روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

عمارت‌های میلیونی مقام‌های دولت پیشین افغانستان در کجاها قرار دارند؟

نوشته: جسیکا دوناتی (وال‌استریت‌ژورنال)

برگردان: حمید فرهادی

به نقل از نزدیکان اشرف غنی، آقای غنی پس از فرار از افغانستان ابتدا با همسرش در یک سوئیت در هتل پنج ستاره «سنت رجیس» در ابوظبی اسکان یافت و ماه‌ها در آنجا ماند. سپس همسر وی به یک ویلای خصوصی که توسط دولت امارات برای اقامت دایم آن‌ها اختصاص داده شده، نقل مکان کرده است.

سخنگوی دولت امارات گفت که آقای غنی و خانواده‌اش به دلایل بشردوستانه همراه با سایر افغان‌های فراری مورد استقبال قرار گرفته‌اند.

اسناد عمومی ایالات متحده، اطلاعات تازه‌ از از زندگی برخی‌ مقام‌های پیشین افغانستان در آمریکا به دست میدهد.

از آن جمله یکی، حمدالله محب، نزدیک‌ترین متحد رئیس جمهور مخلوع و مشاور امنیت ملی دولت پیشین است. محب یکی از افرادی بود که اشرف غنی را هنگام فرار از افغانستان همراهی می‌کرد.

حمدالله محب، مدت طولانی با ایالات متحده روابط نزدیکی داشته است و همسر وی یک آمریکایی‌تبار است. محب در مصاحبه ای گفت که او در طول دوران ماموریتش در افغانستان شهروند بریتانیا باقی ماند. آقای محب ادعا کرده است که قبل از سقوط دولت به دست طالبان، به خاطر رفع نگرانی از امنیت و سلامت همسر باردارش، خانواده‌اش را به هتل «شانگری لا» در ابوظبی انتقال داده بود که هزینه آن توسط دولت امارات تأمین می‌شد.

مقام‌های امارات متحده عربی می‌گویند که این اقامتگاه‌ها را نیز به دلایل بشردوستانه فراهم کرده است.

طبق اسناد عمومی و تأیید محب، خانواده‌ی وی بعداً به یک خانه چهار خوابه در خلیج جذاب با درختان نخل خرما در فلوریدا نقل مکان کردند. این خانه متعلق به مادر همسر آقای محب است.

بر اساس سوابق عمومی و تایید محب، همسر وی صاحب املاک تجاری کوچک در شمال‌شرقی واشنگتن دی سی است.

محب گفت که در هیچ کجای دنیا ملکی به نام خود ندارد.

آقای محب در یک گفت‌وگو که از یک ویلا در امارات متحده عربی که به گفته خودش توسط دولت امارات برای اقامت موقتش داده شده بود، سخن می‌گفت، افزود: «از زمان سقوط کابل، شایعات زیادی از هرسو به گوش می‌رسد.

من شخصاً از این موضوع ناراحت هستم.

من فداکاری‌های مالی کردم تا برای دولت کار کنم».

سوابق املاک و شرکت‌های ایالات متحده نشان می‌دهد که اکلیل حکیمی، وزیر مالیه و متحد قدیمی اشرف غنی، حداقل ۱۰ ملک در کالیفرنیا خریداری کرده است، از جمله در زمان ماموریش در وزارت مالیه افغانستان و پس از ترک این کشور در سال ۲۰۱۸٫

پس از کناره گیری [از سمت وزارت مالیه]، آقای حکیمی و همسرش، سلطانه حکیمی، هشت مورد از املاک‌شان را به شرکتی به اسمی «گروه زالا» واگذار کردند که در«لاگونا نیگل» موقعیت دارد.

سوابق این شرکت نشان میدهد که همسر آقای حکیمی، مالک آن است.

طبق سوابق املاک کالیفرنیا، دارایی آن‌ها شامل یک خانه پنج خوابه دارای یک استخر، در محل لوکس «لاگونا نیگوئل» در نزدیکی ساحل می‌شود.

طبق گفته شرکت املاک «زیلو»، ارزش آن ۲٫۵ میلیون دالر است.

در مجموع ارزش این ۱۰ ملک، بیش از ۱۰ میلیون دالر خوانده شده است.

طبق سوابق املاک «اورنج کانتی»، آخرین خرید این زوج که در اوایل امسال انجام شد، یک آپارتمان ۱٫۱ میلیون دالری در ساحل جنوبی «کوو» در یک محل توسعه یافته ایالت کالیفرنیا بود.

با تلاش زیاد، نتوانستیم با آقای حکیمی تماس برقرار کنیم و وی به ایمیل‌های ما پاسخ نداد. زنی که زنگ درب اقامتگاهش در «لاگونا نیگل» را پاسخ داد، گفت که او [اکلیل حکیمی] در خانه نیست و از اظهار نظر بیشتر خودداری کرد.

آخرین وزیر مالیه افغانستان، خالد پاینده، دارای دو ملک در نزدیکی واشنگتن دی سی است که به گفته خود پاینده، یکی از آن‌ها با پول نقد خریداری شده است. اطلاعات املاک تجاری «زیلو» نشان می‌دهد که ارزش آن‌ها بیش از ۱ میلیون دالر است.

او در ایمیلی در پاسخ به سوال وال‌استریت‌ژورنال گفت: «داشتن خانه‌ای [که دارای رهن است] و اجاره شده، لزوماً به این معنا نیست که شما با مشکلات مالی و نقدینگی مواجه نیستید».

او افزوده است که پس از ورود به ایالات متحده، او برای مدیریت مالی خود، به طور موقت به عنوان راننده «اوبر» کار می‌کند.

حنیف اتمر، وزیر خارجه دولت پیشین افغانستان، به وال‌استریت‌ژورنال گفت، زمانی که ارگ ریاست جمهوری خواستار بازگشت پاسپورت آقای غنی [از وزارت خارجه] شد، او خواست که به ارگ ریاست جمهوری رفته به رییس جمهور افغانستان در مورد عواقب فرار از افغانستان و فروپاشی احتمالی دولت هشدار دهد.

آقای اتمر گفت، روز بعد هنگامی که با پاسپورت‌های رئیس جمهور به ارگ رسید و دید که آقای غنی رفته، شوکه شده است.

او از وزیر امور خارجه ترکیه برای خروج کمک خواست. ترکیه چندین مقام ارشد کابینه و بستگان آن‌ها را به خارج از کشور منتقل کرد و آقای اتمر گفت که آن‌ها سپس به سمت املاکی که در خارج از افغانستان داشتند، رفتند.

سفارت ترکیه در واشنگتن دی سی به درخواست ما برای اظهار نظر در این مورد پاسخ نداد.

معاون پیشین  رئیس جمهور افغانستان، عبدالرشید دوستم، شاید بلندپایه‌ترین مقام پیشین این کشور باشد که اکنون در ترکیه به سر می‌برد.

یک روزنامه‌نگار محلی عکسی را در توییتر منتشر کرد که به گفته‌ی او نشان میداد که آقای دوستم مهمانی را در محل اقامتش در محله گران‌قیمت (آو-آن) در آنکارا، پذیرایی می‌کند.

نمی‌توان مشخص کرد که آقای دوستم چه زمانی خانه را خریداری کرده است و سخنگوی آقای دوستم از اظهار نظر در این مورد خودداری کرد.

دیتابیس سوابق اموال دبی که توسط وال استریت ژورنال بررسی شده نیز حاوی سوابق مهم چندین مقام بلندپایه پیشین دولت افغانستان است.

یکی از افرادی که سوابق وی در اختیار وال‌استریت‌ژورنال قرار گرفته، مصطفی مستور وزیر اقتصاد دولت آقای غنی [خواهرزاده و از افراد نزدیک به عبدالله عبدالله] است که مالک یک «کَندو» (مسکونه تجاری) در محله توسعه‌یافته در «مارینا» دبی است. آقای مستور گفت که او این سرمایه‌گذاری را قبل از اینکه وزیر اقتصاد شود انجام داده و در آپارتمانی زندگی می‌کند که ماه‌ها قبل از فروپاشی دولت افغانستان در استانبول خریداری شده است. آقای مستور در ایمیلی نوشت: «هیچ چیز پنهانی وجود نداشت و این تنها سرمایه‌گذاری من در دبی بود».

عطا محمد نور، والی قدرتمند پیشین ولایت بلخ نیز فعلا در آپارتمانی که در یک منطقه گران‌قیمت دبی معروف به جزیره «نخل» (جزیره مصنوعی شبیه درخت نخل) است  اقامت دارد. سخنگوی عطای نور گفت که این تنها ملکی است که والی پیشین بلخ در خارج از افغانستان دارد.»

 

ممکن است شما دوست داشته باشید