روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

فاجعه دیگر؛ تلفات افراد ملکی ۸۰ درصد افزایش یافته است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در یک گزارش جدید خویش گفته است که تلفات افراد ملکی در شش ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به همین زمان در سال پار، هشتاد درصد افزایش یافته است. در این گزارش آمده است که در نزدیک به ۱۶۰۰ رویداد، ۱۶۷۷ نفر جان باخته و ۳۶۴۴ نفر مجروح گردیده اند. به اساس این گزارش در نیمه اول سال ۲۰۲۱ میلادی ۱۵۴ زن جان باخته و ۳۵۰ زن دیگر زخم برداشته اند. شمار تلف شدگان کودک نیز ۳۷۳ نفر و شمار زخمیان آنها ۱۰۸۳ نفر در این گزارش خوانده شده است. که به این اساس تعداد تلفات زنان نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۷۰ درصد و تعداد تلفات کودکان سه برابر افزایش یافته است.
کمیسیون مستقل حقوق بشر در گزارش خود طالبان را مسئول ۵۶ درصد این تلفات، عاملان نامعلوم را مسئول ۲۲ درصد، نیروهای نظامی حکومت را مسئول ۱۵ درصد و گروه موسم به داعش را مسئول ۷ درصد این تلفات خوانده است.
گزارش حقوق بشر نشان می دهد که ۳۷ درصد تلفات غیر نظامیان ناشی از انفجار مین، موترهای بمب گذاری شده و مواد منفجر ناشده باقی مانده از جنگ، ۳۰ درصد ناشی از ترورهای هدف مند، ۱۸ درصد ناشی از حملات راکتی، ۷ درصد ناشی از درگیری و جنگ های زمینی، ۴ درصد ناشی از حملات هوایی و بیشتر از یک درصد ناشی از حملات انتحاری و مابقی هم ناشی از عملیات شبانه بوده است.
در گزارش آمده است که بیشترین این تلفات؛ حدود چهل درصد در زون جنوب غرب افغانستان و حدود ۱۸ درصد آن در زون مرکز این کشور ثبت شده است.
مسئولین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان یک بار دیگر به پایان بخشیدن جنگ از راه مذاکره و گفتگو تاکید کرده و از سازمان ملل متحد و نهادهای بین المللی دیگر خواسته است «پیش از این که جنگ وحشتناک کنونی به فجایع انسانی بیشتر بینجامد» از تمام امکانات خویش برای پایان جنگ در افغانستان استفاده کند.»
دولت افغانستان و گروه طالبان نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده اما، پیش از این هر دو طرف تلفات غیر نظامیان را در شش ماه اول سال جاری میلادی که از سوی سازمان ملل متحد به آنها نسبت داده شده بود، رد کرده بودند/ بی بی سی فارسی
به دنبال آن که گروه طالبان در حدود چند ماه قبل میز مذاکره صلح را به شکل اعلام ناشده ترک کرده و به جنگ روی آوردند، میزان گراف تلفات ملکی نیز بالا رفت. نسبت داده شدن رقم ۵۶ درصدی تلفات غیر نظامیان در افغانستان از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به طالبان گواه این است که این گروه حتی به جان مردم ملکی نیز اهمیت قایل نیست.
در گذشته نیز گروه طالبان در ولایت های بلخ، بامیان، دایکندی، پروان و بغلان دست به جنایت های ضد بشری زده بودند که به اساس آن هزاران تن از افراد بی گناه به شکل دسته جمعی تیر باران گردیده بودند که نمونه های از قبرستان های آنها در حال حاضر در ولایت بغلان و بامیان وجود دارند.
در حالی طالبان جنگ را نسبت به صلح ترجیح دادند که فرصت آمدن صلح در کشور مساعد گردیده بود و در مورد روند صلح افغانستان تقریباً در سطوح مختلف {ملی، منطقوی و بین المللی} اجماع به وجود آمده بود. گروه طالبان متأسفانه این فرصت را که می شد از آن برای آوردن صلح در کشور بهره گرفت تقریباً از دست دادند و افغانستان را برخلاف انتظار مردم این کشور، به یک مرحله دیگری از جنگ وارد ساختند. که این را می شود به راحتی به مثابه سنگ زدن به شیشه امید افغانستان درد دیده و مصیبت کشیده دانست.
پس از امضای موافقت نامه دوحه میان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان در یک سال و اندی قبل، این روحیه در میان گروه طالبان ایجاد گردید که می شود افغانستان را از طریق زور به عنوان غنیمت جنگی تصاحب کرد. به این خاطر بود، در حالی که نمایندگان این گروه در جاهای مختلف دنیا از جمله کشور قطر، از صلح و گفتگو حرف می زدند، لشکریان طالب شماری از ولسوالی ها را در شماری از ولایت های کشور در تحت تصرف خویش در آوردند و به این ترتیب خواستند که توانایی جنگره گی خویش را به رخ ملت و جهان بکشند. متأسفانه این گروه به این بسنده نکرده و تجاوز خویش بر مراکز ولایت های تخار، هلمند، قندهار، هرات، میدان وردگ، لغمان، بغلان، غور، سرپل و غزنی آغاز کردند.
زمانی که دولت افغانستان به این پی برد که این گروه برای صلح ارزش چندانی قایل نیست و عاشق جنگ است. قوت های مسلح افغانستان با همکاری خیزش های مردمی در بسیاری از ولایت ها و ولسوالی های کشور، برای این گروه جواب دندان شکن دادند. گفته می شود گروه طالبان برای نظامیان پاکستانی وعده سپرده بودند که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان به زودی مراکز بیش از ده ولایت افغانستان را در کنترول خویش در می آورند.
با توجه به گفته فوق می شود روی دو نکته اساسی انگشت گذاشت:
 در این شکی وجود ندارد که جنگ به شکل از اشکال تلفات خود را می داشته باشد، و حتی نمی شود از تلفات غیر نظامیان به شکل صد درصدی جلوگیری کرد. از اینکه آغازگر و تشدید کننده جنگ گروه طالبان بوده است، مسئولیت تلفات تمام افراد ملکی که به نحوی در جنگ کشته و یا زخمی گردیده اند به دوش گروه مذکور می باشد. و به اساس هیچ قانونی گروه طالبان نمی توانند از حمل این بار گران شانه خالی کنند.
 به اساس گزارش کمیسیون حقوق بشر افغانستان مسئول ۱۵ درصد تلفات ملکی نیروهای دفاعی و امنیتی کشور بوده است. از اینکه دولت افغانستان نماینده واقعی و منتخب مردم افغانستان است و به اساس قانون مسئولیت تامین امنیت شهروندان خویش را به عهده دارد، بهتر است که هر چه سریع تر، به شکل بی طرفانه در این مورد تحقیقات کرده و نتایج تحقیقات خویش را با مردم شریک سازد. در آینده با در نظرداشت تحقیقات انجام شده فعالیت های نظامی خویش را طور تنظیم نماید که در آن تا حد ممکن به افراد ملکی آسیبی نرسد.
شمس ذکی

ممکن است شما دوست داشته باشید