روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

طالب باید بدانند که این خاک همیشه با شعار الله اکبر ایستاده است

هزاران تن از افغان‌ها شب گذشته با سر دادن نعره‌های “الله اکبر” در کابل و سایر ولایت‌ها، مخالفت‌شان را با جنگ طالبان اعلام کردند. هزاران تن به جاده‌ها ریختند و یا از پشت بام‌های‌شان پیام دادند. از ساعت ۹:۰۰ شب، سردادن نعره “الله اکبر” آغاز شد. در شعارهای‌شان هم حمایت از افغانستان و نفرین به دشمن شنیده می‌شد
غنی که روز سه‌شنبه( ۱۲ اسد) در مراسم افتتاح برنامه پرداخت معاشات کارمندان خدمات ملکی بصورت الکترونیکی در ارگ ریاست جمهوری صحبت می‌کرد گفت:” شب گذشته مردم ولایت هرات واقعیتی اینکه، کی نمایندگی از شعار الله اکبر می‌کند و کی احکام خداوند را تمثیل می‌کند را با صد‌های بلند نشان دادند.
رئیس جمهور گفت:” طالب باید بدانند که این خاک همیشه با شعار الله اکبر ایستاده است و هیچ کسی به مردم الله اکبر را داده نمی‌توانند
غنی افزود:” عمل طالبان فتنه، فساد، تباهی و خلاف تمام احکام الهی است. گفتنی است که باشندگان ولایت هرات شب گذشته با سر دادن فریاد الله اکبر حمایت‌شان را از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور اعلام کردند.
امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری نیز در واکنش به این اقدام باشندگان هراتیان در صفحه فیسبوک خود نوشته است:”هراتیان با فرهنگ و با تاریخ با فریاد‌های نعره تکبیر انزجار و نفرت خویش را بر ضد طالب – حامیان طالب و تزویر گرایان دین به نمایش گذاشتند. منتظر چنین حرکت و لحظه‌ ای بودم. گلویم را بغض بی‌تعریف گرفته است و می‌خواهم بال بکشم و با هراتیان بپویندم و همصدا شوم.
پس از ولایت هرات، کابلی‌ها نیز در اعتراض به جنگ و خشونت در افغانستان، با سردادن شعار الله‌اکبر از نیروهای امنیتی این کشور دفاع کردند. برخی چهره‌های دولتی از جمله معاون اول امرالله صالح نیز به این حرکت خودجوش پیوستند در بیشتر ولایت‌های افغانستان از جمله بادغیس، نیمروز ننگرهار و سایر ولایت های این کشور نیز مردم در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان شعار الله اکبر سر دادند
امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری نیز شب گذشته در کنار ساکنان کابل به جاده‌های شهر بیرون شده و به حمایت از نیروهای امنیتی شعار داد.
همچنین ساکنان ننگرهار نیز در ادامه این حرکت، با سردادن شعار الله اکبر در بخش‌های گوناگون شهر جلال آباد پشتیبانی شان را از نیروهای امنیتی افغان اعلام کردند
عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، از این حرکت به عنوان «حماسه ماندگار» مردم کابل هرات وسایرولایات کشور یاد کرد.
وی گفت: «کشور و مردم ما در یک آزمون تاریخی و دشوار قراردارند. طالبان به جای لبیک به صدای صلح‌خواهی مردم راه جنگ، ویران‌گری، غارت و چپاول پیشه‌کرده‌اند. حمله بر بزرگ شهرهای هرات، تالقان، قندهار، هلمند و… گواه روشن نیت جنگ‌جویانه و ویران‌گر این جریان است.»
حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، نیز در این مورد گفت که طنین با صلابت صداهای تکبیر مردم شریف هرات و کابلیان را نشانه آشکار بیزاری مردم افغانستان از جنگ تحمیلی بیگانه در کشور و شکل گرفتن یک قیام ملی علیه آن است.
وی افزود: به طالبان می‌گویم که این حرکت خود جوش مردمی را یک هشدار جدی دانسته و از ادامه جنگ، کشتار و تخریب خانه‌ها، روستاها و زیربناهای مردم افغانستان دست برداشته برای تأمین صلح در این سرزمین کهن‌سال هم صدا شده و یک‌جا با مردم ستمدیده ما زندگی در صلح با عزت را آغاز نمایند.
این در حالی است که هشتگ الله_اکبر در شبکه‌های اجتماعی داغ شده و کاربران با انتشار پست‌هایی از این حرکت خودجوش مردمی حمایت و از جنگ و اقدامات اخیر طالبان در نقاط مختلف افغانستان اعلام برائت کردند.
مردم کابل می‌گویند: “در وضعیت فعلی که کشور ما در بحران قرار دارد و مخالفین مسلح به عنوان ابزار استخبارات منطقه در صدد تخریب و ناآرامی کشور ما استند، این رسالت ملی و میهنی ماست که از نیرو های امنیتی به عنوان کسانی که از شرف و عزت و وقار مردم دفاع می‌کنند، حمایت کنیم و به حمایت از آن‌ها در کمپاین‌های که برگزار می‌شود، اشتراک کنیم و به همین خاطر ما امشب پشت بام‌ها برآمدیم و در حمایت از نیروهای امنیتی ما الله اکبر گفتیم.
دستۀ دیگری که بیرق افغانستان را حمل می‌کردند، شعار می‌دادند که خم شدن قامت کابل، ناممکن است شعارمی دادند.
همزمان با کابل، ساعت ۹:۰۰ شب گذشته (۱۲ اسد) در کندهار، خوست، کنر، ننگرهار، جوزجان و چندین ولایت دیگر هم نعره “الله اکبر” آغاز شد.
صدها تن با حمل بیرق‌های افغانستان در جاده‌ها سرازیر شدند و یا از پشت بام‌های‌شان نعره سر دادند
با آن که جنگ به دروازه‌های شهر کندهار و بعضی والسوالی ها رسیده، صدها تن در مراسم نعرۀ دیشب اشتراک کردند.
در میدان مرکزی خوست هم مردم با سردادن شعار از نیرو های امنیتی افغانستان اعلام حمایت کردند.
در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان هم گروهی از مردم نعره سر دادند و مخالفت‌شان را با جنگ ابراز کردند.
این حرکت، دوشنبه شب در مخالفت با جنگ طالبان و حمایت از نیروهای امنیتی افغان از هرات آغاز شد.
این کار باشنده‌های هرات، باعث ایجاد هشتگی تحت نام “الله اکبر” در شبکه اجتماعی توییتر شد.
این حرکت مردمی که در مخالفت با حمله‌های طالبان و در حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان صورت گرفته، خود جوش عنوان شده. اما در زمانی مردم دست به چنین کاری زده اند که جنگ با شدت زیاد در مناطق مختلف افغانستان ادامه دارد.
با وجود این همه، فضای خاموش و خفته در جنگ چندین شهر، در نتیجۀ نعره‌های الله اکبر در هم شکست و ظاهراً پیام همبستگی داد.
نهادهای دفاعی و امنیتی کشور ستون پایه هایی اند که ثبات نظام بر آنها استوار می باشند و بدون این نهادها و نیروها کشور نمی تواند سرپای خودش ایستاد شده و در برابر تهدیدها و تهاجم دشمنان خارجی و داخلی مقاومت کند. نیروهای دفاعی و امنیتی هستند که شبانه روز از استقلال، تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشور دفاع می کنند تا مردم افغانستان در راحتی و آرامش به سر ببرند.
همه شاهد هستیم که گروه های تروریستی در سراسر کشور فعالیت دارند و از هر فرصت و زمینه¬ای برای برهم زدن امنیت و آرامش کشور بهره می برند. در طی یک سال هزاران حمله تروریستی و تهاجمی دشمن در سراسر کشور انجام می شود و بسیاری از مناطق و ولسوالی ها در معرض تهدید قرار می گیرد؛ اما با این حال شهروندان کشور در شهرها و روستاها می توانند به کار و زندگی خود ادامه دهند و تا حدودی از ترس و تهدید دشمنان در امان باشند.
زندگی و آرامش شهروندان مرهون زحمات همیشگی و شبانه روزی نیروهای امنیتی کشور می باشد و به این دلیل مردم همواره قدردان فداکاری های نیروهای امنیتی و دفاعی خواهند بود. امروز بر خلاف سال های قبل ما شاهد تقویت نیروهای دفاعی و امنیتی در عرصه های مختلف بوده ایم. این نشان می دهد که حکومت افغانستان با حمایت جامعه جهانی می کوشد تا نهادهای امنیتی کشور از وابستگی به کشورهای خارج رهایی یافته و با تجربیات مفید و ارزشمندی که در میدان های مبارزه کمایی کرده اند، در آینده تمام امورات دفاعی و امنیتی کشور را خود به عهده بگیرند و این قدرت و توانایی را داشته باشند تا در برابر تهدیدهای موجود به موقع مقابله کرده و توطیه ها و دسیسه های دشمنان را در نطفه خفه کنند.
قدرت نیروهای امنیتی ما در برابر تهاجم سراسری شورشیان و مقابله آنان در برابر بیست گروه تروریستی، بدون شک نمایانگر عزم راسخ و تصمیم قاطع این نیروها در دفاع از امنیت کشور می باشد. این تقابل نشان داد که نیروهای امنیتی ما درصورتی که درست آموزش داده شود و با تجهیزات و امکانات نظامی مدرن مجهز شوند، این توانایی را دارند که تهدیدها و دسیسه ها را خنثا کرده و فرصت هرنوع تحرک را به موقع از دشمنان سلب کنند.
انگیزه و توانایی های نیروهای امنیتی سبب شده که روند اعتماد مردم به این نیروها روز به روز افزایش یابد و حمایت های بیدریغ شهروندان از نیروهای دفاعی وامنیتی هر روز بیشتر گردد.
شکی نیست که وضعیت امنیتی آن‌گونه که باید و شاید نیست و مردم ساکن در سرزمین افغانستان در یک وضعیت امنیتی آرمانی زندگی نمی‌کنند. اما نمی‌توان همین امنیت نسبی را نادیده گرفت که با فداکاری نیروهای امنیتی و دفاعی این سرزمین به‌دست آمده است. با توجه به این‌که از آغاز سال جدید مالی تمامی مسئولیت‌های امنیتی به شمول مدیریت و اجرای عملیات‌های تامین امنیت به عهده نیروهای داخلی افغانستان قرار گرفته است، حمایت و پشتیبانی از نیروهای امنیتی و قدرشناسی از جانبازی‌ها و فداکاری‌های این نیروها نقش بسیار جدی می‌تواند در بهتر شدن وضعیت امنیتی و دلگرم شدن نیروهای امنیتی به تامین بهتر امنیت در کشور داشته باشد.
به‌نظر می‌رسد یکی از نکات مثبتی که به‌عنوان اثر اجتماعی تغییر دولت در افغانستان قابل احساس و درک می‌باشد، همین تغییر نگرشی است که نسبت به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به میان آمده است. از یک‌سو گفته می‌شود که محدودیت در عملیات این نیروها نسبت به استفاده از سلاح‌های سنگین رفع شده است و از سوی دیگر دیده می‌شود از سوی مردم نیز کوشش می‌شود تا قدرشناسانه نسبت به این نیروها برخورد صورت گیرد. در پیشنهادی که اخیرا در خصوص حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی مطرح شده است، نکات خوبی مورد اشاره قرار گرفته است. احترام‌گذاری به نیروهای امنیتی و قدرشناسی نسبت به این نیروها باید به‌عنوان یک بخش از فرهنگ و عنعنات حاکم بر جامعه در آید
نیروهای امنیتی و دفاعی کشور پس از انتقال کامل مسئولیت‌های امنیتی از نیروهای بین‌المللی به نیروهای داخلی افغانستان، به اثبات رسانده‌اند که می‌توانند امنیت این کشور را به خوبی تامین کنند. با این‌که تلاش زیادی از سوی نیروهای مسلح مخالف دولت صورت گرفت تا هم زمان با به عهده گرفتن تمامی مسئولیت‌های امنیتی از سوی نیروهای بین‌المللی به نیروهای داخلی، تحرکات خویش را در قالب سازمان‌دهی عملیات‌های انتحاری، انفجار، گروهی و کارگذاری ماین‌های کنار جاده افزایش بدهند، اما دیده شد که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به خوبی توانستند با این تحرکات مقابله کرده و اثرات منفی تشدید تحرکات از سوی مخالفان مسلح دولت را کاهش دهند. به‌نظر می‌رسد حمایت مردمی و گسترده‌تر شدن این حمایت‌ها از این نیروها می‌تواند در تثبیت برتری نیروهای امنیتی و دفاعی کشور از نظر روانی و عملیاتی بر مخالفان مسلح دولت موثر شده و به تبع آن مردم نیز از وضعیت بهتر امنیتی برخوردار شوند. از این‌رو می‌توان گفت که با توجه به این‌که نتیجه حمایت مردم از نیروهای امنیتی و دفاعی دوباره در قالب بهره‌مند شدن از امنیت به خود مردم بر می‌گردد، مصلحت عمومی نیز ایجاب می‌کند که در جامعه از نیروهای امنیتی و دفاعی به‌صورت جدی حمایت شود.
حشمت الله صادقی

ممکن است شما دوست داشته باشید