روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

مردم: مسئولین جهت کاهش آلودگی هوا تدابیر جدی و عملی اتخاذ کنند

همه ساله با رسیدن فصل زمستان به دلیل استفاده مواد سوختی غیرمعیاری و دودزا، آلودگی هوا در شهر کابل بیشتر می شوند. امسال آلودگی هوا در این شهر به اوج خود رسیده و باعث نگرانی پایتخت نشینان کشور گردیده است گفته می شود پس از هدایت محمد اشرف غنی رئیس جمهور به خاطر جلوگیری و کاهش آلودگی  هوا در شهر کابل، تلاش های جدی ازسوی ارگان های ذیربط آغاز شده است چنانیکه وزارت امور داخله اعلام کرده است که اگر مالکین شهرک‌های رهایشی، خشت‌پزی‌ها، حمام‌ها، سالون‌های عروسی، فابریکه‌های تولیدی، رستورانت ها و حوض‌های سونا و مراکز تجارتی  که از موادی سوخت غیرمعیاری و دودزا استفاده کنند، با آنها برخورد قانونی می شود خبرنگار روزنامه ملی انیس گزارش شهری را در این زمینه تهیه کرده که نشر می گردد.

بشیر احمد یک تن از باشندگان شهر کابل با نگرانی از آلودگی هوا در این شهر گفت: همه ساله به خصوص در فصل زمستان آلودگی هوا یکی از دغدغه های جدی برای شهر کابل به شمار می رود.

هوای شهر کابل در هفته های اخیر به شدت آلوده شده و آرزو بسیاری از ساکنان این شهر را بلند کرده است، این آلودگی با آغاز فصل سرما وپرچاوی برق، مصرف مواد سوختی غیر معیاری و دودزا و ازدحام ترافیکی افزایش پیدا کرده است.

هر نفس کشیدن در فضای شهر کابل در واقع باعث بیماری های گوناگون می شود و این آلودگی هوا باعث شده است تا همه روزه کودکان وکهن سالان ما بیمار شوند.

اگر برای جلوگیری وکاهش از آلودگی هوای شهر کابل رسیدگی لازم صورت نگیرد وبرنامه عملی برای حل این چالش روی دست گرفته نشود گفته می توانیم که باشندگان کابل به صورت تدریجی به سوی مرگ گام بر می دارند.

مجیب عزیزی باشنده منطقه تانگ لوگر شهر کابل نیز از آلودگی هوا شکایت کرده می گوید: مشکل آلودگی هوا در تمام نقاط شهر کابل وجود دارد اما در منطقه تانگ تیل لوگر که در ناحیه هشتم شهر کابل موقعیت دارد بیشتر دیده می شود زیرا در این منطقه بیشتر کباری (کسانیکه آهن باب و پلاستیک کهنه را می خرند) موجود است و آنها مواد سوختی دودزا را می سوزاند.

این آلودگی برعلاوه این که مشکلات را برای مردم محل بوجود آورده است کودکان را با امراض گوناگون مبتلا ساخته است.

وی از حکومت و نهاد های امنیتی می خواهد که جلو سوختاندن مواد دودزا را در این منطقه بگیرند درغیر آن مردم مجبور خواهند شد تا خانه های شان را به دلیل مشکل یاد شده ترک کنند.

احمد تمیم یکی دیگر از باشند گان شهر کابل دراین مورد چنین می‌گوید: آلودگی هوا از مشکل انفجار و انتحار بدتر است که شهریان کابل به آن مواجه اند.

با گذشت هر روز آلودگی هوا زیاد و بیماری ها نیز بیشتر می شود همین حال در شفاخانه ها بروید هیچ جای نیست این تمام مشکلات ناشی از آلودگی هوا است.

وی که در یکی از نهاد های غیر دولتی در شهرنو کابل از طرف شب کار می کند می گوید:شبانه وقتی که به سوی خانه میاییم هوا آنقدر آلوده است که حتا فاصله ۱۰ متری خود را دیده نمی توانیم پس باید نهاد های مسئول به خاطر جلوگیری و کاهش از آلودگی هوا برنامه و تدابیر خاصی را روی دست گیرند تا شهریان کابل از این پدیده کشنده نجات یابند.

جوانی که خود را باشنده اصلی کابل می گوید گفت:نمی دانم چرا کابل ما این قسم شد در گذشته ها آب و هوا صاف و پاک بود و مردم از دیگر جا ها به خاطر تفریح و گشت و گذار به کابل میامدند اما حالا برعکس شده است مردم از گرد و خاک و  آلوده بودن هوای کابل گریزان هستند.

انجنیر عزت الله صدیقی معین مسلکی اداره ملی حفاظت محیط زیست  با تأیید آلودگی هوا در شهرکابل گفت: پلان پنج سال به خاطر کاهش و جلوگیری و مدیریت آلودگی هوای شهرکابل به تاریخ ۱۶ اسد ۱۳۹۸ از سوی کابینه کشور مورد تصویب قرار گرفت که به هر دو مجلس شورای ملی افغانستان ارسال شده است.

این پلان برای ۲۲ وزارتخانه دولتی نیز ارسال گردیده است تا آنها در قسمت جلوگیری و کاهش آلودگی هوا ما را همکاری کنند.

یک و نیم ماه می شود که این پلان تحت تطبیق قرار گرفته و روزانه از طریق اداره ملی حفاظت از محیط زیست عملی می شود تا حال با کدام چالش جدی مواجه نشده ایم همکاری ها در این زمنیه وجود دارد.

تیم های سیار ما در هر منطقه می روند تا حال  ۱۶۲ بلند منزل را سروی کردند و برای شان اطلاعیه داده شده است که اگر از زغال سنگ استفاده می کنند به سیستم تسخین شان باید فلتر نصب کنند و همچنین اجباری ساختیم که حمام ها و نانوایی ها مواد سوختی شان را به گاز تبدیل کنند اما همه ساله که وضعیت آلودگی هوا بدتر می شود اصل مشکل بنیادی اش مانده است.

صدیقی گفت: آلودگی هوا تاثیر مستقیم بالای صحت شش میلیون انسان در شهر کابل دارد و به همینگونه از شهروندان کابل به خصوص کودکان و کهن سالان و کسانی که به بیماری تنفسی مبتلا هستند می خواهم در اوقاتی که آلودگی هوا بیشتر است از گشت و گذار بدون ضرورت خود داری و یا از ماسک استفاده کنند.

وی از کمبود بودجه برای اداره ملی حفاظت از محیط زیست نگرانی کرده می گوید:ما مانند سایر وزارتخانه ها با مشکل کمبود بودجه مواجه هستیم ما به بودجه نیاز داریم تا حداقل ۱۰ تا ۱۵ دستگاه ثابت در شهرکابل داشته باشیم وهر لحظه از بهتر و بدتر شدن وضعیت هوا برای مردم اطلاع بدهیم.

در این قسمت ما از وزارت مالیه مطالبه بودجه کردیم که بودجه ما را در این بخش اضافه نماید یک مقدار آن را برای امسال وزارت مالیه قبول کرده است که همین حال روی موضوع کانسپ آن کار جریان دارد تا ما مدل های منطقوی را ببینیم که کدام مدل آن برای افغانستان خوبتر کار می دهد این تنها یک مورد است اما به ده ها موارد دیگر شناسایی شده است که به بودجه نیاز دارد.

خواجه نصیراحمد صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید