ که عبارت از آزادی کنونی و آبادی آینده است، دست خواهند یافت و موفقیت‌های محسوس و دستاوردهای ملموسی را نصیب خواهد شد.

پس به هر فردی از مسئولین لازم است که خدمت، صداقت و دیانت را در اولویت قرار بدهند و رفاه، رفعت و وحدت ملت، و آبادانی و شکوفایی مملکت را یکی از آرزوهای مهم، ارزشمند و اساسی خود بدانند.

تا باشد این وطن بربادرفته، مانند دیگر کشورها، موهبت آبادی را نصیب شود و این خانه‌ی مشترکِ مان آباد، مجلل و شکوهمند گردد.

آزاد و آباد باد افغانستان عزیز

ممکن است شما دوست داشته باشید