روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

محققان علوم دینی: میلادالنبی (ص) باعث تحولات شگرف تنها در عربستان نبود

بیشتر محققان علوم دینی به این باوراند که میلاد نبی(ص) آغاز تحولات شگرف در جزیزه عرب نه بل در سراسر جهان بوده است.

به باور آنان، میلاد پیامبر(ص) گشایش فصلی بود که فضیلت، حرمت و کرامت انسان‌ها را در خود داشت.

دکتور نورالله کوثر محقق و عضو اکادمی علوم افغانستان در پیوند به موضوع فوق به گفت که میلاد نبی اکرم(ص) آغاز تحولات عظیم نه تنها در جزیره عرب بل، در سراسر دنیا بوده است، با تولد وی زمین سراسر لرزید، و خداهای سنگی و ساخته بشر زمین خورد و کاهنان معابد سراسیمه و متحیر شدند.

آن شب ستاره‌هایی در آسمان پدیدار شد که تا آن‌زمان مشاهده نشده بود و نوری افق حجاز (سرزمینی در غرب عربستان که مکه را در بر دارد و بیشتر اتفاقات صدر اسلام در این منطقه رخ داده است) را روشن کرد و آتشکده فارس که سال‌ها روشن بود، خاموش شد وبخش های از ایوان کسری (بزرگترین اثر معماری عصر ساسانی) فرو ریخت “.

این محقق در خصوص تولد پیامبر بزرگ اسلام(ص) از واقعاتی یاد می کند که کتاب های معتبر مذهبی و تاریخی با ذکر منابع معتبر دینی از آن روایت دارند.

خشکیدن دریاچه ساوه جاری شدن آب در وادی سماوه که سال‌ها بیابانی خشک و بی آب و علف بود) همه برخی واقعات شگرف از مواردی است که این محقق آن‌ را به میلاد پیامبر ربط می‌دهد.

همچنان مولوی غلام الله خطیب مسجد جامع علیمردان که خود استاد ثقافت اسلامی در یکی از پوهنتون های کشور نیز است رویدادهای بزرگی را به تولد آن حضرت ربط
می دهد که همه حاکی تحولات عظیم در آن عصر بود.

وی، زیرکی، هوشیاری راستگویی، امانت داری زیبایی ایستادگی، عدالت پاکدامنی مهربانی و دل سوزی را از خصوصیات ویژه‌ کودکی و جوانی نبی اکرم(ص) عنوان کرد که نظیر نداشت.

همواره می بخشید و در برابر ظلم زمان می ایستاد تکیه گاه مظلومان بود و از جابران نمی هراسید و دربرابرشان مبارزه
می کرد.            ا-ب

ممکن است شما دوست داشته باشید