روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

مزایای ورزش

ورزش منظم تاثیرات مفیدی برای بدن شما دارد که می‌تواند عملکرد سیستم اسکلتی عضلانی، سیستم قلبی عروقی، سیستم تنفسی، سوخت و ساز و حتی عملکرد مغزی شما را بهبود می‌بخشد.

همچنین، ورزش منظم می‌تواند احتمال ابتلا به دیابت، بیماری های کلیوی، بیماری های ریه و برخی از انواع سرطان را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و همچنین جزئی از راه های کاهش بیماری قلبی است.

بهبود عملکرد سیستم قلبی عروقی:

افرادی که مرتباً ورزش می‌کنند احتمال ابتلای آن ها به بیماری های قلبی عروقی جدی بسیار کمتر می شود. ورزش عملکرد کلی قلب شما را بهبود می‌بخشد، به طوری که می‌توانید با هر ضربان قلب، خون بیشتری را پمپاژ کنید و فشار خون را کاهش می دهد .

از سوی دیگر، در نتیجه ورزش کردن منظم، عملکرد عروق کلی بهتر می شود و با جلوگیری از تصلب شرایین، احتمال حمله قلبی و انواع سکته مغزی کاهش می‌یابد.

بهبود سیستم اسکللتی عضلانی:

برخی از بارزترین مزایای ورزش مربوط به سیستم اسکلتی عضلانی است زیرا در نتیجه ورزش، عضلات و استخوان‌های شما قوی تر می شوند.

همچنین با توجه به سن پیر شدن حس ها ، اندام ها یا سیستم های مختلف بدن با افزایش سن، احتمال ابتلا به مشکلات و شکستگی های جدی مفاصل کمتر خواهد شد و عدم تعادل ( و احتمال سقوط ) کاهش می یابد .

مزایای تنفسی:

ورزش منظم به جلوگیری از بیماری مزمن ریه (شش‌ها) کمک می‌کند زیرا باعث افزایش ظرفیت ریه شده و با افزایش جریان خون به ریه های شما، به آن ها اجازه می‌دهد که اکسیژن بیشتری را به خون منتقل کنند.

بهبود سوخت و ساز:

ورزش منظم عملکرد سوخت و ساز کلی شما را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد، که به حفظ سلامت کلی شما کمک می کند.

ورزش باعث افزایش توانایی عضلات در سوزاندن چربی بیشتر شده و سطح تری گلیسیرید( Triglyceride ) خون شما را کاهش می‌دهد و همچنین باعث افزایش کلسترول خوب در بدن می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید