روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

لزوم توانمند سازی زنان در افغانستان

زنان افغانستان با آنکه نیمی از پیکر جامعه را تشکیل می‌دهند و در تمام تحولات تاریخی، سیاسی و فرهنگی نقش مهم و اثر گزار از خود به جا گذاشته اند، اما متأسفانه همواره در حالات تصمیم گیری و ارج گذاری به فراموشی سپرده شده اند که اگر به صورت نمونه‎وار هم ذکر شود، از حوصله این مقال بیرون است.
روی این ملحوظ دولت جمهوری اسلامی افغانستان همواره نقش و جایگاه زنان را در تمام عرصه‎ها برجسته دانسته و برای تقویت هرچه بیشتر آن از تصاویب قوانین حمایتی و حفاظتی گرفته تا بسا موارد دیگر تلاش نموده است و امروز که زنان افغانستان در عرصه‎های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به زیبایی می‎درخشند، ثمره همین تلاش‎ها و دستاوردها است.
همچنان حضور زنان در نهادهای دولتی و خصوصی نسبت به گذشته بی سابقه بوده ولی بسنده نیست، زیرا زنان همان طوری که نیمی از پیکر جامعه افغانستان را تشکیل می دهند، در راستای تربیت و آموزش نیمی دیگر نقش بزرگ و فراموش نشدنی دارند؛ زیرا تمام مردان بزرگ تاریخ و تحول آفرین در دامان پرمهر همین مادران و زنان تربیت و بزرگ شده اند، از همین جاست که دین اسلام نیز به زنان جایگاه بلند در جامعه و خانواده قایل بوده و آنان را همواره مورد حمایت و پشتیبانی قرار داده است.
شواهد تاریخی گواه این حقیقت است که اگر زنان خوب پرورش شوند و در راستای توانمند سازی آنان تلاش صورت گیرد، در آینده نه چندان دور ما شاهد جامعه سالم و توانمند خواهیم بود، زیرا طوری که در بالا یادآوری گردید، زنان به مثابه مربیان نخستین انسان، می توانند نقش مهمی را در سمت و سودهی افکار فرزندان و اعضای خانواده ایفا نمایند.
از همین رو حکومت در سالیان پسین در تبانی با جامعه جهانی کوشیده است، تا به منظور فراهم نمودن زمینه‌های ارتقای ظرفیت زنان افغانستان و توانمند سازی آنان در عرصه‎های مختلف برنامه‎ها و راهکارهای معقول و مناسب را طرح و عملی سازد که نتایج خوبی نیز در پی داشته است. به سلسله همین برنامه‎ها اخیراً وزارت امور زنان کنفرانس دو روزه ملی توانمندسازی اقتصادی زنان را در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت، اداره ارتباطات عامه و استراتیژیک ریاست جمهوری، برگزار نموده است.
طوری که حسینه صافی، سرپرست وزارت امور زنان، هدف از راه اندازی کنفرانس ملی توانمند سازی اقتصادی زنان را تعیین نقشه راه ملی به منظور توانمند سازی زنان به سطح کشور، در هماهنگی با وزارت‌های مالیه، اقتصاد و زراعت، آبیاری و مالداری عنوان نمود.
رولا (بی‎بی‌گل) غنی بانوی اول کشور، در کنفرانس ملی توانمند سازی اقتصادی زنان با تأکید بر اهمیت نقش زنان در اقتصاد خانواده‌ها گفت: تا هنوز نقش و اهمیتی را که فعالیت زنان خانه در اقتصاد خانواده‌ها دارند، درست سنجیده نشده است. وی با قدردانی از فعالیت زنان متشبث که با وجود چالش‌ها در تقویت اقتصاد خانواده‌ها نقش مثبت ایفا می‌کنند، خواستار زمینه سازی برای گسترش فعالیت‌های زنان در راه اندازی تجارت‌های کوچک در سراسر کشور گردید.
با آنکه تدویر همچو برنامه‎ها در راستای تشویق زنان و آگاهی بخشی آنان از جایگاه و توانایی‎های شان در جامعه مفید و قابل ستایش ارزیابی می‎گردد، اما بسنده نیست، باید طرح‎ها و راهکارهای عملی و مطابق به استعداد و توانایی‎های زنان در کشور روی دست گرفته شود، تا آنان بتوانند بیشتر از پیش استعداد و نقش خود را برجسته ساخته و برای پیشرفت کشور و رفاه همگانی ادای مسئولیت نمایند.

ممکن است شما دوست داشته باشید