روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

عمران‌خان: پاکستان برای مهار کرونا نیازمند کمک‌های جهانی است

صدراعظم پاکستان با اشاره به درماندگی آن کشور برای مقابله با ویروس همه‌گیر کرونا و همزمان نجات مردم از گرسنگی و مشکلات معیشت، از سازمان ملل متحد و سایر نهادهای بین‌المللی مالی خواست تا به یاری پاکستان و سایر کشورهای در حال انکشاف بشتابند.
عمران‌خان اخیراً در گفتگویی خطاب به جامعه جهانی که از شبکه دولتی پاکستان پخش شد، افزود: کشورهای در حال توسعه از جمله پاکستان با چالش جدی کرونا و افزایش گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند.وی خواستار «ابتکار جهانی برای تسهیل در پرداخت بدهی‌ها» شد و تأکید کرد: ما نیازمند تدوین برنامه جدید برای پرداخت بدهی‌های خارجی خود استیم و از جامعه بین الملل از جمله سرمنشی سازمان ملل متحد و سایر نهادهای جهانی مالی می‌خواهیم در این خصوص ما را یاری کنند. عمران‌خان اظهار کرد: کشورهایی مثل امریکا، آلمان و جاپان برای مهار کرونا صدها میلیارد دالر بسته‌های مالی برای مردم خود اختصاص داده‌اند، اما پاکستان تنها هشت میلیارد دالر برای مبارزه با کرونا و نجات مردم از پیامدهای خطرناک آن اختصاص داده است و توانایی بیشتر برای جلوگیری از گرسنگی را ندارد.وی بیان کرد: نظام سلامت پاکستان توانایی و بودجه کافی برای مبارزه با کرونا را ندارد و ما بیم آن داریم که تشدید طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، تداوم تعطیلی شهرها و توقف معیشت منجر به گرسنگی و بروز بحران انسانی شود.
صدراعظم پاکستان ادامه داد: مبارزه کرونا و همزمان تأمین نیازهای اولیه مردم از جمله غلبه بر گرسنگی چالش اصلی پاکستان در زمان فعلی است و از جامعه بین الملل می‌خواهیم که برای نجات جان مردم از ویروس کرونا و گرسنگی به کمک ما بشتابد. ستاد مدیریت بحران و مقابله با کرونا در پاکستان، دیروز شمار مبتلایان به کرونا را پنج هزار و ۱۸۳ تن اعلام کرد و افزود: ۳۷ بیمار در شرایط بحرانی بسر می‌برند و ۸۸ تن نیز تاکنون بر اثر این ویروس جان باخته اند. افزایش شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در پاکستان همچنان سرعت جهشی دارد و مسئولان هشدار دادند که اگر سطح تمهیدات صحی و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تشدید نشود، مهار کرونا از اداره خارج خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید