روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

علمای کویت جنگ در افغانستان را نامشروع خواندند

گروهی از علمای پرنفوذ و معتبر کشور کویت ذریعۀ مطالبه مطبوعاتی جنگ جاری در افغانستان را محکوم کرده و نسبت آن را با اسلام و جهاد رد کردند. این علما با درنظرداشت نصوص صریح دینی خواستار عاجل ختم جنگ و تامین صلح پایدار در افغانستان گردیده اند.
در این مطالبه مطبوعاتی آمده است: “از نظر ما هیچ بهانه‌ و یا دلیل شرعی برای جنگ جاری افغانستان وجود ندارد؛ خصوصاً بعد از این که تحریک طالبان معاهدۀ صلح را با ایالات متحده امضا کرده است؛ پس قطعاً برای هیچ طرفی جواز ندارد که علیه طرف دیگر دست به حمله بزنند و از نظر نصوص شرعی و استدلال عقلی قطعاً جواز ندارد که این جنگ به اسلام و جهاد نسبت داده شود”. این گروه علما با استناد با آیات قرآن عظیم الشأن و احادیث پیامبر اکرم (ص) خواسته اند تا جنګ در افغانستان ختم، آتش بس تأمین و صلح سرتاسری که همانا هدف اصلی و اساسی دین مقدس اسلام است تأمین گردد.
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان با ابراز سپاس از صدور اعلامیۀ علمای کرام کشور دوست و برادر کویت، این اقدام صلح‌خواهانه آنان را گامی مهم در راستای حمایت از دیدگاه صلح‌خواهانه مردم و دولت افغانستان دانسته، تأکید می‌کند که دست کشیدن طالبان از جنگی که علما آن را حرام خوانده اند، شرایط کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس فوری را برای برقراری صلح و ثبات دایمی در کشور فراهم می‌کند

ممکن است شما دوست داشته باشید