روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ : با گذشت ۱۴ قرن از حادثه کر بلا هنوز هم عشق امام حسین و یارانش در دل مسلمان ها زنده می شود

دهم  محرم مصادف است به روز شها دت امام حسین( ع) و یارانش، از این روز در سراسر جهان اسلام تجلیل بعمل میاید وزارت اطلاعات و فرهنگ به خاطریاد بود از حادثه کربلا پنجمین سمینار زندگی و کارنامه اهل بیت پیامبراسلام(ص) را طی محفلی  در تالار مطبوعات ان وزارت برگزار نمود گزارشگر روز نامه ملی انیس گزارشی از این سمینار تهیه نموده که خدمت خوانند گان روز نامه ملی انیس تقدیم میگردد .

فاضل سانچارکی معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ در آغاز گفت : حادثه کر بلا با گذشت ۱۴ قرن همچنان تا هنوز پا بر جاست و همه ساله در چنین روزی  یاد و عشق حسین در دل ها زنده می شود ، وسیل عظیمی از عاشقان و پیروان راه حسین  در سراسر جهان به راه می افتند و به یاد مظلومیت های حسین به سینه زنی میپردازند و اشک میریزند .

آقای سانچارکی به سه ویژه گی از میان صد ها ویژه گی قیام امام حسین که عبارت از الهام بخشی، عبرت آموزی و ماندگاری است اشاره نموده گفت: یکی از دلیلی که این قیام ماند گار راست حقیقتی بود که تجسم پیدا کرد در سیمای حسین و یارانش در این قیام با حقیقت هستی و فطرت انسانی که فطرت حقیقت جو است گره خورده است و مجموعه یی از خوبی ها از خود گذشتگی ها در این قیام دیده می شود  .

در این قیام جوان مردی به درجه عالی تمثیل می شود .وقتی ابوالفضل از تشنگی تمام وجودش می سوزد . وقتی آب را میگیرد به یادش میاید که یاران امام  حسین آب ندارند  با خود میگوید این ناجوان مردی است که فرزندان حسین تشنه باشند و من آب بنوشم . پس از تقریبا ۵۰سال از رحلت پیامبر اسلام(ص) متاسفانه اسلام در مسیر انحرافی قرار میگیرد و لازم بود که اسلام در مسیر اصلی اش قرار می گرفت که بعد از شهادت امام حسین مردم به خود آمد ، وضعیت دگر گونه شد و جامعه از مسیر انحرافی تا حدی نجات پید ا کرد .

در این سمینار آقای رضوانی بامیانی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای علمای تشیع افغانستان  پیام آیت الله محمد آصف محسنی را به خوانش گرفت که در قسمتی از این پیام آمده است: از شما برگزار کننده گان پنجمین سمینار کار نامه اهل بیت پیامبر اسلام‎(ص) تشکری می نماییم ، میدانیم که امام حسین( ع) ارکان اصلی اهل بیت رسول خدا است  و قربانی راه دین و برپا کننده قیام بزرگ در جهت تحقق اهداف دینی ، اجتماعی ، و سیاسی و قیام  علیه نا امنی ، ستم تبعیض و … از این جهت مردم عزیزما همیشه جان فشانی ها و مبارزات آن بزرگ مردان را ارج می گذارند و این ارج گذاری در ایام محرم یا عاشورا صورت میگیرد . سیمنار هایی که به مناسبت کارنامه های اهل بیت پیامبر اسلام برگزار می گردد بستر مناسبی است برای  همگرایی ، اخوت اسلامی ، صلح همدیگر پذیری. امید این سنت پسندیده در سالهای آتی در فضای صلح و هم گرایی ادامه پیداکند.

   و —   م

ممکن است شما دوست داشته باشید