روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

مرگ ناگهانی در ورزش

ماستر سپورت محمد یعقوب

ورزش و فعالیت بدنی به عنوان یک جزء ضروری مرتبط با سلامتی در زندگی انسان می باشد. اگرچه گاهی اوقات به عنوان عامل خطر برای سلامتی مد نظر قرار گرفته و در موارد نادر نیز منجر به مرگ ناگهانی قلبی(SCD) می گردد. سرگی گرینکوف، ورزشکار اهل کشور روسیه با ۴ عنوان قهرمانی جهان و ۲ مدال طلای المپیک در سن ۲۸ سالگی در حالی که مشغول ورزش بود دچار حمله قلبی شد و درگذشت.

قابل تذکار است که در مقایسه با مرگ و میر قلبی در حالت عادی، میزان مرگ ناگهانی قلبی در ورزش خیلی نادر بوده و تقریباً ۱ تن از هر ۱۰۰ هزار تن ورزشکار بزرگ سال در سال، دچار مرگ ناگهانی در حین ورزش می شوند.

بر اساس گزارش ها ، ۹۰ درصد مرگ ناگهانی، در حین یا بلافاصله بعد از فعالیت شدید بدنی رخ داده است. این عارضه با افزایش سن، بیشتر شده و در بین مردان بیشتر رایج است. شایع ترین دلایل مرگ ناگهانی شامل بی نظمی قلبی، آسیب دریچه میترال، بیماری فشار خون، التهاب عضله قلب، بیماری سرخ رگ و اختلال دریچه های قلبی عنوان شده است. این عوامل در مناطق مختلف جغرافیایی، متفاوت است به طوریکه در امریکای شمالی هایپرتروفی عضله قلب (HCM)، در ایتالیا کاردیومیوپتی بطن راست، در آلمان التهاب عضله قلب و در چین سندروم مورفان شامل مرگ ناگهانی در ورزشکاران گزارش شده است.

در ورزشکاران کمتر از ۳۵ سال، شایع ترین علت مرگ ناگهانی، بیماری سرخ رگ کرونری است. یکی از عوامل مرگ ناگهانی، سندروم مورفان می باشد. افراد دارای سندروم مورفان اغلب بلند قد و لاغر بوده و دارای انگشتان بلندی می باشند. از ایکوکاردیو گرافی، الکتروکاردیو گرافی و روشهای دیگر جهت شناسایی بیماریهای مرتبط با مرگ ناگهانی استفاده می شود. لازم است قبل از پرداختن به ورزشهای رقابتی، علاوه بر گرفتن آزمون بدنی از افراد، پیشینه خانوادگی آنها نیز بررسی شود. در نهایت این طور استنباط می شود که ترکیبی از فعالیت سنگین و قلب مستعد و بیمار باعث مرگ ناگهانی در ورزشکاران می گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید