روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

مروری بر رویداد های مهم کشور

۲۵۰ معتاد به مرکز صحی هزار بستر انتقال داده شد

در ادامه جمع آوری معتادان مواد مخدر از شهر کابل دیروز ۲۵۰ معتاد  دیگر از منا طق سرای شمالی، شهرک  آریا، سلیم کاروان  چهارهی تایمنی شهر کابل جمعآوری  و به مرکز صحی هزار بستر  انتقال داد ه شدند.

چند ی پیش نظر به فیصله کمیسیون  جمع آوری معتادان مواد مخدر از شهر کابل که دران نمایندگان وزارت های  صحت عامه،داخله وکار امور اجتماعی شامل اندشماری از معتادان از ساحه سرای شمالی جمع  آوری به مرکزصحی هزار بستر انتقال داده شده بودند.

به گزارش خبرنگار آژانس باختر روند جمع اوری معتادان از شهر کابل تا اکنون چندین بار اغاز شده است اما هرگز این اقدام نتیجه جامع در پی نداشته است.

داکتر احمد ظاهر  سلطانی یک تن ازمسئولان مراکز اعتیاد ریاست کاهش تقاضای موادمخدر وزارت صحت عامه میگویدکه دلیل جمع اوری معتادان بر میگردد به سردی هوا در کابل ونیز انانی َکه به این مرکز فرستاده می شوند چهل پنچ روز زیر درمان قرار می گیرند.

به گفته وی بر نامه جمع اوری معتادین جریان دارد فردااین برنامه  در کارته سه ، پل سوخته ،  باغ علی مردان و شهر نو شهرکابل  عملی می شود.

بر بنیاد سروی مشترک نهاد های مربوط در افغانستان سه اعشاریه پنج میلون معتاد به مواد مخدردر کشور وجود دارد که از جمله نیم ملیون ان قابل تداوی میباشد.

اعتراض شهروندان مزارشریف به خاطر بلند

 بودن هزینه برق

باشندگان شهر مزارشریف دیروز دربرابر ساختمان شورای ولایتی بلخ خواهان کاهش هزینه برق شدند.

محمد نسیم گنجی رییس برق برشنا دربلخ به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت که شهروندان شهرمزارشریف حق اعتراض دارند و ما هم مشکلات آنها را تایید می کنیم .

ازسوی دیگر تلاش ها برای سنجش عادلانه مصرف برق جریان دارد  و ما مشغول بررسی امکانات دراین مورد هستیم که چگونه تجدید نظر در زمینه صورت بگیرد. 

یک ذخیره گاه مهمات درلوگر نابود شد

یک ذخیره گاه مهمات درولسوالی خروار ولایت لوگر از بین برده شد.

شاهپوراحمدزی سخنگوی قوماندانی امنیه لوگر به خبرنگار محلی آژانس باختر گفت: قطعات خاص پولیس، عملیاتی را درساحه ولسوالی خروار لوگر به راه انداختند که درنتیجه سه جنگ افزار بدست منسوبان امنیتی افتاد، یک ذخیره گاه مهمات طالبان نیز در آن ساحه کشف و از بین برده شد.

عواید مستوفیت بغلان

در عواید مستوفیت بغلان نسبت به سال مالی گذشته ده درصد افزایش رونما شده است .

محمد ظاهر عبادی مستوفی ولایت بغلان پریروز در مصاحبه با خبر نگار آژانس باختر گفت که عواید سال گذشته چهارصدو سی و چهار میلیون و پنجصدو هشتاد و چهار هزار افغانی گرد آوری شده بود ولی عواید سال مالی ۱۳۹۷بغلان بیش از چهار صدو هشتاد میلیون افغانی میباشد  که در مقایسه با سال گذشته مالی ده در صد افزایش را نشان میدهد .

مستوفی بغلان گفت که علت اساسی افزایش در عواید آن مستوفیت حفاظت از چشمه های عایداتی جمع آوری مالیات از اصناف شهر ، جرایم مالیاتی ، قرارداد ها ، فروش اوراق بها دار ،حمل و نقل ، شفافیت در تطبیق قانون و ایجاد روحیه همکاری میباشد .

تلاش برای رفع چالش های زنان خبرنگار در هرات

شماری از زنان خبرنگار در دیدار با معاون ولایت هرات خواهان همکاری در حل چالش های سد راه شان شدند.

عاطفه غفوری مسئول کمیته مصونیت در بخش زنان خبرنگار مشکلات زنان خبرنگار را به بحث گرفت خواهان فراهم آوری تسهیلات لازم جهت بهبود روند کار،برداشتن موانع و محدودیت در اطلاع رسانی به موقع در برخی از ادارات دولتی شد واز تبعیض جنسی و نبود محیط مناسب و مصوونیت شغلی یاد کرد و تقاضا نمود، تامحیط مناسب کاری فراهم سازند.

مونسه حسن زاده معاون اجتماعی ولایت هرات از حضور و نقش موثر زنان خبرنگار در راستای انعکاس فعالیت های حکومت و بازتاب دهی مشکلات قدردانی کرد و وعده سپرد تا در راستای حل مشکلات شان همکاری کند.

یک سرگروه طالبان با افرادش در فاریاب کشته شد

بیست طالب مسلح در نتیجه یک عملیات نظامیان  پریشب در فاریاب کشته شدند.

کریم یورش سخنگوی پولیس فاریاب به آژانس باختر گفت که این عملیات مشترک به همکاری نیرو های حمایت قاطع در قریه غذاری ولسوالی خواجه سبز پوش فاریاب راه اندازی شد که در نتیجه بیست طالب مسلح کشته شدند و چهار ده طالب دیگر زخم برداشتند  همچنان هفت تن دیگر آنان به اسارت پولیس درآمدند .

منبع افزود :قاری تاج الدین یک سرگروه چهل نفری آنان نیز مشمول کشته شدگان میباشد

دراین عملیات یک قرارگاه دشمن با بیش از بیست عراده موتر سایکل و مقداری جنگ افزار آنان نیز منهدم شده است .

ممکن است شما دوست داشته باشید