روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

عید قربان به خاطر رضای خداوند متعال  و دلنوازی نیازمندان برگزار می گردد

عید قربان یا عید اضحی که جشن بزرگ مسلمانان گفته می شود، همه ساله ، هنگام باادای فریضه حج بیت الله شریف در تمام کشور های اسلامی و کشور عزیز ما برگزار می گردد، رسم و عنعنه برگزاری این جشن بزرگ مسلمانان چنان است که آنعده از مسلمانانی که توان ادای فریضه حج بیت الله شریف را داشته باشند، سفر حج کعبه شریفه و زیارت مرقد پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد مصطفی«ص» را تدارک می بینند و براساس قرعه و نوبت قبل از فرارسیدن ماه ذوی‎الحجه عازم عربستان سعودی می گردند و با رسیدن روزهای عرفه و عید مناسک حج را به جا می‏آورند. آنعده از مسلمانان کشور ما که توانایی قربانی کردن را دارند و قربانی برای شان فرض می باشد در روز اول عید قربان بعد از ادای نماز عید، یک رأس کوسفند، بز، گاو یا شتر را که البته گاوو شتر بیشتر با شراکت ۳-۵ یا هفت تن ذبح می گردد، قربانی می کنند و مقداری از گوشت آنرا در مطابقت به موازین و مقررات قربانی، برای افراد و خانواده های بی‎بضاعت و همسایه های خود توزیع می کنند و یک تعداد دیگر را با مهمانان و خانواده های خویش پخته و مصرف می نمایند.

همین که توزیع گوشت و قربانی بعد از نماز عید ختم گردید، مردم ما از روز اول الی سه روز برای دید وادید اقوام، دوستان خود برای عیدی و احوال پرسی به خانه های می روند وکدورت هایی که تا رسیدن عید درمیان اقوام ایجاد گردیده بود با آغوش گرفتن برادران مسلمان خود و اعضای خانواده ها، کدورت ها وشکرنجی ها را کاملاً دور می سازند و در فضای صلح وشادمانی شب و روزهای عید قربانی را سپری می کنند.

و بادلنوازی خانواده های بی بضاعت به خصوص اقوام و خویشوندان و دست کشیدن برسر اطفال یتیم و خانواده های شهدا، از یک طرف وحدت و همبستگی میان مسلمانان را تحکیم می بخشند و از سوی دیگر عنعنه و رسم پسندیده که در حقیقت تجلیل و بزرگداشت از جشن بزرگ مسلمانان است با سرور و شادمانی همگانی یاد بود به عمل می آورند. تابا این حرکت اجتماعی رضای خداوند«ج» و پیامبر بزرگ اسلام و دلنوازی از خانواده های کم بضاعت و فقیر حاصل گردد.

ولی در سالهای اخیر متأسفانه که دشمنان اسلام و مردم شریف و مسلمان کشور ما که براساس هدایت و سفارش اجنبی ها فعالیت و حرکت می کنند، در روز های عید، با انجام حملات انتحاری بالای مساجد، عیدگاه ها و محلات برگزاری نمازهای عید، مردم متدین کشور ما را شهید و زخمی می سازند  تادستاویزی برای باداران خود تهیه کنند و نفرین مردم را در روز های مقدس عید کمایی نمایند. چنانکه در سال گذشته افراطیون مسلح بالای مساجد در هنگام ادای نماز عید حملات انتحاری و بمب گذاری ها را انجام دادند و تعداد زیادی از مردم ما را شهید و زخمی ساختند و روز های عید را برای آنان به  ماتم و اندوه تبدیل نمودند. سرورو شادمانی مردم را از آنان گرفتند.

مردم متدین و مسلمان کشور ما انتظار دارند که امسال دشمنان مردم با ترس از خدا و ترحم بر مردم رنجدیده کشور ما، از انجام حملات انتحاری و انفجاری دست بکشند و خوشی روز های عید مردم ما را از آنان نگیرند.

عید قربان که جشن بزگ مسلمانان جهان و مسلمانان کشور ما گفته می شود، مسلمانان کشور ما به خاطر زودن گناهان و ادای فریضه حج به خانه خدا«ج» و زیارت مرقد حبیب خدا«ج» حضرت محمد مصطفی «ص» پیامبر بزرگ اسلامی می روندو ادای مناسک حج و عبادت و به درگاه خداوند متعال دعا و زاری می کنند تا از گناه و معصیت پاک شوند. اما در چنین لحظات و روزهای که تمام گناهان حجاج بخشیده می شود،طوری که گفتیم گروپی از تروریستان از خدا ناترس با حملات انتحاری و انفجاری برادران مسلمان ما را در هنگام ادای نماز عید و راز و نیاز به درگاه خداوند«ج» شهید و زخمی می زساند، متأسفانه که با انجام چنین اعمال غیر انسانی خود را مسلمان معرفی می کنند و این چنین شب و روز های که جشن بزرگ مسلمانان و روز های پُرفیض، و برکت و قبول توبه و استغفار از جانب خداوند متعال می باشد. مردم را آرام نمی گذارند، در حالیکه در همین روزهای مقدس حاجیان که در پشته عرفات می روند برای آرامی کشور و تأمین صلح در سرزمین جنگ زده ما دعا می کنند، تا صلح و آرامش در کشور ما تأمین گردد و دست دشمنان مردم از این سرزمین کوتاه شود و سالهای دیگر، تجلیل از جشن بزرگ عید قربان را مردم ما در فضای صلح و ارامش برگزار کنند.

نوری هروی

ممکن است شما دوست داشته باشید