روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

فهیم هاشمی: پالیسی حکومت، بلند بردن کیفیت خدمات انترنتی است

کنفرانس خبری مشترک وزارت مخابرات وتکنالوژی معلوماتی، اداره اترا و نمایندگان شرکت‌های مخابراتی، پیرامون همکاری‌های این شرکت‌ها در راستای آگاهی‌دهی برای وقایه از ویروس کرونا، چگونگی فراهم سازی زمینه آموزش‌های آنلاین برای دانش‌آموزان و محصلین و کاهش قیمت انترنت، برگزار شد.

عمر منصور انصاری، رئیس اداره تنظیم خدمات مخابراتی(اترا) در این کنفرانس خبری که در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت برگزار شده بود، گفت: در همکاری با شرکت‌های مخابراتی، از دوهفته به اینسو پیام‌های صحی وزارت صحت عامه در زمینه وقایه از ویروس کرونا، به گونه پیوسته به مشترکین این شرکت‌ها فرستاده می‌شود.

او گفت بحث‌ها روی میکانیزم آنلاین‌سازی زمینه دسترسی دانش‌آموزان و محصلین به مواد درسی در هماهنگی با وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، وزارت معارف، اداره احصاییه و معلومات و شرکت‌های مخابراتی؛ از چند هفته به اینسو ادامه دارد.

در همین حال فهیم هاشمی، سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گفت که پالیسی حکومت بلند بردن کیفیت خدمات انترنتی است، اما افزود که برای تحقق این پالیسی به زمان بیشتر نیاز است.

او گفت براساس هدایت رئیس جمهوری اسلامی افغانستان این وزارت در همکاری با اداره اترا و شرکت‌های مخابراتی توافق جدیدی را نهایی ساخته اند تا براساس آن مردم بتوانند انترنت بیشتر وبا قیمت پائین‌تر به دست بیاورند.

هاشمی گفت در این وضعیتی که جهان و افغانستان با آفت ویروس کرونا مواجه است و میزان استفاده از انترنت به دلیل قرنطین بودن مردم در خانه‌ها افزایش یافته است، امکان بلند بردن کیفیت انترنت دشوار به نظر می رسد.

او اما اطمینان داد که وزارت مخابرات، اداره اترا و شخص رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، توجه خاصی برای رساندن مواد درسی برای شاگردان، محصلین و مردم از طریق انترنت دارند و در این راستا تا اکنون تلاش زیاد صورت گرفته است.

در این کنفرانس نمایند گان شرکت‌های مخابراتی اعلام کردند که افزون بر شریک ساختن پیام‌های صحی وزارت صحت عامه به مشترکین شرکت‌ها، در زمینه دسترسی دانش آموزان به مواد درسی از طریق انترنت رایگان وکاهش قیمت بسته‌های انترنتی نیز سهولت‌هایی را برای مشترکین شان فراهم می‌کنند.

نماینده شرکت افغان بیسیم گفت که این شرکت پکیج‌های انترنتی‌اش را ۵۰ درصد افزایش داده است و سر از فردا مشترکین می‌توانند پکیج‌ها را با بیش از ۳۰ درصد تخفیف به دست آورند.

او به عنوان نمونه گفت پکیج یک‌جی‌بی ماهانه که تا امروز در بدل ۲۰۰ افغانی عرضه می‌شد، پس از این مشترکین می‌توانند با همین مبلغ، ۲.۳ جی‌بی انترنت به دست آورند.

نماینده شرکت اتصالات نیز گفت که پکیج‌های انترنتی این شرکت دو برابر شده و مشترکین با پولی که یک بسته ۴ چهار جی‌بی را فعال می‌کردند، می‌توانند با همان پول ۸ جی‌بی انترنت به دست آورند.

نماینده شرکت مخابراتی سلام نیز با اشاره به آنکه قیمت پکیج‌های انترنتی این شرکت در مقایسه با سایر شرکت‌ها ارزان است افزود: مشترکین این شرکت در ولایت‌های هرات و نیمروز می‌توانند پکیج‌های انترنتی را با ظرفیت دو برابر در یافت کنند. او گفت ظرفیت پوشش خدمات این شرکت به زودی ۵۰ درصد دیگر افزایش خواهد یافت.

نمایندگان شرکت‌های مخابراتی روشن و ام‌تی‌ان، نیز با تعهد بر ادامه تلاش‌های شان در زمینه رساندن پیام‌های صحی وزارت صحت به مشترکین خود، تأکید کردند که در زمینه آنلاین‌سازی مواد درسی دانش آموزان و محصلین به گونه رایگان و همچنین ایجاد سهولت در عرضه خدمات مخابراتی و انترنی تلاش می‌کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید