روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

فرهنگ شهرنشینی و تنظیف شهری

وضاحتی در باره فرهنگ شهرنشینی:

منظور از فرهنگ شهری، بخش مخصوصی از فرهنگ عمومی جامعه شهری است که به طور مستقیم با برنامه‌ریزی شهری و مدیریت شهری ارتباط پیدا می‌کند. بنابراین می‌توان آن را چنین تعریف کرد:

فرهنگ شهری بخش مستقلی از فرهنگ اجتماعی ـ عمومی است که در کنار برنامه‌های عمومی فرهنگی و آموزشی مورد شناسایی، جهت دهی و هدایت قرار می‌گیرد؛ چرا که کمیت و کیفیت آن نقش موثری در بهبود زندگی شهری وبه‌طور خاص غنای توسعه فرهنگی دارد.

همچنین هرگونه اختلال در آن، به اختلال کل حیات شهری منجر می‌شود. از طرف دیگر به دلیل رشد سریع وناموزون جوامع توسعه‌نیافته، هنوز این فرهنگ شهری درشهرهایی مثل شهرهای افغانستان انسجام و قوام پیدا نکرده و یا با انواع ناهماهنگی و عدم کارایی روبه‌رو می‌باشد.

چگونگی وضعیت فرهنگی شهرهای ما:

عقب‌ماندگی فرهنگ شهری را در کوچه و پس‌کوچه‌های شهر به‌خوبی می‌توان مشاهده کرد. راه رفتن در وسط سرک که محل عبور وسایط نقلیه است؛ خود نشانه عدم سازگاری اخلاق مردم این کشور با فرهنگ شهری‌ست و رفتار منطقی را که برای فرهنگ شهری ضرور است به درستی نیاموخته‌اند.

همچنان با رشد آپارتمان‌سازی درشهر و توسعه تاسیسات و تجهیزات جدید مثل میدان هوایی، پل‌های هوایی، ورزشگاه‌ها، ارتباط از راه دور، دیش آنتن، فروشگاه‌های بزرگ، افزایش انواع موتر، شیوه‌ی زندگی ما درشهرها بسیار پیچیده‌تر و در نتیجه رفتارهای فرهنگی شهرنشینان بسیار متنوع‌تر، ناموزون‌تر و نابهنجارتر شده است.

درحال حاضر فضا‌های شهرما آیینه تمام‌نمای این پس‌افتادگی فرهنگی است. سرک‌ها به میدان جنگ آدم‌ها و موترها تبدیل شده است. موترسواردر پیاده‌رو می‌راند، پیاده از جاده عبور می‌کند. کوچه و سرک به پارکینگ تبدیل شده است. پسمانده‌ها رادر جوی آب می‌ریزند، در پارکینگ و سرک فوتبال بازی می‌کند، دست فروشان پیاده رو را مسدود می‌کنند، غذای سنتی در کوچه‌ها فروخته می‌شود و ده‌ها پدیده عجیب وغریب دیگر. حقیقت این است که در فرهنگ کهن ما ارزش‌ها، هنجارها ونهاد‌های بسیار باارزشی وجود دارد ولی در برابر هجوم ارزش‌ها، هنجارها و نهاد‌های جدید تا حدود زیادی کارآیی‌شان را از دست داده‌اند واز این رو نیاز به بازشناسی، اصلاح و تکمیل دارند.

در فرهنگ ملی و دینی ما توجه به کودکان، احترام به بزرگ‌سالان، کمک به ناتوانان، حق همسایه، صرفه‌جویی، حفظ درختان باور دارند ولی در زندگی روزمره اکثریت آن نادیده گرفته می‌شوند، به این دلیل که ساختار فرهنگی ما به‌هم‌ریخته است وعناصر آن با یکدیگرهماهنگی ندارند. در نتیجه با سادگی فراوان با رانندگی بد، مصرف دخانیات، آلوده کردن پارک و سرک، هارن کردن بیجا، استفاده نادرست از تلیفون و عدم رعایت نوبت در صف روبرو می‌شویم. همچنان حقوق کودکان کهن‌سالان و همه شهروندان را نادیده می‌گیریم، هوا، آب و خاک را آلوده می‌سازیم و زندگی را برای خود ودیگران تلخ و سیاه می‌کنیم و گاه در درون خود می‌نالیم که عجب روزگار بدی شده است!

– در مورد تنظیف شهری:

ازدیاد و انباشته شدن زباله‌ها در روی سرک‌های پر ازدحام شهر کابل، پاک نشدن به موقع جوی‌ها و آبروها و همچنین نبود کانالیزاسیون منظم شهری از جمله مشکلات جدی فراروی باشندگان کابل هستند.

انبار شدن زباله‌ها در معابر عمومی شهر کابل و بوی متعفن آن هر رهگذری را آزار می‌دهد و شهرداری کابل همیشه ازین منظر مورد انتقاد شهر نشینان کابل بوده و همواره این اداره را در قسمت تنظیف شهر به کم کاری متهم می‌کنند و روایات همه شهر نشینان ازین اداره در خصوص جمع‌آوری و انتقال زباله‌ها از سطح شهر و همچنین پاک کردن جوی‌ها و آبروها برگرفته از بی‌توجهی مسئولین میباشد.

انبار شدن بیش از حد زباله‌ها و هفته‌ها ماندن آن در نزدیک منازل مسکونی و همچنین بوی بد و متعفن ناشی از آن زندگی را برای شهرنشینان دشوار ساخته است.

متاسفانه شماری از مارکیت‌های تجاری، لوله‌های تشناب‌هایشان به داخل جوی‌ها و آبروها وصل است و از آنجایی‌ که جوی‌ها و آبروها  نیز پر از زباله است، آب به داخل جوی‌ها راه ندارد و روی سرک بالا میاید، همه جا اشغالی و زباله‌ها است. سطل‌های شهرداری پر از زباله، روزها می‌ماند و بوی می‌دهد. مردم در اذیت و آزار هستند. الزامآ درین خصوص شهرداری کابل برنامه‌های را در قسمت تنظیف شهر کابل روی دست گیرند و پرسنل کاری خویشرا در ساحات مختلف شهر کابل در بخش جوی پاکی و جمع‌آوری زباله‌ها بطور همه روزه به فعالیت وا دارند. همچنان براثر نا آگاهی مردم از فرهنگ شهری پلاستیک و دیگر وسایل و مواد را بعد از استفاده به داخل جوی…

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید