روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

عبدالعزیز ابراهیمی: کمیسیون مستقل انتخابات تلاش می کند تا اصلاحات را در مرکز و ولایات به وجود بیاورد

قرار است انتخابات ریاست جمهوری، در ۲۹ سرطان سال آینده در افغانستان برگزار شود تاکنون ۱۸ تن به شمول رهبران حکومت وحدت ملی، به حیث نامزدان ریاست جمهورى ثبت نام کرده اند خبرنگارروزنامه ملی انیس روی این موضوع مصاحبه ای با عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات انجام داده که نشر می گردد.

عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت: کمیسیون مستقل انتخابات تلاش می‎کند تا یک سلسله اصلاحات را بوجود بیاورد بعداً به طرف انتخابات ریاست جمهوری
 ۲۹ سرطان ۱۳۹۸ که همزمان با انتخابات پارلمانی ولایت غزنی ، شورا های ولایتی و شورای های ولسوالی ها
می باشد،برود
.

ما درس ها و تجارب را از انتخابات ولسی جرگه ۲۸ میزان ۱۳۹۷ فرا گرفتیم باید در قدم نخست اصلاحات در سطح کمیسیون انتخابات بوجود بیاوریم تا در انتخابات ریاست جمهوری با مشکلات و چالش ها مواجه نشویم.

ابتداکمیسیون مستقل انتخابات روی تشکیل به سطح معاونین، رؤسا و کارمندان ارشد کار می کند تا ریفورم و اصلاحات را در مرکز
و ولایات کشور  بوجود بیاورد
.چنانچه مشکلات اساسی در بخش چگونگی استفاده از سیستم بایو متریک در انتخابات ولسی جرگه افغانستان بود اکنون تیم های تخنیکی کمیسیون انتخابات کار می کنند تا مشکل یاد شده در انتخابات پیش روی مرفوع گردد.

معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات، نبود نام برخی مردم،مشکلات املایی و انشایی و بعضی از موارد دیگر را یکی از مشکلات در انتخابات ولسی جرگه خوانده افزود:

کمیسیون انتخابات به خاطر حل این مشکل به شدت کارمی کند تا اصلاحات در فهرست رای دهندگان بوجود بی آید.

کمیسیون انتخابات در بخش بلند بردن سطح آگاهی و آموزش کارمندان در روز انتخابات ریاست جمهوری کار می کند تا مدیریت بهتری را نسبت به انتخابات ولسی جرگه در انتخابات ریاست جمهوری داشته باشد.

با عملی شدن این برنامه ها ما میتوانیم که انتخابات ریاست جمهوری را به طور شفاف و بهتر درکشور برگزار کنیم.

از سویی هم کمیسیون انتخابات تلاش دارد به خاطر برگزاری انتخابات بهتر مشوره های ناظرین انتخاباتی،اعضای جامعه مدنی
رسانه‎ها، نمایندگان احزاب و جریان های سیاسی را بگیرد
.

وی از همکاری ارگان های امنیتی و کشفی افغانستان در تأمین امنیت برگزاری انتخابات ولسی جرگه قدردانی کرده گفت که باید نیروهای امنیتی تأمین امنیت انتخابات پیش روی کمیسیون انتخابات را کمک کند تا انتخابات در یک فضای امن برگزار گردد و مردم بتوانند به پای صندوق هارفته رای خود را بدهند.

در کنار آن موارد دیگر تعهد حکومت و جامعه جهانی نسبت به تأمین بودجه مالی انتخابات ریاست جمهوری است ما این سلسله اصلاحات‎را بوجود بیاوریم امید وار هستیم که ما را بیشتر کمک بکنند و تعهد نیز سپرده اند.

۱۸ تن به شمول رهبران حکومت وحدت ملی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده ثبت نام کرده اند و این روند به پایان رسیده اکنون بررسی اسناد و مدارک کاندیدان ریاست جمهوری به شدت جریان دارد.

کمیسیون انتخابات کوشش می کند تا ۱۶ دلو سال روان بتواند فهرست ابتدایی کاندیدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند و بعد از آن، مردم افغانستان حق دارند در مطابقت به اعلام فهرست ابتدایی شکایات شان را به کمیسیون شکایات انتخابات درج نمایند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی نسبت به اعلام فهرست ابتدایی نامزدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری بررسی های خود را انجام دهد و بعداً از آن یافته ها و فیصله خویش را برای کمیسیون مستقل انتخابات بفرستد تا ما فهرست نهایی را اعلام کنیم.

کمیسیون انتخابات به تاریخ ۱۰ حوت سال روان روند تقویتی ثبت نام رای دهندگان را به خاطر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری انجام می دهد یعنی آن عده از کسانی که به دلیل مشکلات گوناگون نتوانستند در انتخابات ولسی جرگه ثبت نام کنند و یا هم سن قانونی آنان تکمیل نشده بود می توانند به تاریخ ۱۰ حوت سالجاری در مرکز و ولایات کشور ثبت نام نمایند.

وی در اخیر صحبتهایش خاطر نشان ساخت که کمپاین انتخاباتی کاندیدان ریاست جمهوری به تاریخ۲۹ ثور ۱۳۹۸ آغاز می شود و برای ۶۰ روز ادامه پیدا می کند.

خواجه نصیر احمد صدیقی

ممکن است شما دوست داشته باشید