روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

عبدالجواد نورزی: اکنون نتایج معاینات کرونا دو تا سه روز را در بر می گیرد

انتشار ویروس کرونا در افغانستان زمانی اتفاق افتاد که دولت و مردم، هیچ نوع امکانات لازم برای مبارزه با آن در اختیار نداشتند، از همین رو با کسترش ویروس کرونا و مراجعه جمعی مردم به مراکز معاینه و تداوی، شکایت برخی از هموطنان را در پی داشت، خبرنگار روزنامه ملی انیس پیرامون موضوع گفتگویی را با داکتر عبدالجواد نورزی سرطبیب شفاخانه ملی تخصصی افغان- جاپان انجام داده است که باهم می خوانیم:
عبدالجواد نورزی سرطبیب شفاخانه ملی تخصصی امراض ساری افغان- جاپان در رابطه به فعالیت های این شفاخانه به خبرنگار روزنامه ملی انیس گفت: در شفاخانه افغان- جاپان تغییراتی که در این اواخر به وجود آمده است، کتگوری مریضان به مریضان وخیم، متوسط و مریضانی که در عدم کفایت تنفسی می باشند، بوده است. حالا تقریباً ۱۷ نوع معاینه که جزء خدمات مریضان داخل بستر است در این شفاخانه انجام می شود، قبلاً نتایج معاینات مریضان مصاب به ویروس کرونا ۱۰ الی ۱۵ روز را در بر می گرفت، حالا در مدت ۳ روز نتیجه معاینه مریضان مشخص می گردد.
نورزی افزود: در قسمت پرسونل تغییرات کلی به وجود آمده است و تا هفته های قبل ما کمبود شدید پرسونل داشتیم، هرچند از طریق پروسه رقابت آزاد تقریباً ۳۵ تن را در تشکیلات خود جذب نمودیم. با آنهم کمبود متخصصین مشکل عمده ماست.
سرطبیب شفاخانه افغان- جاپان علاوه کرد: در شفاخانه افغان- جاپان بعضی بخش ها تازه ایجاد شده است که قبلاً موجود نبود، از جمله دو سیستم کتگوری فعلاً فعال شده است که مریضان در آن کتگوری می شوند، یعنی آنانی که نیاز به مراقبت جدی دارند به اتاق عاجل ارسال می شوند و مریضانی که حالت صحی شان وخیم نیست و نیاز به آکسیجن ندارند به آنان توصیه صحی شده دواهای تقویتی داده می شود و به قرنطین خانگی سوق می شوند و بعضی مریضانی که در حد متوسط اند، در واردهای عادی سراپا بستری می شود، مریضان دیگری هم داریم که در وارد مشکوک بستری می شوند. یک بخش دیگر ایجاد کردیم به نام بخش مراقبت های جدی و آن مخصوص مریضانی است که نتیجه معاینات شان هنوز نیامده ولی حالت صحی شان وخیم است، ما آنان را در همان بخش بستری می کنیم. بخش دیگری به نام ایمرجنسی روم یا اتاق عاجل که قبلاً وجود نداشت ایجاد کرده ایم و مریضانی که بسیار شدید می باشند و به مراقبت های عاجل نیاز دارند، به اتاق عاجل فرستاده شده و معاینات شان گرفته می شود.
سرطبیب شفاخانه افغان- جاپان افزود: ما یک سیستم دیگر نیز ایجاد کردیم که نظم در معاینات است، مریضان بخش عاجل وقتی تصمیم به بستری شدن شان گرفته می شود معاینات شان گرفته و مخصوصاً معاینات پی.سی.آر آنان دو تست انجام می شود، که هم تست خون و هم تست افرازات انفی (بینی) است بعد از نمونه گیری، مریض بستری می شود، این از جمله تغییراتی که اخیراً به وجود آمده است.
نورزی اظهار داشت: بعضی معایناتی که جزء خدمات اساسی مریضان داخل بستر ما است از جمله معاینات جگر و دیگر مریضان شکر است که در اینجا تداوی می شود.
سرطبیب شفاخانه افغان- جاپان در مورد نتیجه تست خون مریضان مصاب به ویروس کرونا که چه زمانی را در بر می گیرد گفت: قبلاً مدت طولانی را در بر می گرفت، تا نتیجه مثبت یا منفی آن مشخص می شد به خاطری که به تعداد بیش از ۲۰۰۰ مورد نمونه در لابراتوارهای مرکزی جمع آوری می گردید، ولی معاینات فقط با چند ماشینی که داشتیم انجام می شد، طبعاً زمان زیادی را در بر می گرفت، اما فعلاً با امکاناتی که در اختیار ما قرار گرفته است، نتایج معاینات مریضان مصاب به ویروس کرونا دو الی سه روز را در بر می گیرد و مشکلی که هنوز هم با آن مواجه هستیم نبود متخصصین است. همچنان ما در قسمت لیلیه مشکل جدی داریم، لیلیه ما به آن اندازه ای نیست که مشکلات ما را مرفوع سازد. ما از دولت می خواهیم که بعضی وسایلی که نیاز جدی ما است تهیه شود و بعضی از ادویه ای که امروز در برخی از کشورها نسبتاً نتیجه خوب داده است در تهیه آن با ما کمک نماید.
نورزی در رابطه به اینکه مردم از شفاخانه افغان- جاپان شکایت دارند گفت: تلاش ما این است که خدمات خوب برای مریضان عرضه کنیم، قبلاً اگر دوا نبود، شکایت مریضان موجه بود، اکنون با همکاری وزارت صحت عامه دوا موجود است و ما از این دوا برای تمام مریضان داخل بستر و مریضانی که لازم باشد در قسمت سراپا استفاده می کنیم، باید واضیح بسازم؛ اول اینکه مردم ما متأسفانه همکار با طبیب خود نیستند و مریض را به مرحله بسیار وخیم که رسید بعد به شفاخانه می آورند، یعنی به اصطلاح طبی در مراحل آخری می باشد. پرسونل صحی ما کمک و همکاری انسانی و مسلکی خود را با همه یکسان انجام می دهند و بعضی از مریض داران، مریض خود را رها می کنند، ولی پرسونل صحی ما است که در کنار آنان می مانند، طوری که همه می دانند ما دو تن از همکاران خود را از دست دادیم و همین اکنون یک تعداد پرسونل صحی ما مصاب به ویروس کرونا است که در قرنطین خانگی به سر می برند.
وی در اخیر گفت: از مردم خود خواهش می کنیم که توصیه های صحی وزارت صحت عامه و قرنطین را جدی بگیرند، زیرا بی اعتنایی به این موارد زمینه را برای نشر و پخش ویروس کرونا مهیا می سازد، امیدواریم مردم عزیز ما با درنظرداشت نکات صحی و رعایت قرنطین سبب نجات خود، اعضای خانواده و سایر هموطنان خود گردند.
محمد نعیم نوابی

ممکن است شما دوست داشته باشید