روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

مردم در حفظ محیط زیست توجه بیشتر نمایند

حامده صدیقی

آلودگی هوا و محیط زیست امروزه یکی از معضلات حاد جهانی و منطقوی است که به اثر استفاده بی رویه مواد آلوده کننده تغییرات اقلیمی و تولیدی دست بشر مثل فوران آتش فشان‌ها، سوختن جنگلات، تبخیر مواد کیمیاوی، تولید گاز های تخریب گلخانه یی توسط کشور های صنعتی و استفاده مواد سوختی فوسیلی، عمده ترین منبع آلودگی هوا در جهان محسوب می شود، افغانستان با وجود اینکه کشور صنعتی نیست ولی در مجاورت و متأثر از گازات گلخانه‌یی تولیدی کشور های منطقه و جهان و خاصتاً استفاده از مواد فوسیلی مثل تیل های آلوده، زغال سنگ و چوب در فصل سرما، نهایت آلوده گردیده و تهدید جدی را متوجه صحت شهروندان نموده است. در حال حاضر که در آستانه
فرا رسیدن فصل سرما قرار داریم، خطر آلودگی هوا با آغاز شدت سرما بیشتر می‌گردد، زیرا مردم ممکن به سبب فقر دامنگیر، امسال بیشتر به مواد سوختی آلاینده تر مثل چوب، زغال سنگ، رابر، تیل ها، زباله پلاستیک بشدت دود زا مثل «مبلائیل سوخته» برای تسخین و تدخین روبیاورند.

ممکن هوای شهرهای بزرگ افغانستان به نسبت تراکم نفوس و استفاده اینگونه مواد سوختی بیشتر و بیشتر آلوده گردد. هرچند سالهای قبل برای جلوگیری از آلودگی هوا و استفاده از زغال سنگ در بلاک‌های رهایشی، حمام ها، سقاوه ها، داش‌ها تدابیری اتخاذ و مالکان وادار به نصب فلترها گردیدند ولی با آنهم هوای شهر های بزرگ خاصتاً کابل در فصل زمستان آگنده از کاربن مونو اکساید بلند که از اثر سوختاندن تیل های غیر ستندرد، زغال سنگ و چوب بوجود آمده بود و امراض گونه گون تنفسی را سبب شده است. جادارد که مسئولان امارت اسلامی برای جلوگیری از آلودگی هوا در فصل زمستان پیش رو اقدامات همه جانبه را اتخاذ نمایند، در نخست تلاش نمایند حداقل میزان توزیع کافی و عادلانه برق را به شهریان کابل وسایر شهرهای بزرگ که میزان بلند تهدید آلودگی هوا را دارند، تأمین نمایند.

ثانیاً برعلاوه اتخاذ تدابیر مراقبتی از منابع بزرگ آلوده کننده با نصب فلتر های تصفیه کن، زمینه وارد کردن گاز را به قیمت نازل که یک منبع خوب حرارتی پاک است نیز فراهم ساخته در دراز مدت و سالهای بعدی با جلب سرمایه گذاری جهت استفاده و تبدیل مواد سوختی دودزا مثل زغال سنگ که یک منبع مهم آلوده کننده هوا است به مواد سوختی تصفیه شده غیر مضر پروسس شود  تا این خطر را کاهش داده و یا خود در تصفیه آن اقدام نمایند. همچنان با جلب سرمایه گذاری خصوصی در ایجاد بند های تولید برق آبی، دستگاه های تولید برق گازی، آفتابی و بادی اقدام نموده تا حد زیادی در فصل های سرد سال و استفاده از انرژی پاک در جهت جلوگیری از آلودگی اقدامات مقتضی اتخاذ گردد. از اینکه افغانستان منابع بزرگ گاز و زغال سنگ را در اختیار دارد باید در تولید انرژی پاک و تولید برق از آن استفاده بجا صورت گیرد. خاصتاً در حال حاضر که بنابر وضع تعزیرات ظالمانه امریکا و متحدانش در امور اقتصادی،مردم ما را به فقر همه گیر مواجه ساخته است. بدون شک با استفاده از مواد زباله پلاستیکی و فوسیلی دودزا در زمستان پیش رو، هوای شهر ها بیشتر آلوده ‌می‌گردد. جا دارد هموطنان جهت جلوگیری و کاهش خطر امراض تهدید کننده صحی و تنفسی خود و فرزندان شان از استفاده این مواد خود داری نموده و از انرژی های پاک تر استفاده نمایند.

همین‎گونه از مسئولان بخش کنترول و ستندرد تقاضامندیم از ورود تیل های آلوده و دودزا جداً جلوگیری نمایند زیرا یکی از منابع مهم آلوده کننده هوا استفاده از تیل های غیر ستندرد است. اداره ترافیک مسئولیت دارد جهت جلوگیری از گشت و گذار وسایط نقلیه، کهنه و دودزا در نصب اجباری فلترهای مخصوص در دودکش وسایط نقلیه، نگذارند تهدید آلودگی بیشتر و بیشتر گردد. حداقل در شرایط حاضر اقدامات کوتاه مدت تطبیق و در سال‌های بعدی پلان های تدابیری جدی تر اتخاذ و تطبیق گردد. تا در جلوگیری از آلودگی های فوق کمک کرده
بتواند.

ممکن است شما دوست داشته باشید