روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

محمد اشرف غنی: اقدامات بعدی در رابطه به جاغوری و مالستان، تحکیم ثبات است

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان روز پنجشنبه با بزرگان، متنفذین و شماری از مردم ولسوالی های جاغوری و مالستان دیدار کرد.

به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر: در این دیدار که در قصر سلام‌خانۀ ارگ برگزار گردید، ابتدا سترجنرال محمدشریف یفتلی لوی‌درستیز وزارت دفاع ملی، در رابطه به اقدامات انجام شده در ولسوالی‌های جاغوری، مالستان و ناور صحبت کرد و گفت که با رسیدن قوت‌ها، امنیت به مناطق باز گذشته، اکمالات صورت گرفته و پلانگذاری برای استحکامات و ایجاد پوسته‌ها وجود دارد. وی به مردم اطمینان داد که به اندازۀ کافی قوا موجود است و دشمن به هدف نمی‌رسد.

بعداً محمدالله فرزان به نمایندگی از مردم صحبت کرد و از رئیس جمهور به خاطر پاسخ  به موقع به معترضان و اقدامات عاجل برای اعزام نیرو به مالستان و جاغوری تشکر نمود و گفت که مردم همیشه در کنار نظام بوده و نمی‌خواهند به عقب برگردند.

وی خواست‌های مردم را در زمینه های تامین امنیت، حضور دوامدار قوای امنیتی و دفاعی، فعال‌شدن واحدهای اداری در ولسوالی‌های هم‌جوار مالستان و جاغوری، تامین امنیت راه های مواصلاتی، انتقال مواد اولیه سوختی و غذایی، کمک عاجل به بیجاشدگان، ارتقای جاغوری به ولایت و استندردسازی میدان هوایی جاغوری، با رئیس جمهور شریک ساخت.

سپس، داکتر رسول طالب مشاور رئیس صحبت کرد و از تصمیم رئیس جمهور برای اعزام هیئت به جاغوری، مالستان و ارزگان خاص تشکر کرد و گفت که گزارشات هیئت مبنای تصمیم‌گیری برای اعزام نیرو بود.

وی افزود: در صحبتی که با مردم در نقاط مختلف داشتیم، مردم حاکمیت طالبان را نمی‌خواهند و آنان طرفدار صلح، تحصیل، همزیستی و شگوفایی افغانستان هستند و به هیچ وجه حاضر نیستند که دستآوردهای دولت از بین برود.

متعاقباً، رئیس جمهور صحبت کرد و گفت که در تاریخ افغانستان بی‌سابقه است که لوی‌درستیز به ولسوالی‌ها برود. قوای امنیتی ما بین یک محل و محل دیگر، تفاوت قایل نیستند.

وی گفت که شهادت کماندوها در جاغوری نمایانگر وحدت ملی ماست و وحدت ملی، وسیلۀ بقای ما می‌باشد.

رئیس جمهور تصریح کرد که اقدامات بعدی در رابطه به جاغوری و مالستان، تحکیم ثبات است و هدایت واضح و پلان امنیتی برای غزنی و ولسوالی‌ها وجود دارد.  وی تاکید کرد که تامین امنیت راه ها جزء پلان‌های ما می‌باشد.

محمد اشرف غنی گفت که هدایت برای تحکیمات پوسته ها در جاغوری و مالستان داده شده و قطعۀ خاص بامیان تحت کار است.

رئیس جمهور کشور خاطرنشان کرد که به‌خاطر انتقال مواد اولیه هدایت داده شده و برای انتقال بی‌جاشدگان، کمک‌های خاص صورت می‌گیرد و توجه به زخمی‌ها نیز شده است.

وی گفت که سرمایه‌گذاری جاغوری و مالستان روی معارف یک دستآورد مهم است که باید حفظ شود. در خصوص استندردسازی میدان هوایی جاغوری نیز کار خواهد شد و در مورد ارتقای شماری از واحدهای اداری به ولایت، بازنگری صورت خواهد گرفت.

رئیس جمهور با اشاره به حملۀ تروریستی در مراسم میلادالنبی گفت: بار اول است که در تاریخ ما بالای قرآن حمله می‌شود، این حمله تمام مرزهای فکری، اخلاقی و شرعی را شکستاند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افزود: با چنین دشمن هیچ‌گاهی آشتی ممکن نیست و کسانی که فرهنگ انفجار و انتحار را تشویق کرده اند، مسئول هستند و اگر مسئولیت مستقیم انفجار را ندارند، این فرهنگ را ایجاد کرده اند. جامعۀ ما به یک زبان، این فرهنگ شوم را رد کرده و برای شان قابل قبول نیست.

وی اضافه کرد: از جامعه بین‌المللی در کنفرانس ژنیو تقاضای ما این خواهد بود که آواز عدالت را بشنوند و پارچه های تن فرزندان و علمای ما را ببینند. حمایت آن‌ها تنها کافی نیست، باید دولتی که این‌گونه از تروریزم حمایت می‌کند، مورد تقبیح قرار بگیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید