روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

طرح ایجاد یک پوهنتون مشترک میان افغانستان و روسیه

سفیر روسیه در کابل طرح ایجاد یک پوهنتون مشترک میان افغانستان و این کشور را داده است.

وزارت تحصیلات عالی دیروز در یک خبرنامه گفته است: الکساند رمانتیتسکی، سفیر روسیه در دیدار با عبدالتواب بالاکرزی  سرپرست وزارت تحصیلات عالی، روابط علمی میان دولت‌های دو کشور را دیرینه خوانده و بر تداوم این روابط تاکید کرده است.

بر اساس این خبرنامه، سفیر روسیه در افغانستان اعلام کرده که کشورش علاقه‌مند به روابط گسترده علمی با افغانستان است و آماده است تا با
امضای تفاهم‌نامه‌های جدید، روابط خود را با پوهنتون های افغانستان توسعه دهد.

سفیر روسیه به سرپرست وزارت تحصیلات عالی پیش‌نهاد کرده تا با ایجاد یک پوهنتون معیاری مشترک میان روسیه و افغانستان، روابط علمی دو کشور تقویت شود و هم‌چنان دیپارتمنت‌های زبان روسی در پوهنځی های افغانستان ایجاد و این بخش با هم‌کاری روسیه تقویت گردد.

در این دیدار، سرپرست وزارت تحصیلات کشور ضمن قدردانی از همکاری‌‌های دولت روسیه در بخش‌های علمی و تحصیلی، از طرح پوهنتون مشترک میان دو کشور استقبال کرده است.

بالاکرزی از توسعه تدریس زبان روسی در نهادهای علمی افغانستان استقبال کرده و افزوده که این طرح در آغاز در قالب کورس‌های آموزشی کوتاه‌مدت و درازمدت آموزش زبان روسی پی‌گیری شود و به تدریج به دیپارتمنت بخش زبان و ادب روسی در پوهنتون  های افغانستان رسمیت داده می‌شود.

روسیه از جمله کشورهایی است که سالانه ۳۶۰ بورسیه تحصیلی را در اختیار افغانستان قرار می‌دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید