روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

محیط زیست خود را پاک نگهداریم!

حامده صدیقی

حفاظت از محیط زیست وجیبه فردی و اسلامی هر فرد این کشور است. ولی با تأسف با عبور از محلات محیط زیستی بعضاً متوجه می شویم که باشندگان آن با بی توجهی تمام با انداختن کثافات در غیر محلات تعیین شده آن سبب آلودگی محیط زیستی گردیده حالانکه دین مقدس اسلام از جمله مواردی را که به آن توجه خاص نموده و مورد مداقه قرار داده حفظ محیط زیست خاصتاً در امر نظافت و پاکی است همواره آن تأکید کرده باید در قدم نخست منازل مسکونی، از تمام نجاست ها و آلودگی های زیانبار که شیوع امراض گوناگون و واگیر را در پی دارد کاملاً آراسته و تمیز گردد. به روایت حدیثی از پیامبر صلی الله علیه وسلم در ترمذی نسبت به تشویق و ترغیب مسلمانان به این امر می فرماید: ترجمه «خداوند پاک است و پاکان را دوست دارد و پاکیزه است و باکیزگان را دوست می دارد پس جلو خانه های خود را پاکیزه بسازید و مانند یهودیان نامرتب نباشید».

همچنان از موارد دیگری که در مسأله حفظ الصحه دین اسلام به آن اهتمام دارد همانا نظافت و تمیزی راه و محل عبور و مرور مردم است که رسول مقبول صلی الله علیه وسلم در این مورد نیز می فرماید: ترجمه «برطرف نمودن چیز اذیت کننده و آزار دهنده از راه خود صدقه است».

بناءً ما باید منحیث شهروند مسئول در امر پاکی و حفظ محیط زیست که موارد بیشمار ار در حفظ آن ایجاب می کند باید توجه خاص مبذول نماییم. و از آلوده ساختن طبیعت خدا دادی که لازمه استفاده بشری است مثل آب، هوا، خاک، محیط و… جلوگیری صورت گیرد. در محیطی که زیست داریم نباید کثافات را به هر سو انداخته تا سبب انتشار مکروب های ناشی از زباله های آسیب رسان به صحت انسان سبب ضرر رسانیدن به خود و همنوعان خود گردیم و یا با آلوده ساختن آب و استفاده بی رویه آن، قطع درختان آسیب های جبران ناپذیری را وارد طبیعت سازیم. بناءً جادارد که برای حفظ محیط زیست خویش با پیروی از دستورات دینی و و احادیث نبوی صلی الله علیه وسلم و علمی از منازل خویش شروع الی کوچه، محل و گذر خویش به پاکی و صفایی آن توجه لازم کرده از انداختن زباله ها، آلوده ساختن محیط با دفع حاجت و با جلوگیری از انداختن اشیای بدبو و اذیت کننده محیط زیست سالم و پاکی را ایجاد نماییم. همچنان با سرسبز ساختن و غرس کردن نهال اهتمام ورزیده در پاک ساختن هوای قابل تنفس و پاک به خود و هموطنان خویش کمک نماییم، باید گفت که مسأله حفظ محیط زیست خیلی وسیع است همانطوری که در بالا اشاره گردیده مسئولیت نه تنها فردی بلکه اجتماعی و همهیی افراد جامعه است. به سهم خویش دز حفظ محیط پاک و سالم توجه جدی باید نمود.

حامده صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید