روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

محرّم نماد وحدت و اخوت

احمدخان داعی

ماه محرم که نخستین ماهِ از سال هجری قمری محسوب می‌شود، شاهد رخدادهای عظیم تاریخی بوده است.

یکی از رخدادهای عظیم در این ماه شهادت حضرت  حسین(رض) نوه رسول الله صلی علیه و سلم در میدان کربلا می‌باشد.

شهادت حضرت حسین (رض) در دهم این ماه که به نام (عاشورا) یاد می‌شود به وقوع پیوسته است.

در این روز حضرت حسین (رض) با ده ها تن از یاران و تعدادی از اهل بیت در کربلا جام شهادت نوشیدند.

او نوَه رسول معظم اسلام و یکی از سردمداران راه آزادی بود.

قیام حضرت حسین (رض) موج بیداری امت اسلامی و رهایی از جهل و نهی از زیستن در سایه های ظلم و استبداد بود و در کنار آن، یکی از پیام‌های بزرگ عاشورا، برادری و اخوت میان اقوام و مذاهب مختلف اسلامی می‌باشد که ثمره‌ی آن امروز به‌خوبی در کشور عزیز ما افغانستان مشاهده می‌شود.

مردم افغانستان اعم از مذاهب مختلف روزعاشورا را روز بزرگ و تحول عظیم در امت اسلامی میدانند و همه در کنار هم پیام اخوت، برادری، همزیستی و همگرایی را به گوش جهان زمزمه می‌کنند.

پیروان مذاهب جعفری و حنفی یکجا و در کنار هم عاشورا را بزرگداشت و قیام آن حضرت را سرلوح زندگی شان قرار میدهند.

به‌گونه واضح، مشاهده می‌شود که محرم به نماد وحدت بین دو مذهب در افغانستان تبدیل شده و مردم مسلمان افغانستان اعم از شیعه و سنی روز شهادت حضرت حسین(رض) را گرامی می‌دارند.

دوستی اهل بیت رسول الله صلی الله علیه و سلم از ضروریات اعتقادی اهل سنت به حساب می‌آید و درود و صلوات جزء نمازهای پنجگانه اهل سنت است و همین طور در برگزاری مراسم سوگواری مشاهده می‌شود و مسلمانان اهل سنت نیز به دلیل احترام و ارادتی که به آن حضرت دارند، در این ماه کمال ادب و احترام را نسبت به نواسه پیامبر(ص) از خود به نمایش می‏گذارند.

وظیفه همه ما مسلمانان به‌ویژه افغان‌ها است که خط فکری حضرت حسین (رض) را سرمشق زندگی خود قرار داده و با برادری در کنار سایر مذاهب اسلامی، کشور عزیز خود را از مشکلات رهایی بخشیم.

زیرا حسین (رض) با اهداف اصلاح امت، امر به معروف و نهی از منکر، حمایت از حق و مبارزه علیه باطل،، مبارزه با جهل و اجرای عدالت قیام کرد، قیامی که جهانی شد و همه مسلمانان را از خواب غفلت بیدار نمود.

چه بهتر خواهد بود که شعور حسینی را دنبال کنیم و اهداف آن‌حضرت را در رفتار و کردار خود عملی نماییم.

الحمدلله چنین روزهای بزرگی در افغانستان باعث انسجام و وحدت بین مذاهب مختلف گردیده است و همه در کنارهم به ریسمان اخوت و برادری چنگ زده است و باهم متحد و مشت واحدی گردیده اند.

پاینده باد وحدت.

ممکن است شما دوست داشته باشید