روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری در دیدار با وزرای خارجه و دفاع ایالات متحدۀ امریکا دولت جمهوری اسلامی افغانستان منحیث بانی برنامه صلح از دولت امریکا به خاطر روند صلح سپاسگزاری می کند

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان شام روز جمعه در حاشیۀ نشست امنیتی مونیخ در آلمان با مایک پمپئو وزیر امور خارجه و مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا در حالیکه داکتر زلمی خلیلزاد نمایندۀ خاص وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان و جنرال اسکات میلر قوماندان عمومی نیروهای حمایت قاطع، حضور داشتند،  دیدار کرد.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر خبر داد، در این دیدار که از جانب افغانستان امرالله صالح اسدالله خالد و هارون چخانسوری نیز حضور داشتند، وزرای امور خارجه و دفاع امریکا تصریح کردند که توافق با طالبان که احتمالاً در هفته های آینده نهایی خواهد شد، محتویات مشروط دارد. 

آنان گفتند که هیچ یک از بندهای توافقنامه بدون شرط نیست و طالبان ممکن است دست به تبلیغات اغواکننده بزنند، اما واقعیت و اصل موضوع این است که آنان حاضر شده اند دست از جنگ و خشونت بردارند و اذعان به جامعه کثرت گرا کنند.

طرفین روی ساختار که ِاشراف و نظارت دولت جمهوری اسلامی افغانستان را علاوه بر مالکیت روند صلح تضمین می کنند، نیز به تفصیل تبادل نظر کردند.

مایک پمپئو گفت: “بگذارید طالبان هرچه که می گویند، بگویند. از هر جایی که می گویند بگویند، اما واقعیت این است که باید آنان با تروریزم و القاعده وداع بگویند و دست از جنگ بردارند. ما حامی قوای امنیتی و دفاعی افغانستان بوده ایم، هستیم و خواهیم بود.”

قرار است رئیس جمهور کشور در هفتۀ آینده سلسلۀ مشوره ها با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، اقشار مختلف جامعه، جامعه مدنی و حلقات سیاسی را آغاز کند تا آنان را از پیشرفت های اخیر آگاه کرده و در خصوص فرصت ها و خطرات احتمالی، با آنان صحبت کند.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان منحیث بانی برنامه صلح از دولت امریکا به خاطر روند صلح سپاسگذاری می کند و به مردم افغانستان اطمینان می دهد که این روندتمام نهادهای نظامی و ملکی را تقویت خواهد کرد و افغانستان نه تنها به گذشته بر نمی گردد، بلکه از ظرفیت های دولتی، بخش خصوصی و حقوق شهروندان به وضاحت حراست صورت خواهد گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید