روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

فضل الرحمن پروانی:  حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی وظیفه هر فرد کشور است

حفاظت از مردم، و وطن وجیبه ملی دینی و اسلامی فرد فرد کشور بخصوص نیروهای شجاع و دلیر کشور که در سنگرهای دفاع از خاک و مردم شب و روز و گرما و سرما را نمی شناسند وعلیه دشمنان می‎جنگند است جا دارد که از فداکاری و جانبازی بی دریغانه شان سپاس و قدردانی کرده و با تشویق فرزندان خویش در پیوستن به صفوف نیروهای امنیتی در دفاع از مردم، خاک و نوامیس مادر وطن سهم فعال گیریم.

 در حمایت از نیروهای شجاع امنیتی و دفاعی کشور فضل الرحمن پروانی یکی از خدمتگزاران سابقه‎دار عرصه معارف کشور دیدگاهش را چنان بیان کرد: وطن حیثیت مادر را دارد، باید هم مانند خدمت و احترام به مادر خویش، خدمت به وطن را فراموش نکنیم خدمت زیر بیرق نیز عین وجیبه را از فرد فرد این کشور می طلبد باید صادقانه از تمامیت ارضی واستقلال کشور دفاع نمود. تاریخ کشور ما مشحون از قهرمانی و فداکاری جوانان، مجاهدان راه آزادی استقلال و تمامیت ارضی کشور است قربانی در راه وطن از پدران و نیاکان ما به میراث مانده است باید با صداقت خدمت زیر بیرق نمود. امروز که دریک چنین مقطع حساس تاریخ یکبار دیگر کشور ما مورد مداخلات بیرونی با حمایت دست پروردگان شان قرار دارد. دفاع از خاک و کشور فرض دینی و اسلامی همه یی افغانها است.

همچنان حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی مسئولیت ایمانی همه یی ما می باشد خوشبختانه که رهبری نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در این اواخر به افراد شایسته خدمتگزار و وطندوست (اسدالله خالد و امر الله صالح) قرار گرفته امید واری ها برای پیروزی بردشمنان بیشتر شده است. با قدردانی از فداکاری ها و رشادت های همه نیروهای امنیتی اعم از پولیس ملی، اردو و امنیت ملی تقاضای ما از مسئولان حکومت وحدت ملی و رهبری دولت اینست که رسیدگی به نیازمندی اساسی سربازان و افسران دلیر کشور را چه در جبهات داغ نبرد علیه دشمنان و همچنین به زخمیان و قربانیان را در اولویت های اساسی کاری خویش قرار دهند.

پروانی افزود: اینکه رئیس جمهور برای رسیدگی بهتر به ورثه شهدا و زخمیان نیروهای امنیتی اقدام کرده متأسفانه در بعضی مواقع وارسی درست صورت نمی‎گیرد که در روحیه سربازان و افسران در جبهات جنگ و دفاع از خاک و مردم اثرات منفی بجا می‎گذارد حالانکه باید در جنگ همه امکانات در خدمت این نیروها قرار داده شود و اکمال گردند و یا در صورت که زخمی معلول و یا شهید می شوند. نگرانی نداشته باشند که بار دوش می شوند و یا خانواده های شان در نبود شان در فقر و تنگدستی قرار می گیرند.

دولت باید مایحتاج اولیه شان را بر آورده سازد. زیرا آنها به خاطر دفاع از کشور از سروجان خود میگذرند و به مردم این احساس را بدهد که با فرستادن فرزندانشان در صفوف دفاع و خدمت به وطن حامی و پاسبان خود و کشور شان هستند در پهلوی آن باید در مناسبت های ملی از سربازان و افسران شجاع امنیتی و دفاعی قدردانی صورت گیرد با اشتراک مردم در چنین محافل به نیروهای امنیتی و دفاعی روحیه می بخشد که حکومت و مردم در حمایت قوی شان قرار دارند.

وی گفت: در وضعیت دشوار موجود که از یک سو جنگ تحمیلی با شدت جریان دارد و از سوی دیگر خانواده های اکثر نیروهای دفاعی و امنیتی فقیر هستند زیرا فرزندان افراد متمول و رده های بالایی به عوض خدمت زیر بیرق در کشور های بیرونی مصروف تحصیل و کار اند.

اینکه رئیس جمهور به منظور حمایت و تقدیر از فداکاری های سربازان
و افسران شجاع کشور حکمی را صادر کرده که باید معاش شان افزود و کوپون برای خانواده های شان توزیع گردد. آن را استقبال می نمایم هرچند نمی تواند پاسخگوی این همه رشادت و جانبازی های شان باشد. ولی در شرایط حاضر می‎تواند کمک به خانواده های شان در بازنشستگی و قربانی شان باشد باید حقوق شان به موقع به وجه احسن پرداخته شود از سربازان معلول و زخمی وارسی بهتر صورت گیرد.

خواست من از مردم کشور اینست که جوانان شان را در امر دفاع از خاک و کشور و خدمت به مادر وطن از نوجوانی تشویق نمایند. همینگونه در حمایت از نیروهای امنیتی که شب و روز در خدمت و تأمین امنیت شان درسنگر قرار دارند می تواند روحیه شان را در امر دفاع از خاک و کشور تقویت نمایند. با ابراز سپاس از فداکاری شما جوانان  کشور همه با شما و در حمایت شما قرار داریم و خواهیم قرار داشت.

جنرال متقاعد عتیق الله امرخیل آگاه نظامی نیز در حمایت از فداکاری‎های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور می گوید:

نیروهای امنیتی و دفاعی ستون اساسی امنیت و ثبات دریک کشور است. اگر این نیروها با انضباط قوی و پابندی به قوانین کشور در امر دفاع از تمامیت ارضی، استقلال و حاکمیت ملی تلاش نمایند نه‎تنها در سطح ملی از جایگاه و محبوبیت برخور دار است بلکه در سطح بین المللی نیز، زیرا نیروی شجاع، قدرت یک کشور است. در غیر آن پامال خواهد بود. ضرورت است هم دولت و هم مردم از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور حمایت و پشتیبانی قوی نمایند مردم همکار باشند و دولت و حکومت نیز در پرداخت به موقع حقوق، تجهیز و تمویل درمیادین جنگ ورسیدگی به زخمی ها و شهدا از هیچ نوع تلاش دریغ نکند بخصوص برای آنعده از نیروهای امنیتی که در میدان های دفاع از خاک و مردم جان های شیرین شان را از دست می دهند. باید خانواده های شان دلجویی شده و به آنان رسیدگی صورت گیرد. تا اعضای خانواده و فرزندان شان با افتخار از فداکاری شان در راه دفاع و حفاظت از خاک یاد نمایند.

مردم باید همکار قوی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور باشند زیرا سبب پیروزی در برابر دشمن می شود و دشمن نمی‎تواند دریک چنین موقعیت وضعیت کامیابی بدست آورد.

حامده صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید