روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

محمد عمر داوودزی: مذاکرات قطر، زمینه  مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و نمایندگان طالبان را فراهم کند

محمد عمر داوودزی رئیس دارالانشای شورای عالی  صلح هدف از تدویر لویه جرگه مشورتی صلح، رسیدن به یک اجماع ملی جهت تحکیم و تأمین صلح در کشور است.

به گزارش خبرنگار آژانس باختر، داوودزی رئیس دارالانشای شورای عالی صلح و نماینده خاص رئیس جمهوری در امور اجماع منطقه یی برای صلح افغانستان، همچنان دراین نشست خبری در رابطه به آمادگی ها برای برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح صحبت  کرد، گفت که یکی از اهدف تدویر لویه جرگه مشورتی صلح، رسیدن به یک تفاهم فکری و اتخاذ موضع ملی مشترک در امور مذاکرات مستقیم و غیرمستقیم با تحریک طالبان است.

محمد عمر داوودزی که ریاست کمیته برگزاری این لویه جرگه را بر عهده دارد، گفت که  لویه جرگه مشورتی صلح که قرار است در اخیر سال روان برگزار شود، دو هزار ویا بیشتر از آن اعضا خواهد داشت که اعضای آن از مرکز و تمام ولایت های کشور به گونه انتخابی به جرگه معرفی خواهند شد.

رئیس دارالانشای شورای عالی صلح همچنان گفت که  لویه جرگه مشورتی صلح، از هرلحاظ باید همه شمول باشد و نمایندگان تمام اقشار و گروه ها در این جرگه حضور داشته باشند.

داوودزی در باره چگونگی گزینش رئیس لویه جرگه مشورتی صلح گفت که  طبق طرز العملی که برای برگزاری لویه جرگه آماده شده است، نخست رئیس جمهور کشور در بیانیه افتتاحیه خود برای این جرگه رئیس مؤقت منصوب می کند و پس از آن اعضای جرگه از میان خودشان برای جرگه رئیس انتخاب خواهند کرد.

او همچنان در رابطه به دیدگاه بین‌المللی در باره مذاکرات صلح در افغانستان گفت که  وضعیت بین المللی در مورد افغانستان تغییر کرده است  و اجماع بین المللی به خاطر تأمین صلح در افغانستان واحد و مثبت است، اما دروضعیت منطقه یی در مورد صلح در افغانستان،  فرق وجود دارد، کشورهای منطقه برای تأمین صلح در کشور ما، در حرف و گفته های شان دیدگاه مثبت دارند، اما در عمل هر کدام در رابطه صلح افغانستان برخوردهای متفاوت دارند و ساختارهای جداگانه برای مذاکرات تأمین صلح در افغانستان دارد” ولی ما از توافق جهانی در مورد مذاکرات صلح در افغانستان استقبال می کنیم.”

نماینده خاص رئیس جمهوری در امور اجماع منطقه یی برای صلح، در پیوند به نتایج مذاکرات صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در دوحه گفت که  انتظار از مذاکرات در قطر اینست که این مذاکرات بتواند زمینه  برای مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و نمایندگان طالبان فراهم کند.

همچنان او در رابطه به نقش ملا برادر معاون گروه طالبان که پس از رهای از زندان در پاکستان به دوحه رفته است و گفت: ملا عبدالغنی برادر یک شخصیت بسیار برازنده است و از جایگاه خاصی در میان طالبان برخوردار می باشد.

وی اظهار امیدواری کرد که ملا برادر با استفاده از موقف و محبوبیتی که در میان طالبان دارد، تلاش های لازم در راستای زمینه سازی مذاکرات مستقیم طالبان با دولت افغانستان فراهم کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید