روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

محمد طاهر زهیر، خواهان گسترش روابط فرهنگی با جمهوری تاجیکستان شد

محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ روزپنجشنبه در دیدار با داکتر شریفی سعدی، سفیر تاجیکستان در کابل روی گسترش روابط فرهنگی میان افغانستان و تاجیکستان تاکید کرد.
به گرازش آژانس باختر؛ محمد طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در دفتر کارش با داکتر شریفی سعدی، سفیر تاجیکستان در کابل، در حالی که عبدالمنان شیوای شرق، معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز حضور داشت، دیدار کرد. گسترش روابط فرهنگی میان افغانستان و تاجیکستان، محور بحث این دیدار بود.
سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ از سفیر تاجیکستان خواست که کشورش بنا بر تجربه‌هایی که در ایجاد کتاب‌خانه‌ها و مرکزهای فرهنگی دارد، وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان را در ایجاد یک کتاب خانه معیاری کمک و یاری کند. وزارت اطلاعات و فرهنگ آماده است که یک محل مناسبی را برای تاسیس چنین کتاب خانه فراهم کند.
سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ با صحبت در باره موسیقی «مقامی» که زادگاه و خاستگاه آن آسیای میانه و افغانستان است، از سفیر تاجیکستان خواست که در برگزاری یک جشنواره موسیقی مقامی ‎در افغانستان همکاری کند.
محمد طاهر زهیر همچنان دراین ملاقات علاقمندی‌اش را در امر توسعه همکاری‌های فرهنگی در بخش‌های موزیم داری، حفظ و مرمت کاری آثار تاریخی و اهدای بورسیه‌های آموزشی کوتاه مدت با جمهوری تاجیکستان، ابراز داشت.
در این ملاقات سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ از سفیر تاجیکستان خواست که در ساخت مقبره شاعر فارسی زبان بانو سعیده بدخشی که تاکنون گمنام باقی مانده است، همکاری کند.
داکتر شریفی سعدی، سفیر تاجیکستان هم به نوبه خود از گسترش روابط تاجیکستان با افغانستان در عرصه‌های گوناگون ابراز علاقمندی کرد و گفت که خواست‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان را با مقام‌های کشورش در میان خواهد گذاشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید