روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

مذاکره و جنگ هم‌زمان منطقی نیست

معصوم استانکزی، رئیس هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان می‌گوید که با آغاز مذاکرات صلح، ادامه جنگ در کشور منطقی نیست.
معصوم استانکزی، رئیس هیئت مذاکره‌کننده حکومت دیروز در یک نشست مشترک خبری با رئیس شورای مصالحه ملی در دوحه پایتخت قطر بیان داشت که کار روی ترتیب آجندای مذاکرات هنوز هم جریان دارد و پس از ترتیب آجندا گفتگوهای رو در رو آغاز خواهد شد.
استانکزی ابراز امیدواری کرد از این‌که در ابتدای مذاکرات بر سر آتش‌بس دایمی توافق صورت گیرد تا گفتگوها بدون مشکل به پایان برسد.
وی همچنان تاکید کرد که در صورت آغاز مذاکرات بین‌الافغانی ادامه جنگ در کشور غیر قابل قبول است.
در عین حال داکتر عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی در این نشست خبری اظهار داشت که با در نظرداشت این‌که دو طرف تفاوت نظر زیادی دارند؛ اما دروازه گفتگو بسته نمی‌شود.
رئیس شورای عالی مصالحه ملی تاکید کرد که دیدار های مقدماتی میان هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان روز گذشته آغاز شده و ادامه‌ مذاکرات صلح از مسئولیت‌های این دو تیم است.
از طرف دیگر وی دیدار با ملا عبدالغنی برادر رهبر گروه طالبان را رد کرد و گفت که هیچ دیدار جداگانه‌ با رهبری گروه طالبان در دوحه نداشته است.
این در حالی است که روز گذشته گزارش های در پیوند به نشست سه جانبه میان داکتر عبدالله عبدالله، مایک پمپیو و ملا عبدالغنی برادر به نشر رسید.
وی آغاز مذاکرات را یک گام مهم برای استقرار صلح و ثبات در کشور دانست و افزود که مردم انتظار دارند تا در نتیجه این مذاکرات خشونت‌ها پایان یابد.
این در حالی است که دور نخست گفتگوهای صلح میان هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان روز گذشته با حضور وزرای خارجه ۱۳ کشور آسیایی و اروپایی، نمایندگان سازمان ملل متحد، نماینده سازمان ناتو و نماینده سازمان همکاری‌های کشور های اسلامی در دوحه پایتخت قطر آغاز و قرار است مذاکرات مستقیم امروز برگزار شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید