روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور:  دولت حامی بخش خصوصی است

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان درجریان سفرش به ولایت بلخ پس از اشتراک در جشن باستانی نوروز، پروژۀ برق گازی ۵۰ میگاوات مزارشریف را تهداب‌گذاری کرد.

به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، در مراسم تهداب‌گذاری پروژۀ مذکور ابتدا نرگس نهان سرپرست وزارت معادن پترولیم صحبت کرد و گفت که این پروژه اولین پروژۀ بخش خصوصی در عرصۀ تولید انرژی و تولید برق گازی در افغانستان است. وی افزود که در این پروژه برای ۵۰۰۰ افغان به گونۀ مستقیم و غیر مستقیمُ زمینۀ کار فراهم می‌ شود.

بعداً محمداسماعیل غضنفر رئیس غضنفرگروپ صحبت کرد و گفت که مردم افغانستان در زمان حکومت وحدت ملی، شاهد پروژه‌های حیاتی بودند.

وی افزود که بخش اول این پروژه ۵۰ میگاوات برق و بخش دوم آن ۲۰۰ میگاوات برق ظرفیت خواهد داشت و بخش اول آن در مدت ۱۸ ماه تکمیل می شود.

متعاقباً رئیس‌جمهور غنی صحبت کرد و با تشکر از اعتماد غضنفرگروپ بالای آینده افغانستان، گفت که امروز غضنفر گروپ انرژی پنهان افغانستان را بیرون کشیده و آن را در راستای تحرک کشور به کار می‌برد.

وی خاطرنشان کرد که انرژی زیربنایی، زیربنا است و افغانستان منابع مهم تولید انرژی مانند آفتاب، باد و گاز را در اختیار دارد.

رئیس‌جمهور گفت: هر اندازۀ که تولید انرژی بیشتر شود تقاضا افزایش می‌یابد. وی افزود که توسعۀ زراعت وابسته به تولید انرژی است.

رئیس‌جمهور غنی خاطرنشان‌کرد که دولت حامی بخش خصوصی است و آمادۀ هرگونه همکاری با این بخش می‌باشد و در عرصۀ بازاریابی برای بخش خصوصی در خارج از کشور تلاش کرده است.

وی در اخیر سخنانش گفت که آیندۀ صلح به کاریابی و رشد اقتصادی مرتبط است و بدون محو فقر، صلح ناممکن می‌باشد.

همچنان رئیس‌جمهور کشور در جریان سفرش به ولایت بلخ، با قطع نوار، ساختمان مقام آن ولایت را نیز افتتاح و  به بهره برداری سپرد.

ساختمان ولایت بلخ به مساحت ۱۶۸۰ متر مربع در پنج طبقه به‌ طور اساسی از سوی وزارت شهرسازی و اراضی به هزینۀ بیشتر از ۲۷۴ میلیون افغانی توسط شرکت ساختمانی و سرک‌سازی خانۀ سبز اعمار شده است.

ساختمان مذکور دارای ۴۷ شعبۀ کاری، ۳ سالون جلسات، چهار آشپزخانۀ مجهز و ۴۲ باب تشناب عصری بوده و از امکانات لفت و توقف گاه وسایط نیز برخودار میباشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید