روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری: صلح باید مساوات هر افغان با افغان دیگر باشد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان صبح روزیکشنبه پس از معاینه قطعه تشریفات، نماز عید قربان را در مسجد جامع دلگشای ارگ ادا کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در مراسم نماز عید قربان برعلاوۀ رئیس جمهوری، استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، قانونپوه سید یوسف حلیم قاضی القضات و رئیس ستره محکمه، فضل الهادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه، امرالله صالح معاون اول تیم انتخاباتی دولت ساز، شماری از مقامات ملکی و نظامی کشور، تعدادی از اعضای هر دو مجلس، اقشار مختلف مردم و تعدادی از سفرای کشورهای اسلامی مقیم کابل اشتراک داشتند، پس از ادای نماز با همدیگر مصافحه و عید مبارکی کردند.

سپس رئیس جمهوری در برابر رسانه ها حضور یافت و با ابراز تبریکی عید قربان به تمام ملت افغانستان، مراتب تسلیت و غمشریکی خود را به تمام خانواده های شهدای ملکی و نظامی ابراز کرد و گفت: از اینکه نیروهای امنیتی و دفاعی ما از هویت ملی، اقتدار ملی و استقلال کشور دفاع می کنند، ابراز امتنان می کنیم.

وی افزود: وظیفه هر فرد این ملت است که به ورثۀ شهدای ملکی و نظامی رسیدگی کنند.

رئیس جمهوری با تأکید گفت: اگر کسانی فکر می کنند که با وسیله قرار دادن ترور و وحشت، حکومت جمهوری اسلامی افغانستان را در خط اطاعت خود قرار می دهند، صدها بار فکر کنند. این ملت تسلیم شدنی نیست، اما صلح خواست هر افغان است و آمدنی است.

رئیس جمهوری تصریح کرد : ما صلحِ می خواهیم که در آن عزت هر افغان باشد و صلحی را که در آن مردم ما بی وطن شوند، نمی خواهیم. مردم ما بی وطنی و فرار مغزها و سرمایه ها را دیگر اجازه نمی دهند.رئیس جمهوری با تأکید گفت: دوران کبیل زدن دختران و زنان افغان گذشته است و آن را ملت عظیم افغانستان اجازه نمی دهد. وی افزود که در صلح باید مساوات هر افغان با افغان دیگر باشد و تنوع زبان ها و اقوام ما افتخار این سرزمین اند. رئیس جمهور خاطرنشان کرد که نباید فراموش کنیم، صلح ملی است نه سمتی، حزبی و قومی.

رئیس جمهوری گفت: ما شش مرحله مهم را برای دستیابی به صلح از جمله تشکیل حکومت وحدت ملی، صلح با حزب اسلامی، مذاکرات با رئیس جمهور ترامپ که منجر به تمرکز بیشتر استراتیژی امریکا روی صلح شد، کنفرانس کابل که در آن پیش شرط ها برای صلح رفع شد، آتش بس در عید رمضان و برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح را گذشتاندیم، پس صلح آمدنی است و مردم افغانستان صلح می‌خواهند.

رئیس جمهوری در مورد انتخابات گفت: انتخابات عنعنۀ اسلامی و ملی ماست و ضرورت حیاتی می باشد. ملت با انتخاب شان، به رئیس جمهوری آینده صلاحیت می دهد که تصامیم دشوار را با قوت و عزت بگیرد.

رئیس جمهوری کشور با بیان اینکه مشروعیت او از قشر سیاسی نه، بلکه از مردم افغانستان است، گفت که انتخابات یک نیاز اساسی بوده و آمادگی ها برای برگزاری آن گرفته شده است.

وی افزود که ملت افغانستان یک دولت قوی، کارا و مسئول می خواهد و این بدون انتخابات ممکن نیست. افغانستان هدیه کسی نیست، بلکه با خون فرزندان این وطن از قرن ها بدینسو کمایی شده است.

رئیس جمهوری با اشاره بر اینکه اراده از خود ماست و ما به پیش می رویم، گفت که عزت، حیثیت، شرافت، اتفاق و اتحاد در داخل وطن است و در بی وطنی عزت نیست.

محمد اشرف غنی فرارسیدن صدمین سالگرد استقلال را تبریک گفت و افزود: این جشن را به خاطر کیش شخصیت خود نگرفته ایم، بلکه نماد هویت ملی چند هزار سالۀ ماست و بازسازی قصر دارالامان یک نمونه یی از اراده، تعهد ملی و حب الوطن ماست و بازسازی دارالامان نشان داد که غیر ممکن در قاموس ما وجود ندارد.

رئیس جمهوری گفت: ما وحدت ملی، عزت ملی، ارادۀ ملی، اقتدار ملی و ترقی ملی می خواهیم و زمانی که افغان ها وحدت، اتفاق و اتحاد داشته اند، هیچ قوتی مانع شان شده نمی تواند.

رئیس جمهوری با تأکید گفت که آیندۀ افغانستان در داخل افغانستان، از سوی افغان ها در هر گوشه و کنار این وطن تعیین می شود.

رئیس جمهوری در اخیر سخنانش گفت: مردم افغانستان در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی شان قرار دارند، زیرا نیروهای شجاع و دلیر ما از عزت وطن و قانون اساسی پاسبانی می کنند. وی افزود که بیرق سه رنگ کشور سمبول ملی ماست و ضرورت است تا این بیرق زیبا همیشه برافراشته و در اهتزاز باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید