روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

عبدالغنی برادر: با چهره‌های دولت قبلی، نظام را بدنام نمی‎سازیم

ملا عبدالغنی برادر، معاون نخست رئیس الوزرای امارت اسلامی افغانستان در مصاحبه ای با تلویزیون ملی گفته است: تصمیم گرفتیم که با آوردن چهره‌های دولت قبلی ، نظام طالبان را “بدنام” نسازیم.

برادر پس از مدتی که کمتر در رسانه‌ها ظاهر می‌شد، در یک مصاحبه ویژه با تلویزیون ملی افغانستان گفت: «درجریان مذاکرات صلح با امریکا در دوحه، امریکا نام‌های افرادی در دولت قبلی را داده بود که با آنها دولت مشترکی بسازیم.»

او گفت: «ما بین خود تصمیم گرفتیم که اعضای دولت قبلی که عادت به فساد دارند، نمی‌توانند در نظام ما وارد شوند، شمار شان چند نفر است، اما وارد شدن آنها تمام نظام را بدنام می‌کند.»

برادر با بیان وجود فساد در دولت پیشین گفت: آنها از عادت خود به فساد و قتل و غارت نمی‌توانند دست بکشند.

معاون اول رئیس الوزرا گفت که طالبان در هنگام ورود به کابل، هیچ برنامه‌ای برای ترور محمد اشرف غنی رئیس جمهور پیشین نداشتند. اما غنی و سایر نزدیکان او می‌گویند که طالبان پس از تصرف کابل، پایتخت، قصد ترور او را داشته‌ اند. برادر این اتهامات را رد کرد و گفت بسیاری از رهبران و سیاستمداران افغانستان در حال حاضر در افغانستان هستند و به گفته او، زندگی عادی دارند و با مردم ملاقات می‌کنند.”

ظاهراً منظور او حامد کرزی رئیس جمهور پیشین و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی پیشین بود که هر دو پس از سقوط طالبان در کابل حضور دارند. اما محمد اشرف غنی رئیس جمهور فراری و هفت تن از نزدیک‌ترین مشاوران وی و اکثر اعضای کابینه سابق وی در جریان سقوط کابل از افغانستان گریختند.

معاون نخست رئیس الوزرای امارت اسلامی از کمک‌های بشردوستانه جهانی سپاس‌گزاری کرد اما گفت “کافی” نیست و باید دولت طالبان به رسمیت شناخته شود تا با کشورهای مختلف روابط اقتصادی و تجارتی برقرار کنیم.

او گفت: کابینه فعلی سرپرست و موقت است و در درازمدت فکر وارد کردن افراد دارای “استعداد و اهلیت” را به عنوان معاون یا وزیر داریم.

عبدالغنی برادر در پاسخ به سوالی در مورد گزارش‌های قتل و شکنجه افسران پیشین افغانستان گفت: تمام افراد دولت پیشین شامل عفو عمومی شده و طالبان “برنامه کشتن کسی را ندارد”.

با این حال، برادر گفت: با سربازان حکومت پیشین “آشکارا زیاده‌روی نشده” است و اضافه کرد: اگر در بعضی موارد شخصی و پنهانی صورت گرفته باشد، عاملان آنها بازداشت شده‌اند، رهبر طالبان فرمان عفو داد و دوباره بر اجرای آن تاکید کرد.

عبدالغنی برادر در مورد کار و تحصیل زنان گفت: همه حق آموزش دارند. او تعطیلی دانشگاه‌های دولتی را به دلایل “اقتصادی و اخلاقی” دانست و گفت که دولت طالبان دستور العمل آموزش زنان را تنظیم خواهد کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید