روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

قرارداد ۹ پروژه در وزارت انرژی و آب امضا شد

انجنیر خان‌محمد تکل معین آب وزارت انرژی و آب قرارداد ۸ پروژه عام‌المنفعه و یک پروگرام بورسیه ماستری برای ۶۰ کارمند وزارت انرژی و آب در پوهنتون پولتخنیک را طی یک برنامه رسمی  با حضور شماری از اعضای مجلس نمایندگان، روسای بخش آب وزارت انرژی و آب باشرکت های خصوصی امضا کرد.

این قرارداد ها شامل ۵ پروژه تحکیم سواحل، اعمار و بازسازی کانال ها در ولایت های هلمند، کاپیسا، بلخ و فراه   یک پروژه حفر۱۶ حلقه چاه‌ تحقیقاتی در ولایت نیمروز ، یک پروژه نصب استیشن و اعمار اتاق محافظان در ولایت های بادغیس و هرات به قیمت مجموعی ۲۴۹ میلیون و ۴۴۵ هزار و ۲۹۹ افغانی باتمویل بانک جهانی و دولت هندوستان می باشد.

همچنان قرارداد یک پروژه اعمار کانال ارچی کهنه، بسته پنجم ولایت کُندز به قیمت۳ میلیون و ۹۹۳ هزار و ۸۴۶ دالر آمریکایی و یک قرارداد پروگرام بورسیه ماستری برای ۶۰ کارمند وزارت انرژی و آب با پوهنتون پولی تخنیک کابل به هزینه
۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دالر آمریکایی باکمک بلاعوض بانک انکشاف آسیایی ازجمله قرارداد های است که در این برنامه به امضا رسید.

انجنیر خان محمد با در نظرداشت تغییرات اقلیمی، ازدیاد نفوس و کاهش آب، مدیریت درست آب را مهم و ضروری بیان کرد وگفت: “با تطبیق این پروژه‌ها از تخریب هزار‌ها هکتار زمین زراعتی جلوگیری شده و در ساحات تطبیق پروژه‌های کانال حدود ۴ هزار هکتار زمین زراعتی جدیداً تحت آبیاری قرار می‌گیرد که بیش از ۲۹ هزار خانواده از آن مستفید خواهند شد.

همچنان تکل نصب استیشن‌های هایدرولوجی و حفر چاه‌های تحقیقاتی را در جمع آوری و تحلیل آمار و ارقام جدید تشخیص میزان سطح آب، تثبیت ظرفیت و بررسی تحلیل وضعیت آب های سطحی و زیرزمینی موثر خواند.

در همین حال شماری از اعضای مجلس نمایندگان از وزارت انرژی و آب جهت راه اندازی این پروژه‌ها اظهار قدردانی کردند و امضای قرارداد پروژه‌های عام المنفعه را در پیشرفت زراعت و اقتصاد کشور یک گام موثر بیان کردند.

قابل یاد آوری است که نمایندگان شرکت های قراردادی به تطبیق پروژه‎ها با کیفیت مورد نظر در زمان معین آن تعهد سپردند.

ممکن است شما دوست داشته باشید