روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

قاری سودابه صابر: حفظ حجاب اسلامی برای ما محدودیت نه، بلکه حقیقت دینی است

حامده صدیقی

یکی از بحث های داغ در کشور اصدار فرمان رعایت حجاب از سوی برخی زنان و دختران افغان مبنی بر رعایت کامل حجاب و رفع بی حجابی ها در کشور است. بعضی از مغرضان با سوء استفاده از این امر که یکی از مصادیق برزگ دین مقدس اسلامی برای حفظ امنیت زنان از نگاه های هوس آلود فتنه آمیز بعضی از مردان هذره است.

در رابطه به بحث رعایت و حفظ ستر عورت و حجاب از سوی زنان و دختران افغانی قاری سودابه «صابر» استاد در یکی از مدارس اناثیه طی مصاحبه یی به خبرنگار روزنامه ملی انیس چنین توضیحات داده می گوید:

 

خداوند متعال در مورد رعایت حجاب و ستر عورت زنان مسلمان در صدر اسلام دساتیر والای را برای رسول اکرم«ص» اصدار نموده که مهم ترین پیام آن حفظ زنان از آزار و اذیت مردانی اجنبی و تفکیک زنان مؤمن و مسلمان است.

چنانچه خداوند متعال در سوره احزاب آیت ۵۹ خطاب به پیامبر«ص» می فرماید: ترجمه:« ای پیامبر به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: جلبابها، «رو سری های بلند» خود را برخویش فرو افگنند این کار برای اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است و اگر تاکنون خطا و کوتاهی های از آنها سر زده توبه کنند خداوند همواره آمرزنده و رحیم است.»

به همین ترتیب در سوره «نور آیت ۳۰-۳۱ بازهم برحدود رعایت حجاب تأکید گردیده الله متعالی خطاب به رسول «ص» در مورد می فرماید:

ترجمه: و به زنان با ایمان بگو چشم های خود را از (نگاه هوس آلود) نا محرمان فرو گیرند و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را آشکار نسازند مگر برای شوهران شان یا پدران شان یا پدر شوهران شان یا پسران شان، خواهران شان یا زنان هم کیشان، یا بردگان شان(کنیزان شان) یا افراد سفیه که تمایل به زن ندارند یا کودکانی که از امور جنسی مربوط به زنان آگاه نیستند و هنگام راه رفتن پاهای خود را به زمین نکوبند تا زینت های پنهان شان دانسته شود و صدای خلخال که برپادارند به گوش رسد). و همگی بسوی خدا باز گردید، ای مؤمنان تا رستگار شوید!).

با استناد به آیات فوق و احادیث موجود از رسول اکرم«ص» مورد رعایت و حفظ مسأله حجاب از سوی دختران و زنان مسلمان جلوگیری از نظر مردان هوس ران و فتنه های موجود از سوی شیاطین است، زیرا زن عورت است بخصوص زمانیکه از خانه بیرون شود شیطان او را تعقیب می کند. شیطان زمانی بیشتر زنی را به فتنه واقع می کند که روی او برهنه باشد چنانچه مادر مومنان حضرت عایشه صدیقه «رض» در مورد نیز تأکید دارند. یک جامعه در کنار مردان با ایمان شماری زیاد از مردان هوس ران و غرض آلود نیز موجود اند که باعث آزار و اذیت زنان مسلمان می شوند. زیرا زنان دارای حسن و جمال متفاوت از آنان اند. بعضاً بیشتر از همه از حسن و جمال برخودار اند بدین اساس با رعایت و حفظ کامل حجاب و عورت از فتنه جلوگیری بعمل می آید.

امنیت زنان حفظ می گردد در واقع هر چند دین اسلام تنها زنان رانه بلکه مردان را نیز به حفظ عورت حکم کرده به آراستگی، زیبایی، پاکیزگی و حفظ پوشش عورت اسلامی فراخوانده ولی تأکید آن بر زنان مسلمان دوری از عریان نمودن جسم و ظاهر شدن در جلو چشم بیگانگان برای حفظ و حرمت و متانت شان است رعایت ستر عورت را اسلام جزء لوازم شرم و حیا برشمرده و حیا و شرم را جز ایمان به حساب می آورد.

و پوشانیدن جسم، خصلتی طبیعی و فطری است که شیاطین می خواهند همچنان که پوشش آدم و حوا را برای بار اول برداشتند با استفاده از فتنه های موجود در عصر حاضر بردارند.

قاری سودابه افزود: یک مسأله را باید اشاره نمود در حال حاضر زنان و خواهران مسلمان ما در افغانستان حجاب را بعضاً کامل رعایت می کنند ولی یک عده یی حجابی های وجود دارد. مثلاً بعضی لباس و زیب و زینت خود را در بیرون از منزل استفاده می کنند. لباس های نامناسب پوشیده با آرایش های غلیظ در بازار ها ظاهر می شوند.

چنانچه رسول خدا به این موضوع اشاره فرموده اند که اگر بدن زنان از زیر لباس معلوم باشد پوشش و حجاب به حساب نمی آید«هستند زنانی که در ظاهر لباس برتن کرده اند اما لخت و عریانند، گمراه و گمراه کننده اند، آنها هیچ گاهی به بهشت برده نمی شوند و بوی آنرا هیچ گاه احساس نخواهند کرد.»

بناءً به اساس دساتیر والای دین مقدس اسلام در مورد رعایت مسأله سترعورت به جز دست ها و چهره زنان همه بدن آنان عورت است وباید در حضور مردان بیگانه پوشیده باشد. زیرا خداوند متعال خطاب می فرماید: ترجمه«باروسری خود سروگردنشان را بپوشانند.» (سوره الاحزاب آیه ۵۹)

همین گونه آرایش کردن و ظاهر ساختن آن برای مردان بیگانه حرام نا مشروع و زمینه ساز فساد وبی بند و باری است. شرایط لباس پوشیدن در خارج از منزل لازم است باید تا حدودی راحت و گشاد باشد زیرا پوشیدن لباس تنگ و به بدن چسپ نا مشروع است.

لازم است زنان هنگامی که قصد دارند از منزل خارج شوند حتا از استعمال عطرو مواد خوشبو کننده پرهیز کنند.

رعایت وحفظ حجاب بهترین زیور برای زن مسلمان است محدودیت نه بلکه مکلفیت است در قدم نخست برای حفظ آبرو و عزت و متانت خود شان ثانیاً حفظ جامعه از فتنه وفساد ضروریست همان گونه که الله بزرگ منت نهاده بر فرزندان آدم لباس را فروفرستاد تا عورت های شان را بپوشاند و برای شان زینتی به شمار می رود ولی بهترین جامه (لباس تقوا است) تا همه با رعایت دساتیر والای قرآنی احادیث نبوی اجر و ثواب دینی و دینوی را کسب نمایند. خواهش من از خواهران و زنان مسلمان و با دیانت کشور اینست که رعایت و حفظ حجاب کامل اسلامی برای ما محدودیت نیست بلکه حقیقت دینی است که مراعات گردد.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید