روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

فهرست ابتدایی کاندیدان انتخابات ولسی جرگه  ۳۳ ولایت کشور اعلام شد

در نخست سید حفظ الله هاشمی در مورد اعلام فهرست ابتدایی کاندیدان انتخابات ولسی جرگه افغانستان گفت: خوشبختانه این کمیسیون توانست در مرحله دوم  فهرست نامزدان انتخابات ولسی جرگه را ترتیب و اعلام کند و ارزیابی اسناد آنها بر اساس یک سیستم شفاف صورت گرفته است.

مجموعاً ۲۶۳۶ تن برای انتخابات ولسی جرگه خود را نامزد کرده بودند که ۲۴۹۵ تن آنها در فهرست ابتدایی راه یافته اند.

همچنان لیست ابتدایی کاندیدان غیر واجد شرایط نیز اعلام شده که شامل ولایت های کابل، بامیان، نورستان،کنرها، خوست، بلخ، ارزگان، دایکندی، هرات، کاپیسا، پکتیکا، پروان، وردک، سرپل، فاریاب، بدخشان، کندهار، هلمند، کندز، ننگرهار، لوگر، بغلان، پکتیا، تخار و فراه می باشد.

در این لیست ،۱۴۱ تن به شمول ۲۴ زن در ۲۵ ولایت کشور به دلیل داشتن کارت حمایت کننده تکراری، با دیگر کاندیدان و کارت های خارج از حوزه، مشکل در اسناد و دلایل دیگر واجد شرایط پنداشته نشده از لیست حذف شده اند. ۲۴ فردی که در لیست ابتدایی کاندیدان غیر واجد شرایط قرار دارند شامل ۱۶تن زن در کابل
۳ زن در نورستان، دو زن در پروان، یک زن در ارزگان، یک زن در فاریاب و یک زن در کندز میباشد.

ولی در هشت ولایت دیگر( نیمروز، پنجشیر، لغمان، جوزجان  سمنگان، زابل، بادغیس غور) هیچ نامزد از فهرست ابتدایى حذف نشده است.

در حال حاضر کمیسیون مستقل انتخابات در مرحله سوم قرار دارد که شامل آمادگی ها برای اعلام فهرست ابتدایی کاندیدان انتخابات شورا های ولسوالی ها در کشور میباشد.

برنامه ارزیابی اسناد کاندیدان انتخابات شورا های ولسوالی ها آغاز شده و تا سه روز دیگر لیست ابتدایی آن اعلام خواهد شد.

آقای هاشمی در ارتباط به ثبت نام رأی دهندهگان چنین گفت: در مجموع هشت میلیون و دوصدو ۴۹ هزار و ۱۳۴ تن برای رای دهی در انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی ها در کشور ثبت نام کرده اند که از آن جمله ۵ میلیون و دو صد و ۹۷ هزار و ۸۴۹ نفر  مرد،دو میلیون و هفت صد و
۹۶ هزار و ۱۱۴ زن ، یک صد و ۵۴ هزار و ۵۸۸ تن کوچی ها و ۵۸۳ تن اهل هنود و سیک ها هستند.

مجموعاْ مراکز ما در این مرحله۲۹۱۷ مرکز بود که از آنجمله۱۶۲۸ مرکز باز میباشد و متاسفاًنه متباقی مراکز به دلیل ناامنی ها مسدود است.

موصوف در ارتباط جان باختن اوتار سنگهـ خالصه نامزد احتمالی انتخابات پارلمانی اهل هنود و سیک ها در افغانستان گفت: کمیسیون انتخابات بعد از بحث های حقوقی و تخنیکی فیصله کرد که آنها می توانند از تاریخ  ۱۶ الی ۲۱ ماه سرطان یک نامزد را از مردمان اهل هنود و سیک ها در افغانستان برای انتخابات ولسی جرگه ۲۸ میزان سال روان ثبت نام نمایند.

این در حالی است که چندی قبل زمانی اهل هنود و سیک ها در مربوطات شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار هدف حمله انتحاری قرار گرفتند که به منظور دیدار با محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور به مقام آن ولایت رفته بودند که در نتیجه حمله انتحاری به شمول ۱۶سیک ۱۹تن کشته و به شمول ۷ سیک ۲۱تن دیگرمجروح شدند.

مسئولیت این حمله را گروه داعش به دوش گرفته است.

وی در رابطه به حل معضل انتخاباتی در ولایت غزنی چنین افزود: هیچ یک از رهبری نظام نه رئیس جمهور، نه معاون دوم ریاست جمهوری و نه رئیس اجرائیه حکومت در مورد حوزه‎یی شدن ولایت غزنی هیچگونه مداخله نداشته است  و این تصمیم از سوی کمیسیون مستقل انتخابات  به خاطر خیر و فلاح مردم آن ولایت با در نظر داشت قانون اساسی میباشد.

وی از رسانه های کشور خواست که کمیسیون مستقل انتخابات به خاطر دادن اطلاعات در خدمت رسانه است اما رسانه ها مسایلی را که نشر می کنند باید فایده و نقض آن را درانتخابات در نظر داشته باشد بدون این که مسایل را دامن بزنند تا خدا ناخواسته پروسه انتخابات را صدمه نرسانند. قابل یاد آوریست که پروسه ثبت نام کاندیدان انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی ها از ۵ جوزا الی ۲۲ جوزا تعیین شده بود ولی مهلت ثبت نام این روند دو روز دیگر نیز تمدید گردید.

قرار است، انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها در ۲۸ ماه میزان برگزار شود.

خواجه نصیر احمد صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید